TAURON szuka wygodnej aplikacji dla fotowoltaiki

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

TAURON szuka wygodnej aplikacji dla fotowoltaiki

Udostępnij:

TAURON chce stworzyć aplikację, która po wpisaniu danych teleadresowych nieruchomości wyliczy, ile można zyskać na zamontowaniu instalacji fotowaltaicznej. Koncern w tym celu zaangażował się w program GovTech, dzięki któremu startupy mają szansę wdrożyć swoje rozwiązania i technologie w dużych firmach przemysłowych i administracji publicznej.

GovTech Polska to rządowy program, który tworzy alternatywę dla klasycznego postępowania przetargowego przy pozyskiwaniu nowoczesnych rozwiązań dla sektora publicznego i firm. Przy jego realizacji współpracuje Urząd Zamówień Publicznych.

– Chcemy, by nasi klienci mogli w przystępny sposób określić kluczowe parametry techniczne i kosztowe związane z instalacją paneli fotowoltaicznych. Temu celowi służy nasze zaangażowanie w program GovTech, który daje szansę na udział w tworzeniu tego rozwiązania także polskim innowacyjnym firmom  – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia.

TAURON w ramach programu zamawia stworzenie aplikacji, która po wpisaniu danych teleadresowych nieruchomości pokaże informację o optymalnych parametrach instalacji paneli słonecznych, określonych na podstawie danych meteorologicznych, systemu informacji geograficznej (GIS) czy zdjęć satelitarnych. Aplikacja będzie w stanie zaproponować również alternatywną lokalizację, jeżeli pierwotnie wybrana jest niekorzystna. Dzięki wyliczeniom wydajności wybranej instalacji, aplikacja oceni potencjał instalacji fotowoltaicznej oraz zaprezentuje jej opłacalność i potencjalny zwrot inwestycji w czasie, przy określonym modelu finansowania.

Rezultatem działań podjętych w ramach konkursu ma być zwiększenie udziału energii uzyskiwanej z OZE, w szczególności z ogniw fotowoltaicznych, w całkowitym bilansie energetycznym. Wyzwanie to również ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej OZE i korzyści finansowych wynikających z użycia tej technologii.

TAURON był już głównym partnerem programu mającego łączyć korporacje ze startupami w obszarze szeroko pojętych nowych technologii. Efektem rozpoczętego pod koniec 2016 r. programu Pilot Maker jest m.in nawiązanie dwustronnej współpracy i testowanie rozwiązań przygotowanych przez startupy w większej skali. Strony podjęły wspólne prace nad rozwiązaniami takimi jak rozwój narzędzi do interaktywnej komunikacji z klientami TAURON w przestrzeni www, rozwiązań służących do automatycznej analizy obrazu sieci energetycznych pozwalających na lokalizację usterek i anomalii na obiektach liniowych, czy też rozwiązaniem zdalnego odczytu komunalnych liczników energii elektrycznej.