... ... ...

Sukces Polaka w Danii – Jarek Owczarek (Contractbook) opowiada o tym, jak ze zmywaka przeskoczył na fotel prezesa

Dodane

19-11-2018

Mam Startup
10 lat temu Jarek Owczarek, mając jedynie trzysta złotych w kieszeni i głowę pełną przedsiębiorczych marzeń, postanowił wyjechać do Kopenhagi. Za dnia zmagał się z trudami pracy na budowach, wieczorami dorabiał jako barman w restauracjach i barach. Dziś jest jednym założycieli i CPO w Contractbooku.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Contractbook to platforma do cyfrowego zarządzania kontraktami, która ułatwia zachowanie zgodności ze standardami RODO. Użytkownicy mogą za jej pomocą tworzyć, podpisywać i przechowywać prawnie wiążące dokumenty w tzw. chmurze. Niedawno produkt został wzbogacony o Contractbook Suits – wersję dedykowaną dla branży prawniczej. Zimą zeszłego roku firma otrzymała inwestycje od wiodących duńskich aniołów biznesu i w tym momencie ich produktu używa ponad 25 000 osób z 50 różnych państw. W chwili, gdy Unia Europejska wprowadziła nową dyrektywę o ochronie danych osobowych, ruch na stronie wzrósł o 557%, zaś w ostatnich miesiącach firma podwoiła MRR dzięki skierowaniu swoich usługi do duńskich prawników.

– Od początku dążyłem do niezależności. Swoboda w podejmowaniu własnych decyzji oraz całkowite usamodzielnienie się były moją główną motywacją. Jako lidera motywuje mnie przede wszystkim zrozumienie potrzeb innych i wspieranie ich w samodzielnym poszukiwaniu rozwiązań – opowiada Jarek Owczarek, który obecnie zarządza dwudziestoosobowym zespołem. Główna siedziba firmy znajduje się w Kopenhadze, gdzie na co dzień przebywa Jarek Owczarek wraz z połową firmy Contractbook. Pozostała część zespołu pracuje zdalnie z różnych europejskich miast, także z Polski.

Osiągnięcie sukcesu nie było proste dla trzydziestoletniego Jarka, jednak mimo to, jak sam twierdzi, zawsze będzie zachęcał młodych ludzi, którzy mają podobne ambicje, do zaryzykowania i podjęcia wyzwania.

– Wierzę, że do osiągnięcia sukcesu jest potrzebny zarówno otwarty umysł, jak i wytrwałość w walce. Zawsze podkreślam, że znajduję się w tym miejscu dzięki odrobinie szczęścia, lecz przede wszystkim dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości oraz Umiejętności niepoddawania się w trudnych momentach – mówi Jarek Owczarek.

Po przyjeździe do Danii, Jarek łapał się każdej dostępnej pracy dorywczej. Wszystko to, aby móc się utrzymać podczas studiów w kopenhaskiej School of Design and Technology. W międzyczasie starał się także budować swoją sieć znajomości podejmując się freelancerskich zleceń jako designer. Wtedy też nawiązał współpracę z jednym ze swoich teraźniejszych partnerow biznesowych. Wspólnie z Nielsem Brøchnerem oraz Filipem Hungerem stworzyli start-up – aplikację mobilną, którą był miejski przewodnik oparty na personalnych preferencjach użytkowników. W trakcie trwania prac nad tym projektem Jarek nie otrzymywał wynagrodzenia, dlatego przez kolejne dwa lata łączył tę działalność z pracą barmana. Kiedy projekt ostatecznie się nie powiódł, wraz z partnerami założyli agencję zajmującą się software developmentem. Jednym z jej projektów był właśnie Contractbook.

W 2016 roku Jarek Owczarek i jego partnerzy zdecydowali całkowicie zaangażować się w pracę nad platformą Contractbook.

– Nigdy nie myślałem o tym, że będę pracował w branży prawniczej. Szybko jednak zdaliśmy sobie sprawę z możliwości jakie niesie ze sobą rozwinięcie cyfryzacji na tak dojrzałym rynku. Sam jako przedsiębiorca niejednokrotnie borykałem się z kłopotami, które mogą przysporzyć dokumenty prawne oraz doświadczyłem tego, że konsekwencje braku umowy mogą okazać się bardzo kosztowne. Niedawno wkroczyliśmy w nowy sektor, kierując naszą ofertę bezpośrednio do prawników, którzy wręcz domagają się innowacyjności. Dlatego obecnie nasz biznes rozwija się bardzo dynamicznie – wyjaśnia Jarek.

Jednak to nie sukces jest jedyną motywacją Jarka. Jest to raczej efekt uboczny głównego celu, którym jest stworzenie dobrze zorganizowanej firmy, w której każdy jest zmotywowany, zdopingowany oraz zadowolony z równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Jarek i jego partnerzy wierzą w innowacyjną strukturę pracy ze zdalnym zespołem, która pozwala na większą elastyczność i skutkuje większą wydajnością. Dla Contractbook istotne jest to, że pracownicy mogą wybrać czas i miejsce pracy. Ten model pozwala firmie między innymi na zatrudnianie specjalistów z Polski.

– Miło jest mieć polskie DNA w zespole. W 2019 roku planujemy rozszerzyć nasz zasięg i przejąć europejski rynek branży prawniczej. I choć mamy już kilku polskich klientów, nie mogę się doczekać tego, aby w pełni zaprezentować w Polsce to, co stworzyliśmy. To będzie jak powrót do domu – dodaje Jarek Owczarek.

Komentarze (0)