TRUSTT pozyskał ponad 1,8 mln zł. Chcę rozwiązać problemy branży konopnej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

TRUSTT pozyskał ponad 1,8 mln zł. Chcę rozwiązać problemy branży konopnej

Udostępnij:

TRUSTT to polski startup działający na rynku konopnym. Platforma, nad którą pracuje, pozwoli na rozwiązanie problemów, z którymi mierzy się branża: standaryzacji, weryfikacji i bezpiecznego obrotu produktów z konopi. W ciągu dwóch miesięcy od powstania startup pozyskał ponad 1,8 mln zł.
Startup przeznaczony pozyskany kapitał na rozwój technologii – głównie na budowę TRUSTT Trace, czyli opartej na blockchainie platformy trace’ingowej, umożliwiającej szyfrowane dokumentowanie historii wszystkich zdarzeń w cyklu życia produktu – od nasiona, aż po produkt końcowy. Środki pozwolą również na wdrożenie programów pilotażowych TRUSTT w Polsce, Malcie, Danii, Irlandii i Ugandzie.

Rynek konopny

Rynek konopi jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Jego wartość w Europie w 2018 r. wynosiła 300 mln euro, w bieżącym roku ma osiągnąć już wartość 7 mld euro. W 2028 roku może wynosić nawet 115 mld euro.

Świadczą o tym także zamykane rundy finansowania z udziałem startupów z tego segmentu. W grudniu Polskie Konopie zamknęły rundę pre-seed z kwotą pół mln zł. Wcześniej Kombinat Konopny pozyskał prawie 5 mln zł w nowej ofercie akcji.

Sektor notuje w ostatnich latach olbrzymi wzrost w związku z odkrywaniem potencjału konopi przez różne sektory – mówi się o 50 000 różnych formach zastosowania konopi w różnych branżach, do najważniejszych z nich należą: medyczna, spożywcza, kosmetyczna, energetyczna, włókiennicza.

Dodatkowo konopie mają również bardzo duży potencjał w konwersji dwutlenku węgla z atmosfery, dzięki czemu przyczyniają się do rozwoju zrównoważonego rolnictwa. Ten ostatni aspekt jest dla startupu szczególnie ważny – wraz z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach TRUSTT stworzył projekt badawczo-rozwojowy i aplikuje obecnie o grant w wysokości 2,3 mln euro w ramach europejskiego programu Horyzont Europa.

Cel? Akceleracja

Regulacja rynku jest głównym celem TRUSTT. Między innymi dlatego startup ma nadzieje dołączyć do pierwszego europejskiego technologicznego akceleratora dla branży konopnej na Malcie – TechforCann. To wiązałoby się z pozyskaniem kolejnych środków oraz potencjalną współpracą z regulatorem, który jako pierwszy w Europie podjął się legalizacji rynku konopi.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem