Top 10 rozwiązań dla efektywnej energetyki: oto finaliści czwartej edycji Huawei Startup Challenge

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Top 10 rozwiązań dla efektywnej energetyki: oto finaliści czwartej edycji Huawei Startup Challenge

Udostępnij:

Eksperckie grono we współpracy z internautami wyłoniło dziesięć najciekawszych rozwiązań zgłoszonych do Huawei Startup Challenge przez startupy pozytywnego wpływu. Wśród wyselekcjonowanych innowacji nie brakuje tych dotyczących OZE, sztucznej inteligencji czy efektywnego energetycznie transportu. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Huawei Polska oraz Startup Academy.

Zaprezentowanie przez Kapitułę konkursu finałowej dziesiątki młodych spółek to już ostatni etap przed wyborem trójki najlepszych startupów. W lutym niezależne ekspertki i eksperci analizowali rozwiązania dwudziestu firm, poszukując tych z największym rewolucyjnym potencjałem w branży zielonej energii. Jurorzy baczną uwagę zwracali zarówno na nowe rozwiązania pozyskiwania energii, jak i na te, które są udoskonaleniem już istniejących na rynku technologii czy metod.

Innowacje przyjazne dla planety

– Finaliści tegorocznej edycji idealnie wpisują się w ideę zielonej transformacji. Wszystkie projekty prezentują ogromny potencjał, przez co Kapituła miała niemały problem w wyborze tylko dziesięciu najlepszych. Wybrane startupy przedstawiają bardzo ciekawe pomysły, a różnorodność rozwiązań udowadnia, że praktycznie każda branża może wprowadzić innowacje sprzyjające naszej planecie. Jestem bardzo dumny, że Huawei wspiera od lat młodych, polskich innowatorów. Zwycięzcy tej edycji, poza nagrodą finansową, mają szansę skorzystać z eksperckiej opieki oraz z dostępu do unikalnej wiedzy i doświadczenia renomowanych instytucji i firm partnerskich, za co chciałbym podziękować wszystkim naszym partnerom, którzy wnoszą do konkursu ogromną wartość, a ich grono rośnie z każdą edycją – podkreśla Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Wśród dziesięciu startupów pozytywnego wpływu, wybranych do finału czwartej edycji Huawei Startup Challenge, są spółki zajmujące się produkcją wodoru (np. W2H2, ALVA Technologies czy Nanosci), przeznaczone tak do indywidualnych odbiorców (np. Appartme czy Kuuler), jak i mające zastosowanie w przemyśle 4.0 (EcoReg). Nie brakuje nowatorskich pomysłów z obszaru odnawialnych źródeł energii (Instytut Optymalizacji Technologii czy WindTAK), w tym także tych odnoszących się do szacowania zasobów takiej energii (Atmesys). Znaleźć można także pomysły na obniżenie emisji gazów cieplarnianych (Solhotair).

Kapituła Huawei Startup Challenge zaprosiła do współpracy internautów. Do 10 marca mogli oni oddawać głosy na startup, który w ich opinii zaoferował najciekawsze rozwiązanie pozytywnego wpływu. Łącznie oddano 6 963 głosy, a zwycięzcą plebiscytu on-line została spółka Atmesys.

Finałowa dziesiątka

Oto kompaktowy przegląd dziesięciu najciekawszych rozwiązań:

  • ALVA Technologies – ten założony przez Łukasza Kiliana startup integruje magazyny wodorowe z systemami dachowymi dla domów. W swojej ofercie spółka ma m.in. produkt łączący w sobie magazynowanie energii z funkcjonalnymi aspektami nowoczesnych dachów. Służy on do dostarczania trwałych i efektywnych rozwiązań energetycznych dla gospodarstw domowych. Rozwiązanie ALVA wykorzystuje wodór jako zielone źródło energii, przyczyniając się do redukcji emisji szkodliwych substancji i promowania zrównoważonego rozwoju.
  • Appartme – founderem startupu oferującego system automatyki mieszkaniowej jest Jerzy Ryłko. W celu zwiększenia energoefektywności w lokalu, Appartme zarządza jego czterema głównymi obszarami: elektryką, oświetleniem, zaworami wody oraz ogrzewaniem. Produkt umożliwia mieszkańcom kontrolę nad zużyciem energii, dostosowując je do indywidualnych potrzeb, co przekłada się na znaczące oszczędności.
  • Atmesys – startup (założony przez Piotra Grzymskiego) wykorzystuje zaawansowane rozwiązania monitoringu i kontroli środowiska do cyfryzacji procesów. Modułowa i autonomiczna architektura systemu bazującego na technologii IoT umożliwia realizację pomiarów i szacowanie zasobów odnawialnej energii (takich jak nasłonecznienie, charakterystyka wietrzności) w dowolnym miejscu przy minimalnym nakładzie pracy i kosztów.
  • EcoReg – założycielem startupu jest Leszek Pilch. Spółka w innowacyjny sposób wykorzystuje zużyte akumulatory, by po ich regeneracji tworzyć tanie, przemysłowe magazyny energii. Charakteryzują się one dużymi pojemnościami. Nadrzędnym celem firmy jest do zbudowanie zrównoważonego systemu magazynowania energii, który umożliwi lepsze zarządzanie zasobami energetycznymi i zwiększy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
  • Instytut Optymalizacji Technologii – flagowym rozwiązaniem spółki jest „Pływająca Elektrownia Wodna napędzana nurtem rzeki”. Została stworzona w celu odbierania płynącej rzece energii, a następnie zamiany jej na energię elektryczną. Nowatorska elektrownia nie wymaga kosztownych inwestycji w budowę betonowej zapory ani zalewu. Pojedynczy moduł PEW jest w stanie zapewniać energię eklektyczną dla średniego gospodarstwa domowego 24/365 i wytwarza rocznie tyle energii co ekwiwalent 25kw farmy PV. Founderem spółki jest Artur Olszewski.
  • Kuuler – założyciel Piotr Bomba wraz z zespołem stworzyli chłodzący panel, emitujący energię w postaci fal elektromagnetycznych, wchłanianych przez otaczające obiekty. Rozwiązanie startupu ma przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz obniżą energochłonność urządzeń/instalacji klimatyzujących. System nie wymaga stosowania szkodliwych czynników chłodniczych, co ma dodatkowy pozytywny wpływ na środowisko.
  • Nanosci – prowadzony przez Adama Kądzielę i czwórkę pozostałych founderów team Nanosci pracuje nad stworzeniem foto katalitycznego generatora wodoru. Docelowo, generator ma charakteryzować się sprawnością 30% i wykorzystującego parę wodną oraz etanol. Dzięki generatorowi każdy dom będzie mógł wytwarzać wodór wprost ze słońca i wykorzystywać go jako źródło energii. Powłoki foto katalityczne Nanosci mogą znacząco przyczynić się do poprawy jakości środowiska poprzez redukcję zanieczyszczeń.
  • Solhotair – założony przez Grzegorza Maciaszka startup pracuje nad powietrznymi, solarnymi kolektorami grzewczymi. Mają one postać paneli – płaskich modułowych elementów. Służą do ogrzewania budynków i mogą być montowane pojedynczo lub połączone w bloki grzewcze o odpowiednio dobranej mocy grzewczej. Dzięki kolektorom możliwe będzie zmniejszenie zużycia tradycyjnych źródeł energii do ogrzewania. W rezultacie, zredukowana będzie emisja gazów cieplarnianych.
  • WindTAK – founderem startupu jest Maciej Karczewski, a spółka rozwija system mający poprawić wydajność turbin wiatrowych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ich obsługi. Zastosowanie rozwiązań startupu służy zabezpieczeniu turbin przed ewentualnymi awariami oraz skutkami takich usterek, jak na przykład dodatkowe koszty.
  • W2H2 – startup stworzył reaktor W2H2, będący izolowanym stalowym zbiornikiem. Odpady węglowodorowe ulegają w nim pirolizie w temperaturze 850°C. Jego unikalną cechą jest przepływ gazu pirolitycznego przez gorący karbonizat. Innowacją jest brak potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń oczyszczających w instalacji. Stosowanie W2H2 przynosi nową metodę produkcji wodoru dla transportu i wielu innych sektorów gospodarki. Rozwiązanie startupu – założonego przez Wojciecha Białeckiego – wpisuje się w takie cele Unii Europejskiej jak zrównoważony rozwój i bezemisyjne paliwa i gospodarka obiegu zamkniętego.

Ostatnia prosta przed finałem

Również w tym roku innowatorzy nie zawiedli – widzę ogromny potencjał wdrożeniowy zaprezentowanych rozwiązań i technologii. Każdy z finalistów wpisuje się w ogólnoświatowe trendy dotyczące efektywności energetycznej. Wysoki poziom reprezentowany przez uczestników kolejnych edycji jest dla mnie potwierdzeniem, że to, co robimy w Huawei Startup Challenge, jest wartościowe i w przyszłości pomoże zmienić świat – mówi Michał Misztal, CEO Startup Academy.

Który z wyżej wymienionych startupów zatriumfuje w czwartej edycji Huawei Startup Challenge? Gala finałowa odbędzie się 9 kwietnia. To w tym dniu poznamy trzy najlepsze spółki, które otrzymają nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio 100 000, 60 000 i 40 000 PLN. Dodatkowo zostanie wręczona Nagroda Nomad Electric – Wyzwanie Data Science i wsparcie mentoringowe. Zaproszeni na wydarzenie goście będą mieli okazję wyróżnić swojego faworyta, przyznając nagrodę ufundowaną przez Nextbike – partnera inicjatywy.

Patronaty honorowe nad konkursem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Pracodawcy RP, Fundacja Teraz Polska oraz Konfederacja Lewiatan, natomiast partnerami honorowymi zostali Nomad Electric, laboratorium TELCOLAB oraz Nextbike jako patron transportowy. Patronami medialnymi wydarzenia są Wirtualna Polska, INNPoland, Mam Startup, Nowy Marketing, eGospodarka, ISBnews, ISBtech, BRIEF, Teraz Środowisko, Wysokie Napięcie, Dziennik Gazeta Prawna, Marketing i Biznes.

Więcej o konkursie przeczytasz na stronie Huawei Startup Challenge.

Materiał reklamowy powstał we współpracy ze Startup Academy.