Sztuczna inteligencja pomoże w odczytywaniu wyników tomografii komputerowej mózgu

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Sztuczna inteligencja pomoże w odczytywaniu wyników tomografii komputerowej mózgu

Udostępnij:

52 miliony, tyle w ciągu roku w Europie wykonuje się badań mózgu tomografem komputerowym. Zapotrzebowanie na tego typu badania jest bardzo duże, a przy tym na rynku brakuje radiologów. Polski medtech BrainScan opracował rozwiązanie, które umożliwia szybsze i dokładniejsze przeprowadzanie badań. Pomaga w tym sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.

Jak czytamy na stronie firmy, system BrainScan oparty jest o sztuczną inteligencję, która umożliwia automatyczną detekcję i klasyfikację zmian patologicznych występujących w badaniu obrazowym TK mózgu. Dostarcza lekarzom dodatkową informację, która pozwala na szybszą i bardziej wydajną interpretacje.

– W samej Europie rocznie wykonuje się ok. 52 mln badań obrazowych tomografii komputerowej, a skala pomyłek w ich interpretacji może sięgać nawet ponad 20% w zależności od badanego obszaru anatomicznego. Oparty o sztuczną inteligencję system BrainScan umożliwia automatyczną detekcję oraz klasyfikację zmian patologicznych występujących w badaniu obrazowym mózgu i w ten sposób dostarcza lekarzom dodatkową informację, która pozwala na szybszą i bardziej skuteczną interpretacje. System sprawdza się w diagnozowaniu m.in. krwotoku, krwiaków, udaru niedokrwiennego, malacji, obrzęku, atrofii, złamania kości czy obszaru hipodensyjnego. Efekt? Dzięki przyśpieszeniu wykrywania uszkodzeń mózgu pacjent wymagający szybkiej interwencji może być dużo szybciej skierowany na odpowiednie leczenie – mówi, cytowany przez serwis medinwestycje.pl, Szymon Korzekwa, R&D Director w BrainScan.

Dokładniejsze badania

Według firmy BrainScan w 20 proc. przypadków badań mózgu tomografem komputerowym może dochodzić do pomyłek. Dzięki systemowi, który stworzył polski medtech można te błędy wyeliminować. Algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznają i diagnozują zmiany w mózgu pacjenta na podstawie 116 596 badań, które zostały przeanalizowane przez program. 

– Technologia już jest wdrożona w różnych placówkach medycznych w kraju i udowodniła swoją skuteczność na rzeczywistych przypadkach. Zaletą BrainScan jest możliwość szybkiej integracji z systemami w szpitalach bez zaburzania dotychczasowego obiegu informacji diagnostycznych. Nie wymaga też dodatkowego sprzętu, ani inwestycji infrastrukturalnych po stronie szpitala – rozwiązanie działa z powszechnie stosowanymi tomografami komputerowymi – dodaje Paweł Wilski, CEO funduszu Life Science Innovations, który wspiera BrainScan.

Według BrainScan globalny rynek tomografii komputerowej wzrośnie o 1.79 miliardów dolarów w latach 2020-2024. Branża ma zatem ogromny potencjał.