Swoimi prognozami podbili rynek i… jury CEE Startup Challenge – rozmawiamy z Otilią Bajdiu z Ogre AI

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Swoimi prognozami podbili rynek i… jury CEE Startup Challenge – rozmawiamy z Otilią Bajdiu z Ogre AI

Udostępnij:

Startup Ogre to spółka z siedzibą w Londynie i Bukareszcie. W swojej codziennej działalności wykorzystuje ona sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe, aby firmom z branży energetycznej i zakładom użyteczności publicznej zapewnić pogłębione analizy dotyczące zarządzania energią. Zespół Ogre triumfował w finale Startup CEE Challenge w grudniu 2023 roku. Flagowym produktem startupu jest platforma Ogre AI. O tym rozwiązaniu rozmawiamy z Otilią Bajdiu, menadżerką Ogre.

Czym jest Wasze rozwiązanie?

Ogre AI to najnowocześniejsza platforma prognostyczna dostosowana do potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, obejmująca energię elektryczną, gaz, wodę i ciepłownictwo. Wykorzystując zaawansowane modele matematyczne i uczenie maszynowe, Ogre AI precyzyjnie przewiduje przyszłe zapotrzebowanie, produkcję i straty, pomagając firmom w planowaniu strategicznym. Pomagamy również naszym partnerom wykrywać anomalie i oszustwa w zużyciu energii lub infrastrukturze sieciowej.

Skąd pomysł akurat na taki rodzaj działalności?

W 2020 roku Matei Stratan (CEO i co-founder) zaobserwował na rynku bilansującym różnice w prognozach dla około 680 aktywnych klientów – takich jak producenci, dostawcy, handlowcy czy dystrybutorzy – w Rumunii. To było pretekstem do opracowania zupełnie nowej i innowacyjnej platformy dla inteligentnych sieci przyszłości.

Kim są twórcy platformy Ogre AI?

Tym, co stoi u fundamentów decyzji o założeniu Ogre AI, było rozpoznanie luki na rynku oraz rosnące znaczenie nauki o danych i sztucznej inteligencji w różnych branżach. Branżowe obycie Matei Stratana, osiągnięcia akademickie Mihai Cucuringu i doświadczenie Paula Musca w badaniach ilościowych czynią z nich zespół, który może sprostać wyzwaniom i możliwościom w zmieniającym się krajobrazie sztucznej inteligencji czy rozwiązań opartych na danych. Ich połączone umiejętności i doświadczenia sprawiają, że doskonale nadają się zarówno do kierowania Ogre AI, jak i sprawdzają w dostarczaniu innowacyjnych i skutecznych rozwiązań swoim klientom.

Jak pracujecie nad dalszym rozwojem Ogre AI?

Nasz wewnętrzny zespół, kierowany przez naszych ekspertów technicznych Paula Musca i Mihai Cucuringu, stał na czele rozwoju naszej sztucznej inteligencji. Podczas gdy Matei Stratan koncentruje się przede wszystkim na aspektach biznesowych naszej firmy, techniczne podstawy naszego rozwiązania AI zostały stworzone wewnętrznie. Dodatkowo wzmocniliśmy nasz zespół wyjątkowymi talentami, takimi jak Adrian Budau, złoty medalista na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej i Omer Cerrahoglu, cudowne dziecko matematyki i złoty medalista na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Takie podejście oparte na współpracy, łączące umiejętności naszego wewnętrznego zespołu technicznego z zewnętrzną wiedzą specjalistyczną, zapewnia kompleksowy i innowacyjny proces rozwoju naszych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w branży użyteczności publicznej.

Czytaj także: