Pomysłodawcą składanych płetw Exotech jest Mariusz Szymański z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. W planach jest stworzenie dwóch rodzajów płetw – ratunkowej, która będzie prosta i praktyczna, oraz rekreacyjnej, czyli turystycznej, wyróżniającej się innowacyjną technologią i ciekawym designem.
Za wygląd płetw odpowiedzialni są studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Aktualnie pracują oni nad projektem, który będzie składał się zarówno z formy płetw, jak i ich identyfikacji wizualnej.
– Akademia Sztuk Pięknych otrzymała od nas wskazówki, aby nie posiłkować się wzorami, które już są na rynku a obserwować trendy, z jakimi mamy dziś do czynienia w designie w różnych branżach. M.in. automotive, fashion a nawet w architekturze. Wszystko po to, by do rąk użytkowników trafił naprawdę wyjątkowy produkt – mówi Mariusz Szymański.
Funkcja użytkowa produktu pozostanie niezmieniona i w kwestii konstrukcji płetwy niewiele będą się różnić od tych wojskowych. Ich twórcom zaś zależy, by wyróżniały się one ciekawym wzornictwem.
Po wyłonieniu najciekawszych propozycji przygotowanych przez studentów ASP, zostaną wykonane prototypy płetw. W kolejnych miesiącach tego roku zaplanowane są także testy wykonanych prototypów, które odbędą się w jedynym w Europie tunelu hydrodynamicznym z robotyczną nogą, imitującą ruchy płetwonurka.
Rekreacyjny model płetw ma być gotowy w połowie 2020 roku.