Trejdoo – pełen wachlarz usług

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

O handlowcach wożących pieniądze w walizkach, o kantorach online i wymianie walut w sieci, rozmawiamy z Wojciechem Kulińskim – założycielem Trejdoo.com.

O handlowcach wożących pieniądze w walizkach, o kantorach online i wymianie walut w sieci, rozmawiamy z Wojciechem Kulińskim – założycielem Trejdoo.com.

Czym jest Trejdoo.com?

Trejdoo.com to platforma transakcyjna wymiany walut między użytkownikami, bez udziału kantorów i banków – to sami zainteresowani określają kurs wymiany. Ponadto, Trejdoo.com umożliwia korzystanie z rachunku powierniczego escrow, który służy zabezpieczaniu transakcji kupna-sprzedaży. Przykładowo, jeśli chcę sprzedać samochód, to kupujący wpłaca określoną kwotę na specjalne konto. Pieniądze otrzymam jednak dopiero, gdy proces sprzedaży dobiegnie końca. Escrow to popularne na Zachodzie rozwiązanie, które do tej pory nie miało wygodnego odpowiednika w Polsce.

Planujemy rozbudowywać Trejdoo.com o kolejne usługi, aby w niedalekiej przyszłości oferować przedsiębiorcom pełen wachlarz rozwiązań ułatwiających zawieranie transakcji, w tym tych międzynarodowych.

Skąd pomysł na stworzenie platformy wymiany walut online?

Planujemy rozwijać innowacyjne produkty i usługi finansowe. Wymiana walut i escrow to jedne z pierwszych. Świadczenie usług przez Internet to przyszłość ze względu na elastyczność, mobilność, ograniczenie kosztów operacyjnych, a przez to możliwość oferowania usług na konkurencyjnych warunkach.

Jaki jest Wasz model biznesowy?

Udostępniamy użytkownikom platformę, dzięki której mogą samodzielnie między sobą dokonywać transakcji na warunkach znacznie korzystniejszych (średnio 10x taniej) niż dotychczas oferowane na rynku przez takie instytucje jak kantory, czy banki. Zarabiamy na niewielkich prowizjach – 0,2% od wartości wymienionych walut oraz 0,3-0,5% od wartości kontraktu escrow. W przypadku większych transakcji, jesteśmy gotowi negocjować warunki.

Jaka jest historia powstania projektu?

Model biznesowy dotyczący wymiany walut powstał już dawno i był wzorowany na funkcjonowaniu rynku akcji na giełdach. Natomiast pomysł na uruchomienie rachunku powierniczego escrow pojawił się podczas kontaktu z przedsiębiorcami na dalekim wschodzie. Chciałem pomóc im rozwiązać problemy dotyczące obsługi kontaktów handlowych, a jednocześnie ograniczyć ich ryzyko operacyjne.

W czym jesteście lepsi od konkurencji?

Główną naszą konkurencją nadal pozostają tradycyjne kantory i banki, gdzie waluty wymienia zdecydowana większość Polaków. W porównaniu z nimi, transakcje na Trejdoo.com są znacznie tańsze i możliwe o każdej porze z dowolnego miejsca. Jeśli chodzi o konkurencję internetową, to wiele istniejących usług to po prostu kantory działające online i oferujące tylko nieznacznie lepsze warunki niż ich stacjonarne odpowiedniki. Od innych platform społecznościowej wymiany walut odróżnia nas funkcja sprzedaży po aktualnym kursie rynkowym, którą posiadamy jako jedyni na rynku. Ponadto chcemy odróżnić się usługami skierowanymi do przedsiębiorstw oraz jakością obsługi klienta.

Jak dbacie o bezpieczeństwo transakcji?

Podwójna ochrona, poprzez hasło sms oraz e-mail, wzmacnia bezpieczeństwo konta. Niezależnie od tego, autentyczność rachunku przypisanego do osoby fizycznej bądź firmy jest dodatkowo weryfikowana przez operatora (użytkownik musi dokonać autoryzacji poprzez wykonanie przelewu z własnego rachunku bankowego, a dane z rachunku bankowego i Trejdoo.com muszą być tożsame).

Wdrożyliśmy również rozwiązania kryptograficzne, oferujące bezpieczeństwo transakcji zawieranych w ramach platformy (w tym certyfikat EV SSL z gwarancją 250 tys. USD), a wszystkie transakcje są monitorowane w trybie 24/7. Dodatkowo, środki każdego z użytkowników platformy przechowywane są na oddzielnych rachunkach bankowych i nigdy nie są łączone ze środkami operatora Trejdoo.com, spółki Igoria Trade S.A. Ponieważ Igoria Trade jest spółką giełdową, jej działalność monitoruje GPW. Poza tym, podlega kontroli Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego, jak również audytom prowadzonym przez niezależnych kontrolerów.

Dlaczego zdecydowaliście się na współpracę z IQ Partners?

IQ Partners jest liderem projektów technologicznych w Polsce, a ludzie tam pracujący posiadają duże doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach.

Ile procent i za jaką kwotę udziałów odstąpiliście temu funduszowi?

Fundusz inwestycyjny IQ Partners objął 49,99% udziałów w zamian za 500 tys. PLN.

Ile kosztowało Was stworzenie systemu Trejdoo?

Budowa systemu to proces skomplikowany i wykonywany w wielu etapach. Pierwsza faza została już zakończona i uruchomiona. Koszty wyniosły ok. 400 tys. złotych. Rozwój systemu to raczej ciągły proces niż jednorazowe działanie. Kolejne produkty i fazy rozwoju są w trakcie realizacji.

Dlaczego postanowiliście działać globalnie?

Z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, chcemy w niedalekiej przyszłości zapewnić szeroki wachlarz usług dla przedsiębiorców dokonujących transakcji międzynarodowych, a to wymaga także od nas działań i partnerstw globalnych. Po drugie, dopiero obecność na rynkach międzynarodowych pozwala w pełni wykorzystać synergię oferowanych przez nas usług – zwiększyć szybkość obsługi transakcji międzynarodowych, transferu środków, a także rozszerzyć możliwości wymiany wielu walut.

Gdzie planujecie otworzyć kolejny oddział Trejdoo?

Pierwszy jest już w Londynie. Kolejne plany to kraje skandynawskie, Czechy, Hong Kong i Chiny.

Jak promujecie się za granicą?

Prowadzimy m.in. działania public relations skierowane do Polaków w Wielkiej Brytanii – zachęcamy ich do wykorzystywania Trejdoo.com do transferów pieniężnych. Jesteśmy również obecni w social media dla Polonii. Obecnie planujemy większą kampanię promocyjną skierowaną na rynki zagraniczne.

Ile dotychczas przeznaczyliście środków na reklamę w Internecie i poza nim?

Około 100 tys. PLN.

Skąd pomysł na wprowadzenie w przyszłości chińskojęzycznej wersji serwisu?

Z roku na rok rośnie wartość wymiany handlowej z Chinami, coraz więcej naszych firm prowadzi interesy z tamtejszymi partnerami. Chcemy, aby obie strony mogły korzystać z Trejdoo.com. W najbliższym czasie planujemy zacząć obsługę kontraktów importu-eksportu towarów. Trudno w to może uwierzyć, ale jeszcze dziś w handlu z krajami takimi jak Rosja, Chiny, czy Indie eksporter podróżuje do producenta z walizką żywej gotówki. Łatwo sobie wyobrazić, jakie rodzi to ryzyko.

Dzięki dostępnym na Trejdoo.com usługom taniej wymiany walut oraz zabezpieczaniu transakcji escrow, nasza platforma stanowi dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw prowadzących handel międzynarodowy.

Ile transakcji od momentu otwarcia (styczeń 2012) zostało pozytywnie przeprowadzonych?

Wykonaliśmy kilkanaście tysięcy transakcji od momentu uruchomienia platformy.

Kiedy planujecie osiągnięcie progu rentowności?

W 2013 roku.

Planujecie w przyszłości stworzenie aplikacji mobilnej Trejdoo?

Tak. Nasi klienci już są zainteresowani wersją mobilną systemu. Na obecną chwilę oczywiście można korzystać w przeglądarek mobilnych, jednakże nie są to dedykowane aplikacje na poszczególlne urządzenia.

Na jakie systemy powstanie aplikacja Trejdoo?

Wszystkie najbardziej popularne urządzenia i systemy – Android, iOS, Windows Phone.

Dziękuję za rozmowę!