Synthara pozyskuje 11 mln USD na innowacyjne chipy AI: wśród inwestorów m.in. OTB Ventures

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Synthara pozyskuje 11 mln USD na innowacyjne chipy AI: wśród inwestorów m.in. OTB Ventures

Udostępnij:

Synthara, startup z Zurychu, pozyskał 11 mln dolarów na rozwój technologii chipów wbudowanych opartych na sztucznej inteligencji. Rundę finansowania prowadził Vsquared Ventures, a udział wzięły także OTB Ventures, Onsight Ventures oraz Deep Tech Labs. Blisko 6 mln dolarów pochodziło z europejskich i szwajcarskich grantów.

Chipy są podstawą każdego mniejszego urządzenia przenośnego, ale już z trudem nadążają za nowymi zastosowaniami opartymi na sztucznej inteligencji. Rozwiązaniem tego problemu zajął się startup Synthara. W swoich wypowiedziach spółka powołuje się m.in. na przykład aparatów słuchowych. 

Takie urządzenia wymagają sztucznej inteligencji, a tradycyjny aparat słuchowy z konwencjonalnymi wbudowanymi chipami nigdy nie byłby w stanie ich wykonać – mówi Manu Nair, CEO Synthara.

Nair twierdzi, że skłoniło to producentów urządzeń — od fabrycznych czujników po słuchawki AirPods i aparaty słuchowe — do eksperymentowania z kosztownymi i skomplikowanymi nowymi rozwiązaniami sprzętowymi i programowymi. Synthara zapewnia, że jej produkt, ComputeRAM, pozwala producentom urządzeń korzystać ze znanych im wbudowanych chipów, jednocześnie umożliwiając szersze zastosowania w obecnej erze szybkiego wdrażania sztucznej inteligencji.

– Dzięki temu wbudowany chip, który wcześniej był używany tylko w bardzo ograniczonym zakresie, stał się szeroko stosowany – dodaje Manu Nair.

Architektura procesorów

Zamiast samodzielnie produkować małe chipy do urządzeń przenośnych, Synthara projektuje architektury procesorów i licencjonuje je producentom chipów. Firma twierdzi, że może poprawić wydajność i zastosowania chipów wbudowanych dzięki „przetwarzaniu w pamięci”, które pozwala na wykonywanie obliczeń bezpośrednio w jednostce pamięci, co zwiększa efektywność energetyczną i redukuje opóźnienia. Pierwszym dużym klientem Synthary jest Bosch, z którym firma współpracuje nad różnymi zastosowaniami, od akcelerometrów w czujnikach po mikrofony do obliczeń sterowanych głosem.

Program na skalę globalną

Inne startupy w tej branży to holenderska Innatera i brytyjska Red Semiconductor, które opracowują własne chipy do podobnych zastosowań. Nair twierdzi, że Synthara ma silną pozycję, ponieważ projektując architektury chipów, a nie same chipy, staje się potencjalnym partnerem dla wszystkich tych firm.

– To bardzo ważny problem i wiele osób podejmuje go z różnych stron. Naszą siłą jest to, że przez większość czasu wspieramy wszystkich tych dostawców – dodaje Manu Nair.

Czytaj także: