Rok szkolny 2015/16 został nazwany przez Minister Edukacji „Rokiem Otwartej Szkoły”. Placówki edukacyjne mają bardziej otwierać się na sztukę i kulturę oraz nie zamykać się na środowiska lokalne. Zgodnie z założeniem szkoła ma otwierać się też na uczniów i ich potrzeby, a tych jest wiele.

Rodzice narzekają na rosnące wydatki na wyprawkę szkolną, a młodzież na nadmiar zajęć.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zakupy szkolne dla uczniów

Jak wynika z badań CBOS z każdym rokiem wydajemy coraz więcej na potrzeby związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Według prognoz sklepu internetowego empik.com w bieżącym roku Polacy przeznaczą na ten cel aż 3,5 mld zł. Średnia cena tegorocznej wyprawki, w przeliczeniu na jedno dziecko, może sięgnąć aż 845 złotych. Niespełna połowę tej kwoty pochłonie zakup podręczników szkolnych, blisko jedną trzecią ubrania i obuwie, a jedną czwartą - niezbędne przybory szkolne. Co ciekawe, w co trzeciej wyprawce szkolnej znajdzie się też urządzenie elektroniczne, takie jak tablet, smartfon czy czytnik e-booków.

- Ubiegłe lata pokazały, że w sezonie poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego klienci empik.com intensywnie poszukują w naszym sklepie elementów wyprawki szkolnej. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zgromadziliśmy w jednym miejscu nie tylko szeroką ofertę podręczników dedykowanych wszystkim etapom kształcenia, ale także liczne lektury (również w formie e-booków), przybory szkolne, urządzenia elektroniczne oraz ubranka i obuwie dziecięce. Zamawiając wyprawkę szkolną na empik.com klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych cen produktów oraz darmowej dostawy do dowolnego salonu Empik w całej Polsce - mówi Zdzisław Bender, dyrektor działu handlowego empik.com.

W 2015 roku możemy liczyć na częściowe dofinansowanie państwa, które zapewni m.in. wsparcie dla rodzin o niskim statusie ekonomicznym, a także darmowe podręczniki do klas pierwszych, drugich i czwartych szkół podstawowych oraz pierwszych gimnazjum. W tym roku, z budżetu państwa zostanie przeznaczonych na ten cel aż 306 mln zł, które trafią do 227 tys. uczniów.

Rok szkolny w liczbach

Tym razem uczniowie nie powinni mieć powodów do narzekań – w trakcie roku szkolnego czeka ich 188 dni nauki i prawie tyle samo, bo aż 178 dni wolnych (w skład których wchodzą weekendy, przerwy świąteczne, ferie, wakacje i dni egzaminów).

Jak oszacował empik.com, od września do końca czerwca, uczniowie spędzą w szkolnych ławkach średnio 1128 godzin. Niektórzy z nich zdecydują się jeszcze na zajęcia dodatkowe. Z ubiegłorocznych badań CBOS wynika, że w 2014 roku zajęcia pozalekcyjne z języków obcych finansowało 35% rodziców, 30% opłacało dzieciom zajęcia sportowe, 21% posyłało młodzież na różne warsztaty plastyczne, a 19% wybierało kształcenie dodatkowe – kursy przygotowawcze do egzaminów czy prywatne korepetycje.

- Stawiamy na rozwój dzieci i młodzieży, zapewniając im różnorodne narzędzia do realizowania swoich pasji i wszechstronnego kształcenia się. Ze względu na rosnącą popularność zajęć pozalekcyjnych wśród polskich uczniów zapewniamy im możliwość zakupu szerokiej gamy szkolnych produktów komplementarnych, a także pomocy naukowych do zajęć dodatkowych i samokształcenia w domu - dodaje Zdzisław Bender.

W tekście zostały zawarte dane z wyników badań CBOS (dotyczących wydatków szkolnych), informacje MEN oraz oparte na nich prognozy sklepu internetowego empik.com.

Komentarze (0)