Światło dzienne ujrzała pierwsza mapa polskich rozwiązań wspartych przez technologię AI

Dodane:

Weronika Kot Weronika Kot

Światło dzienne ujrzała pierwsza mapa polskich rozwiązań wspartych przez technologię AI

Udostępnij:

Dynamika rozwoju technologii sztucznej inteligencji i narzędzi o nią opartych sprawia, że są one chętnie wdrażane w struktury firmowe. Nie jest wykluczone, że w niedalekiej przyszłości AI może stać się na tyle dojrzałą i powszechną technologią, że jej wykorzystywanie stanie się normą również w polskich przedsiębiorstwach.

AI w polskich firmach

Inwestowanie w technologię sztucznej inteligencji przynosi nie tylko korzyści czysto finansowe, ale też operacyjne i ekologiczne. AI zwiększa wydajność i efektywność pracy, podnosi jakość oferowanych produktów i usług, pomaga w osiąganiu lepszych wyników i wzmacnia konkurencyjność. 

Jak wskazuje przygotowany przez SAP raport „Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0“, to właśnie marketing, obsługa klienta i e-commerce są dziedzinami najczęściej wspierany przez sztuczną inteligencję w polskich firmach. Ponadto wyniki przeprowadzonych w ramach raportu badań dowodzą, że AI często wspiera firmy w podejmowaniu decyzji strategicznych (42% odpowiedzi). 

Otwartość na wdrożenie systemów opartych o technologię sztucznej inteligencji stanowi dla wielu biznesów wstęp do głębszej, koniecznej transformacji. 

Potencjał rozwiązań opartych o AI

Patrząc na dynamikę rozwoju technologicznego, a także nieustannie zmieniający się świat, nie ulega już wątpliwości, że wdrożenie AI w ujęciu wielopoziomowym jest koniecznością dla niemal wszystkich przedsiębiorców. Zrozumienie i wdrożenie technologii w sposób efektywny to nie lada wyzwanie – wymaga odpowiedniego zasobu technologicznego, zmian w kulturze organizacji oraz znalezienia narzędzi i ich dostosowania do konkretnych obszarów w firmie. Chcąc ułatwić odpowiedź na te potrzeby, Departament Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju przygotował Mapę Polskich Rozwiązań AI. Zestawienie to objęło rozwiązania, które stanowią o prawdziwej rewolucji na rynku technologicznym – nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Mapa zawiera takie obszary jak: 

  • zrównoważony rozwój
  • cyberbezpieczeństwo 
  • analiza danych
  • administracja i finanse
  • marketing i sprzedaż

Źródło: pfrsa.pl 

Zestawienie powstało na podstawie analizy danych zastanych i nie stanowi zbioru zamkniętego. Każda polska firma, która wykorzystuje w swoich strukturach rozwiązania oparte na AI, może dołączyć do mapy, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Po pomyślnej weryfikacji, zostanie dołączona do zestawienia. 

Zdjęcie główne: pfrsa.pl