Jest to pierwsza inwestycja w startup, a przewodził jej SMOK Ventures z udziałem LT Capital, EIT InnoEnergy, FD Growth Capital i KnowledgeHub, a także lokalnych aniołów biznesu.
Firma planuje uruchomić platformę e-commerce, która sprzedaje nadwyżki energii wytwarzanej przez panele słoneczne SunRoof. Taka działalność ma na początku ruszyć w Polsce. – Naszą ambicją jest stać się europejskim odpowiednikiem Tesli – powiedział, cytowany przez serwis tech.eu, Lech Kaniuk, dyrektor generalny SunRoof.
Inwestorzy uważają, że plany SunRoof są możliwe do zrealizowania. – Wierzę, że za kilka lat firma stanie się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek z Europy Środkowo-Wschodniej. Jestem bardzo dumny z bycia pierwszą osobą po stronie VC, która wspiera SunRoof – powiedział Borys Musielak z SMOK Ventures.
Pierwszy solarny dach SunRoof w Polsce
Pierwszy solarny dach powstał w Łodzi, o czym firma informowała w maju tego roku. Jego powierzchnia to 218 mkw. i produkuje rocznie 19 000 kWh ekologicznej energii elektrycznej. Według wyliczeń firmy oszczędności użytkowników tego domu będą sięgały nawet 15 tys. zł rocznie. Przy czym firma podkreślała, że koszt wykonania takiej instalacji jest znacznie tańszy od wykonania tradycyjnego dach i zamontowania na nim zwykłych paneli fotowoltaicznych.
– Projektując dom, warto myśleć przyszłościowo i zainwestować w nowoczesne technologie. Zaplanować ogrzewanie elektryczne, przewidzieć samochód elektryczny i darmowe jego ładowanie, a także uwzględnić coraz bardziej powszechne rozwiązania smart. Energia wytwarzana przez SunRoof pokryje całe zapotrzebowanie domu na prąd. To pozwoli nam przejść na odnawialne źródła energii – mówił wtedy Lech Kaniuk, CEO SunRoof.
Przejęcie Redlogger
W 2020 roku SunRoof nabiera rozpędu. Firma nie tylko zdobyła pierwszą inwestycję, ale również udało się jej przejąć szwedzką firmę Redlogger, która dostarcza oprogramowanie do rejestracji i certyfikacji prądu z OZE.
System rejestruje energię, jaka jest produkowana z OZE i nadaje jej certyfikat. Informacje te przekazywane są do aplikacji i dalej do Szwedzkiej Agencji Energetycznej. W efekcie użytkownik rozwiązania otrzymuje pieniądze za nadwyżkę energii. SunRoof wykorzystując to rozwiązanie planuje stworzyć marketplace dla energii słonecznej oraz cyfrową platformę do zarządzania energią w domu klienta.