Aleph Alpha zbiera 500 mln dolarów w serii B. To jedno z największych finansowań w AI w historii

Dodane:

Eryk Hałas Eryk Hałas

Aleph Alpha zbiera 500 mln dolarów w serii B. To jedno z największych finansowań w AI w historii

Udostępnij:

Startup Aleph Alpha, specjalizujący się w generatywnej sztucznej inteligencji, pozyskał 500 milionów dolarów w rundzie finansowania serii B, będącej jedną z największych w historii Europy. Środki pomogą przyspieszyć rozwój technologii AI, a także wpłyną na jej komercjalizację.

Runda finansowania jest prowadzona przez siedmiu nowych inwestorów, w tym: SAP, Bosch Ventures i Innovation Park Artifical Intelligence. Wkład w całe przedsięwzięcie włożyli również dotychczasowi inwestorzy, jak LEA Partners, 468 Capital i Cavalry Ventures, a także Grupa Schwarz, czyli współwłaściciel Lidla. 

Plany inwestycyjne

Jonas Andrulis, Dyrektor Generalny i założyciel Aleph Alpha, planował pozyskanie funduszy wyłącznie od niemieckich i europejskich inwestorów. Podejście to okazało się trudne, gdyż fundusze amerykańskie były zainteresowane przyłączeniem się do rundy, ale niewielką kwotę wniosło tylko przedsiębiorstwo Hewlett Packard Enterprise. 

Aleph Alpha chce odegrać znaczącą rolę w zapewnieniu Europie suwerenności technologicznej. Nie jest jednak pewne, czy startup stanie się znaczącym graczem w dziedzinie sztucznej inteligencji, bez zasobów i inwestycji pochodzących z Ameryki. 

Nie chcę mieć firmy składającej się z 10 tys. osób, ale chcę mieć możliwie najmniejszą firmę, która może przyczynić się do suwerenności technologicznej – powiedział Jonas Adrulis, Dyrektor Generalny i założyciel Aleph Alphy.

Działalność Aleph Alphy

Firma zajmuje się budowaniem dużych modeli językowych (LLM), podobnych do opracowanego przez OpenAI modelu GPT-4. Projekty te mają być jednak przeznaczone dla przedsiębiorców, a nie konsumentów. Co jednak istotne, Aleph Alpha skupia się na bezpieczeństwie oraz ochronie danych i pracuje nad sztuczną inteligencją, mającą odpowiadać za ww. obszary.

Niedługo, europejskie przepisy dotyczące sztucznej inteligencji ulegną zmianie. Dla Aleph Alphy jest to okazja do upowszechnienia technologii opartej na AI, dostosowanej do zaktualizowanych norm i regulacji. AI wzbogacona o nowe funkcje, może zatem stać się produktem, na który będzie ogromne zapotrzebowanie.

Uzyskane pół miliarda dolarów na nowoczesną technologię jeszcze bardziej zwiększa szanse na sukces firmy. Środki nie tylko wpłyną pozytywnie na jej potencjał badawczy, ale przede wszystkim przyspieszą komercjalizację jej technologicznego produktu. Nowy model AI ma znaleźć szerokie zastosowanie w wielu zawodowych obszarach, m.in. w administracji, opiece zdrowotnej, finansach oraz prawie.

– Aby wzmocnić pozycję klientów, Aleph Alpha będzie nadal rozszerzać swoją ofertę, zachowując jednocześnie niezależność i elastyczność dla klientów w zakresie infrastruktury, kompatybilności z chmurą, wsparcia lokalnego i konfiguracji hybrydowych. Trwające prace rozwojowe rozszerzą interfejsy i opcje, dostosowane do krytycznych wymagań biznesowych – powiedział Jonas Andrulis.

Zobacz także

Już niedługo ukaże się tańsza i sprawniejsza wersja ChatuGPT

Startuje SOCCER. Projekt będzie chronić przed cyberatakami wymierzonymi w sektor akademicki