Studenci Politechniki Poznańskiej stworzyli pawilon z materiałów pochodzenia naturalnego

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Studenci należący do Koła Naukowego Studentów Architektury Politechniki Poznańskiej stworzyli Pawilon Naturalny, który jest zbudowany z materiałów pochodzenia naturalnego.

Pomysłodawcą i jednocześnie wykonawcą Pawilonu Naturalnego jest Koło Naukowe Studentów Architektury działające przy Politechnice Poznańskiej. Członkowie stowarzyszenia zajmują się w szczególności badaniem naturalnych technologii w architekturze, a do wspólnego projektu zaprosili firmy promujące nowoczesne budownictwo.

– Misją naszego Koła jest rozpowszechnianie naturalnych rozwiązań budowlanych w Polsce, które na zachodzie Europy są już bardzo popularne od lat. Taki sposób budowania przyczynia się przede wszystkim do zmniejszania emisji zanieczyszczeń do środowiska, które wydzielane są podczas produkcji standardowych materiałów budowlanych. Pawilon Naturalny, który budujemy ze wsparciem naszych parterów, czyli firm produkujących materiały nowoczesne, przyjazne środowisku, jest w całości studencki, wykonany przez studentów – mówi inż. arch. Sebastian Skrzydliński, przewodniczący Koła Naukowego Studentów Architektury.

Fundamenty budynku tworzy w większości keramzyt, czyli wypalana glina, a ściany nośne wykonano z drewna i obito je od zewnątrz płytami z włókien drzewnych i sprasowanej słomy. Pokrycie dachowe będzie „zielone”, czyli na jego powierzchni znajdą się rośliny górskie -– rozchodniki, które oprócz warstwy dekoracyjnej, będą stanowiły także dodatkową izolację termiczną budynku. Studenci zdecydowali się także na wykorzystanie bezawaryjnego systemu odprowadzania deszczówki z dachu – Galeco BEZOKAPOWY.

Pawilon Naturalny o powierzchni 24m2 jest pierwszym budynkiem należącym do kompleksu rekonstrukcji miasteczka wielkopolskiego z przełomu XVIII i XIX w., którego projekt również tworzą studenci Koła Naukowego Studentów Architektury we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów. Po zakończeniu realizacji całego obiektu, Pawilon będzie pełnił funkcję infoboxu Małego Miasta Wielkopolskiego, oraz przestrzeni wystawowej dla prac studentów. Ponadto, będzie on miejscem organizowania cyklicznych i międzynarodowych warsztatów popularyzujących budownictwo wykorzystujące naturalne materiały budowlane.

źródło: innowacje.newseria.pl

zdjęcia: facebook.com/KNSArch