Po zwycięstwie w polskim finale Chivas Venture, Syntoil będzie reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej, gdzie zmierzy się z najlepszymi startupami z całego świata. Oprócz uzyskania możliwości zdobycia wiedzy i nowych kontaktów biznesowych, w maju przedsiębiorstwo zawalczy o dofinansowanie z puli 1 miliona dolarów.
– Wygrana w polskiej edycji konkursu była trudną rzeczą, ale na pewno nie ostatnią, jaką napotkamy w naszym projekcie. Problem zużytych opon nie zniknie sam i mamy nadzieję, że udział w Chivas Venture pomoże nam w realizacji planu, jakim jest jak maksymalizacja ilości przetworzonych opon i wykorzystanie ich ponownie do produkcji gumy. Teraz czekają nas długie tygodnie przygotowań do globalnego finału w Amsterdamie. Jesteśmy podekscytowani, ale też szykujemy się na ciężką pracę – mówi Martyna Sztaba, współwłaścicielka firmy Syntoil.
Do tegorocznej edycji Chivas Venture zgłosiło się ponad sto startupów z całej Polski. Obszary działalności przedsiębiorstw były bardzo różnorodne – od firm branży MedTech, EcoTech czy BioTech po szeroko pojęty użytkowy design. W efekcie selekcji podczas kolejnych etapów konkursu, jury wybrało 11 półfinalistów, a następnie finałowe TOP5 projektów.
Wyłonienie zwycięzcy konkursu nie było proste. Startupy reprezentowały szerokie spektrum tematyczne, a wszyscy uczestnicy przedstawiali inspirujące projekty z potencjałem na wielką zmianę w swoich dziedzinach. – Konkurs Chivas Venture skierowany jest do ludzi, którzy chcą, by ich biznes sprawiał, że świat będzie bardziej przyjaznym miejscem. Dlatego szczególnie cieszy nas, gdy firmy korzystają ze zdobyczy techniki na rzecz społeczeństwa czy środowiska, że obserwujemy ich coraz większe zaangażowanie i odpowiedzialność za to, co robią. Uczestnicy konkursu udowadniają, że biznes i adresowanie problemów społecznych mogą iść ze sobą w parze. I niezmiernie cieszę się, że my, jako Wyborowa Pernod Ricard, możemy w tym uczestniczyć – mówi Agnieszka Radziszewska, Kierownik marki Chivas Regal, organizatora Chivas Venture.
Przypomnijmy, że o główną nagrodę walczyło 5 startupów, które zostały wyłonione w półfinale:
- Bioceltix, startup biotechnologiczny z branży weterynaryjnej;
- Deko Eko, Platforma upcyklingowa, która kompletnie zmienia sposób myślenia o odpadach;
- Syntoil; przedsiębiorstwo zajmujące się rozwiązywaniem globalnego problemu nadmiaru zużytych opon i odpadów gumowych;
- Insignes Labs, młoda firma technologiczna zajmująca się opracowywaniem innowacyjnych komponentów z zakresu chemii specjalistycznej;
- Ubrania do oddania, Startup, którego celem jest stworzenie charytatywnego, ekologicznego i wiarygodnego rozwiązania na pozbywanie się odpadów tekstylnych.
Co przekonało jury konkursu, że to właśnie Syntoil powinno reprezentować Polskę podczas globalnego finału konkursu? Przede wszystkim potencjał firmy – zarówno na wygraną w międzynarodowym etapie, jak i na realną zmianę, jaką niesie ze sobą ich innowacyjne rozwiązanie.
– Tak samo jak poprzedni finaliści, firmy Migam, Nexbio czy Neuro Device, Syntoil jest bardzo mocnym kandydatem do zwycięstwa w globalnym finale konkursu. Dlaczego jury wybrało (nie bez długiej dyskusji!) akurat tę firmę? Można powiedzieć, że z prostego powodu – skala zmian, którą stara się uruchomić zespół Martyny Sztaby jest ogromna, a obietnica poprawy palącego problemu, jakim są odpady gumowe (w tym głównie opony), jest bardzo kusząca. Długo zastanawialiśmy się kto powinien walczyć w imieniu polskich firm i – pomimo dużej konkurencji ze strony Deko Eko i Insignes Labs – zdecydowaliśmy się dać szansę Syntoil. W końcu kto ma zmienić świat jeśli nie firma pochodząca z kraju, w którym jest najwięcej miast z zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej, a składowiska z oponami płonęły niezliczoną ilość razy w 2018 roku? – mówi Artur Kurasiński, ambasador i członek jury konkursu Chivas Venture, współtwórca cyklu spotkań dla przedsiębiorców Aula Polska oraz konkursu Aulery, najważniejszej nagrody startupowej w Polsce.
Co dalej?
Przed światowym finałem 20 innowacyjnych przedsiębiorców z całego świata weźmie udział w programie Accelerator, prowadzonym przez londyński klub Conduit – ośrodek skupiający różnorodną grupę osób, którym zależy na wdrażaniu istotnych i potrzebnych zmian społecznych. Odbywający się w marcu trzydniowy program obejmuje indywidualne sesje szkoleniowe oraz zajęcia networkingowe, które pomogą finalistom w dalszym rozwoju ich startupów – nawet jeśli nie wygrają samego konkursu
Światowy finał Chivas Venture odbędzie się 9 maja 2019 roku, podczas jednego z największych festiwali technologii w Europie – The Next Web Conference. Konferencja daje finalistom konkursu możliwość zaprezentowania swoich rewolucyjnych pomysłów i nagłośnienia przed międzynarodową publicznością problemów, którym stawiają czoło, oraz zdobycia dofinansowania z puli 1 miliona dolarów.
Chivas Venture
– Konkurs Chivas Venture to ogromna szansa dla startupów. Poprzednie edycje w Polsce przyciągnęły ich setki i pokazały olbrzymi potencjał drzemiący w polskim środowisku startupowym. Dzięki wsparciu mentorskiemu oraz dofinansowaniu o łącznej wartości miliona dolarów, twórcy Chivas Venture pokazują młodym przedsiębiorcom, jak go właściwie wykorzystać, osiągając sukces finansowy, jednocześnie angażując się w rozwiązywanie istotnych problemów społecznych – mówił Artur Kurasiński.
Chivas Venture to międzynarodowy konkurs dla innowacyjnych startupów. Jednym z najważniejszych kryteriów przy ocenie zgłaszanych projektów, oprócz dobrego biznesplanu, jest odpowiedzialność społeczna przedsięwzięcia. To konkurs dla odważnych przedsiębiorstw, które nie tylko wierzą w to, że lepszy świat jest możliwy, ale przede wszystkim pracują na niego każdego dnia. Zmiany, jakie niesie ze sobą wdrożenie systemu proponowanego przez zwycięską firmę Syntoil, pozwolą na wyeliminowanie emitowanych do atmosfery niebezpiecznych oparów, pyłów i związków, które przedostają się do niej w ramach dotychczas stosowanych sposobów utylizacji szkodliwych dla środowiska opon.