Tempo wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku będzie niższe. Czy zmiany odczują małe i średnie przedsiębiorstwa?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Tempo wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku będzie niższe. Czy zmiany odczują małe i średnie przedsiębiorstwa?

Udostępnij:

Projektowany przez rząd budżet na rok 2022 zakłada osłabienie tempa wzrostu wynagrodzeń. Jaka jest tego przyczyna i co oznacza dla małych i średnich przedsiębiorców? Odpowiada ekspert ds. wynagrodzeń, Karolina Jurczak.

Według założeń makroekonomicznych budżetu państwa na rok 2022, wzrost PKB wyniesie w przyszłym roku 4,6%, a import będzie rósł szybciej niż eksport (9,4% w stosunku do 7,7%). Jednocześnie będziemy mieli do czynienia ze spowolnieniem wzrostu wynagrodzeń (7,4% w 2021, 6,7% w 2022).

Czy sektor małych i średnich przedsiębiorstw odczuje tę zmianę? O odpowiedź poprosiliśmy Karolinę Jurczak z serwisu wynagrodzenia.pl.

– Prognozowany przez rząd spadek wynagrodzeń w latach 2021-2022 nie jest wysoki, a w uzasadnieniu do projektu czytamy, że wynika on z wyhamowania dynamiki wynagrodzeń w sferze budżetowej – mówi Karolina Jurczak i dodaje:

– Zwracamy również uwagę, że sytuacja na rynku pracy jest bardzo niepewna, stoimy przed kolejną „falą” pandemii COVID i wszelkie prognozy obarczone są dużą niepewnością. Prognozy te na przestrzeni roku mogą ulec korektom. Z Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak 2021 – wiosna wynika, że firmy zatrudniające do 1 000 osób, planują w okresie maj 2021–kwiecień 2022, przyznać podwyżki wynoszące od 4% (w przypadku kadry zarządzającej) do 5% (dla specjalistów i pracowników fizycznych).