TNS Polska, na zlecenie Gumtree, przeprowadził internetową ankietę wśród sześciuset uczniów/absolwentów szkół średnich i zawodowych. Młodzież w wieku 18-21 lat odpowiadała na pytania dotyczące przyszłości. Z raportu możemy dowiedzieć się, ile chcą zarabiać, na jaką umowę chcieliby zostać zatrudnieni i czy myślą o założeniu własnej działalności.
Zdjęcie pochodzi ze zbioru Financial Times. CC BY 2.0
Technicy chcą do Niemiec. Studenci zostaną w Polsce
Z jednej strony, wyniki badania na potrzeby akcji „Start do kariery” mogą dołować. 63% badanych zdeklarowało, że rozważa wyjazd za granicę, najchętniej do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Badani nie tylko byli chętni na wyjazd, ale już poczynili ku temu pierwsze kroki. Połowa szukała ofert pracy za granicą, ale tylko jedna trzecia ankietowanych rozglądała się za zakwaterowaniem w kraju, w którym chciałaby pracować. Ważne, że wspomniane dane najczęściej dotyczącą młodych, którzy nie chcą kontynuować nauki. Przyszli/obecni studenci nie planują wyjazdu, ale karierę wiążą z polskimi przedsiębiorstwami.
„Większość osób uczących się (66%) nie myśli o opuszczaniu Polski” czytamy w raporcie. Ci respondenci planują studia lub pracę na terenie kraju. Ile chcieliby zarabiać? Jako wynagrodzenie satysfakcjonujące, większość zapytanych, określiła kwotę 2 500 złotych brutto. Wynagrodzenie minimalne, za które gotowi byliby podjąć zatrudnienie w Polsce to dwa tysiące złotych brutto. Połowa z sześciuset badanych zapowiedziała też, że warunkiem zatrudnienia byłaby umowa o pracę na czas nieokreślony, co piąty zgodziłby się na etat, ale na czas określony, a nieco mniej (19%) chce założyć własną działalność gospodarczą.
Absolwenci uczelni chętni na własny biznes
Niewielki odsetek osób biorących udział w ankiecie ma już własną działalność gospodarczą. Samozatrudnienie zadeklarowało sześć procent młodzieży, co jest godne podziwu. Gumtree postanowiło dalej pociągnąć temat przedsiębiorczości wśród młodych internautów i zapytało o powody tego, dlaczego większość badanych nie otworzyła jeszcze własnej działalności gospodarczej. Okazało się, że ponad połowa nie ma na nią pomysłu, 42% zapytanych brakuje środków na rozpoczęcie działalności, 39% boi się ryzyka związanego z własną firmą, a jedna trzecia uważa ją za zbyt dużą odpowiedzialnością.
Z badania „Start do kariery” jasno wynika, kto częściej jest zainteresowany otwarciem własnej firmy. Okazuje się, że ci którzy pozytywnie oceniają swoje perspektywy na przyszłość, częściej rozważają rozpoczęcie własnego biznesu. Jest ich aż 69%, w stosunku do 47% źle oceniających swoją przyszłość. „Chęć prowadzenia własnej działalności wyrażają również uczący się, którzy po zakończeniu nauki planują rozpoczęcie studiów (75%, w stosunku do 64% ogółu), a także pozostanie w Polsce (70%, w stosunku do 64% ogółu)” – czytamy w badaniu. Z raportu dowiedzieliśmy się również, że własnego biznesu nie planują przede wszystkim osoby, które mają niskie oczekiwania wobec wynagrodzenia.
Badania na potrzeby raportu przeprowadzono od 13 lutego do 3 marca 2015 roku, na próbie 600 użytkowników Internetu w wieku 18-21 lat, którzy uczą się lub uczyli się w technikum lub zasadniczej szkole zawodowej. Technika: wywiady przeprowadzone za pośrednictwem paneli internetowych (CAWI)