Fundusz venture capital Tar Heel Capital Pathfinder zainwestował 1 mln złotych w Wellbee – platformę, która ułatwia dostęp do psychoterapii wspierając klientów w doborze terapeutów dopasowanych do ich potrzeb pod kątem rozpoznania oraz posiadanego doświadczenia terapeutycznego. Dodatkowe 100 tys. złotych włożył w projekt prywatny koinwestor.
Wellbee w precyzyjny sposób łączy osoby, które chcą pracować nad poprawą swojego zdrowia psychicznego ze starannie wyselekcjonowanymi psychoterapeutami. Użytkownik umawia się najpierw z opiekunem terapii – psychologiem-psychoterapeutą z doświadczeniem w pierwszych kontaktach z osobami poszukującymi pomocy – który następnie w zindywidualizowany sposób dobiera pacjentowi terapeutę. Platforma rozwija technologię wspierającą pacjenta od wyboru terapeuty, podczas terapii, jak również po jej zakończeniu.
– Digitalizacja sektora usług coraz bardziej przyspiesza. To, co wyróżnia Wellbee na tle innych firm wpisujących się w ten trend to zaoferowanie usługi, która w realny sposób wpłynie na poprawę jakości życia jej użytkowników, a także zaangażowanie do tego projektu najwyższej klasy ekspertów. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do rozwoju narzędzia, które będzie wykorzystywać najnowsze technologie do pomocy w rozwiązywaniu prawdziwych ludzkich problemów – mówi Radosław Czyrko, partner zarządzający Tar Heel Capital Pathfinder.
Platforma w swojej pierwszej odsłonie została uruchomiona 15 września. Założycielami Wellbee są managerowie z doświadczeniem w rozwijaniu produktów zmieniających rynek i wychodzących na pozycje liderów w swoich kategoriach: Paweł Chrzan (ostatnio Head of Research and Development w Booksy, wcześniej pracował m.in. dla Facebooka i Google) oraz Grzegorz Skuza (marketer z 14-letnim doświadczeniem, wcześniej współpracujący m.in. z Mercedes-Benz).
– Już od pierwszej rozmowy na temat Wellbee wiedziałem, że to będzie wyjątkowy projekt. Obserwując kryzys egzystencjalny otaczających mnie ludzi oraz przeżywając swój własny doszedłem do wniosku, że to najbardziej wartościowa rzecz, jaką mogę stworzyć. Potrzeby społeczeństwa w tym zakresie okazują się znacznie większe, niż nam się wydawało. Chcemy pomóc indywidualnie każdemu, kto takiej pomocy potrzebuje i wierzymy, że w zamierzonej skali nasze działania doprowadzą do istotnej, globalnej zmiany społecznej – mówi Paweł Chrzan, współzałożyciel i CEO Wellbee.
Badania wskazują, że terapia prowadzona online w wybranych nurtach jest równie skuteczna, jak terapia prowadzona offline. Chodzi przy tym nie tylko o terapię mającą na celu leczenie zaburzeń, ale również zmierzającą do poprawy dobrostanu i rozwoju osobistego.
– Liczę, że Wellbee nie tylko zwiększy dostępność psychoterapii w Polsce i na świecie, ale przede wszystkim będzie wartościowym i faktycznie wykorzystywanym narzędziem, dzięki któremu sytuacja osób cierpiących na zaburzenia i choroby psychicznie ulegnie realnej, jakościowej poprawie – dodaje Grzegorz Skuza, współzałożyciel i CMO Wellbee.
Wellbee stawia na współpracę z doświadczonymi psychologami i psychoterapeutami. Doradcą ds. Merytorycznych w projekcie jest Joanna Gutral, psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, współprowadząca portal psychoedukacyjny Zdrowa Głowa i inicjatorka kampanii społecznej „Mam Terapeutę”.
– Wellbee to produkt budowany w oparciu o wiedzę i spostrzeżenia psychoterapeutów, którzy mają realny wpływ na kształt platformy – dzięki temu możemy zaoferować najlepszą jakość usług. Osobiście ważną wartością jest dla mnie również edukacja społeczna, rozprawienie się z zauważalną stygmatyzacją zaburzeń i problemów ze zdrowiem psychicznym oraz psychoedukacja, które znajdują się wśród głównych priorytetów Wellbee – mówi Joanna Gutral.
Wellbee to kolejna w tym roku inwestycja Tar Heel Capital Pathfinder. Wcześniej fundusz ogłaszał m.in. inwestycję w GrenadeHub, wrocławski startup oferujący rozwiązania do planowania pracy zespołu i zarządzania finansami firmy. Oprócz finansowania, fundusz wspiera założycieli Wellbee również w kwestiach operacyjnych i technologicznych.