SunRoof pozyskał 70 mln zł. Dzięki środkom wzmocni swoją pozycję w Europie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

SunRoof pozyskał 70 mln zł. Dzięki środkom wzmocni swoją pozycję w Europie

Udostępnij:

SunRoof pozyskał 70 mln zł w rundzie finansowania, której przewodził fundusz Klima Energy Transition Fund. Pozyskane środki pomogą we wzmocnieniu pozycji spółki na europejskich rynkach, przede wszystkim w Szwecji, Niemczech i Polsce.
W dalszej kolejności SunRoof planuje szybki rozwój na kolejnych rynkach.

– Transformacja energetyczna to nie jest plan na przyszłość, ale zadanie na teraz. W obecnym roku mieliśmy na to w Europie dostatecznie dużo dowodów, zmagając się z falą upałów w cieniu niepewności o dostawy energii zimą. Misją SunRoof jest nie tylko umożliwienie właścicielom domów produkcji prądu na własne potrzeby, ale też wkład w rozwój zielonej infrastruktury energetycznej. Bardzo się cieszę, że w realizacji tej misji pomaga nam Klima, zapewniając kapitał, ale też pomagając w budowie relacji ze strategicznymi partnerami. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli jeszcze szybciej rozwijać zdecentralizowany system zielonej energii, dostępny dla klientów w całej Europie – mówi Lech Kaniuk, Co-Founder i CEO SunRoof.

Duża runda finansowania

Na dalszy rozwój SunRoof pozyskał 70 mln zł (15 mln euro)wcześniej pozyskał 20 mln zł – w rundzie finansowania, której przewodził fundusz Klima Energy Transition Fund, część grupy Alantra. Spółce dodatkowy kapitał zapewniły też fundusze Inovo VC, SMOK Ventures, Alfabeat i Level2 Ventures, a także aniołowie biznesu – m.in. Jon Olsson, utytułowany szwedzki zawodnik narciarstwa alpejskiego i freeskiingu oraz przedsiębiorca.

– Zasilanie domów zieloną energią i elektryfikacja transportu będą grać kluczową rolę w przyspieszeniu transformacji energetycznej. Spodziewamy się, że szczególne znaczenie w tym procesie będą mieć zdecentralizowane systemy wytwarzania oraz wykorzystywania energii. SunRoof oferuje pokrycia dachowe zintegrowane z fotowoltaiką, które są najlepszym rozwiązaniem dla nowych i modernizowanych budynków, zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego. To rynek wart potencjalnie wiele miliardów dolarów. Zespół SunRoof jest równie ambitny, co doświadczony. Cieszymy się, że możemy mu pomóc w zasilaniu mieszkalnych i komercyjnych budynków przyszłości – mówi Lucille Bonnet, Managing Partner w Alantra Energy Transition.

Dachy solarne od SunRoof

SunRoof to polsko-szwedzki startup, który tworzy dachy solarne 2w1 i rozwiązania umożliwiające zdecentralizowaną produkcję energii przez właścicieli domów. Firma oferuje innowacyjną technologię, która zastępuje tradycyjny dach i instalowane osobno panele fotowoltaiczne. Dzięki temu SunRoof pozwala wytworzyć więcej energii z 1 metra kwadratowego niż konkurencyjne rozwiązania, zużywając mniej materiałów i pozostawiając mniejszy ślad węglowy.

Firma oferuje też właścicielom domów kompletny system do zarządzania energią. Dzięki cyfrowej platformie mogą śledzić postępy w budowie dachów. Po instalacji aplikacja SunRoof pozwala na monitorowanie i zarządzanie produkcją oraz zużyciem energii w domu, optymalizując zwrot z inwestycji w dach solarny.

Lech Kaniuk za sterami SunRoof

Współzałożycielem i CEO SunRoof jest Lech Kaniuk, doświadczony szwedzko-polski przedsiębiorca, który budował takie marki jak Delivery Hero, PizzaPortal, czy iTaxi. Pomysłodawcą dachów solarnych i założycielem SunRoof jest Karol Kaniuk, który pierwotnie rozwijał SunRoof w Szwecji. W rozwój spółki zaangażowani są także polscy seryjni przedsiębiorcy – Marek Zmysłowski (HotelOnline.co, Jumia.com) i Rafał Plutecki (były szef Google for Startups w regionie CEE).

Lech Kaniuk, CEO SunRoof

Na zdjęciu: Lech Kaniuk, CEO SunRoof | fot. mat. pras.

W ciągu ostatnich 2 lat SunRoof znacząco rozwinął swoją działalność w Szwecji, Niemczech oraz Polsce i jest na tych rynkach najszybciej rosnącym dostawcą instalacji fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem (BIPV). Od stycznia 2020 do stycznia 2022 zespół SunRoof powiększył się też z 10 do ponad 130 osób. W najbliższym czasie startup planuje zatrudnienie kluczowych pracowników, w tym COO i managerów, którzy pomogą w szybkiej ekspansji w nowych krajach od przyszłego roku.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem