Trwa nabór do Invento Accelerator. O programie rozmawiamy z przedstawicielkami akceleratora

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Trwa nabór do Invento Accelerator. O programie rozmawiamy z przedstawicielkami akceleratora

Udostępnij:

Spółka celowa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach SPIN-US i fundusz venture capital Invento Capital wspólnie stworzyły akcelerator Invento Accelerator. Aktualnie trwa nabór do programu. Poszukiwane są projekty z branż: AI & IoT & Robotics, Medtech oraz Edutech. Postanowiliśmy porozmawiać z Katarzyną Papież-Pawełczak (SPIN-US) i Magdaleną Kosmowską (Invento Capital) o projekcie.

– Wspieramy i finansujemy projekty badawczo-rozwojowe oraz innowacyjne firmy, które mają potencjał zdobyć globalny rynek. Interesują nas firmy, przedsiębiorcy, naukowcy i innowatorzy, którzy działają w dynamicznie rozwijających się branżach. Nie zamykamy się tylko na strupy, do nas może się zgłosić również naukowiec, pomysłodawca jeszcze bez ukształtowanej własnej struktury podmiotowej – komentuje Magdalena Kosmowska.

Na początek przybliżmy oba podmioty, które stoją za projektem Invento Accelerator. Czym na co dzień zajmują się Invento Capital i SPIN-US?

Magdalena Kosmowska: Invento Capital Sp. z o.o. to fundusz venture capital, w ramach którego tworzymy i zarządzamy funduszem seed/venture capital oraz klubem inwestorów prywatnych. Wierzymy w innowacyjne pomysły, które zmieniają świat. Wspieramy je w rozwoju i dążeniu do rynkowego sukcesu. Poszukujemy firm z Polski oraz CEE opracowujące nowe projekty, które mają zastosowanie między innymi w AI & Robotics, Fintech & Cybersecurity, Edutech & TrustTech, Medicine & Longevity, New Energy oraz Cleantech & Eco Materials. Wierzymy w innowacyjne pomysły, które zmieniają świat. Inwestujemy środki finansowe w projekty badawczo – rozwojowe oraz w młode firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty i technologie.

Katarzyna Papież-Pawełczak: SPIN-US to spółka celowa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która wspomaga proces komercjalizacji wyników badań naukowych, prac rozwojowych, technologii i infrastruktury powstałych na Uniwersytecie. Pełni rolę katalizatora wspierającego transfer wiedzy z uczelni do gospodarki.  Działa na polu akceleracji i inkubacji pomysłów, których wynikiem jest opracowanie i wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów, usług, technologii. Jest miejscem sieciowania społeczności akademickiej, przedsiębiorców, inwestorów, ekspertów poprzez kreowanie firm spin-off oraz budowanie trwałych relacji biznesowych

Jak narodził się pomysł na Invento Accelerator?

Magdalena Kosmowska: Pomysł na Accelerator narodził się tak naprawdę z naszych potrzeb wynikających z Funduszu, współpracy ze spółką SPIN-US oraz  obserwacji śląskiego otoczenia. To zrodziło potrzebę stworzenia elastycznego programu, który wspierałby nowe pomysły, przedsięwzięcia dając im wsparcie finansowe, jak i mentorskie na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Mamy nadzieję, że nasz program jeszcze w większym stopniu zmobilizuje środowisko naukowe oraz pomysłodawców do głębszej współpracy i transformacji projektów w biznes.

Jakich projektów poszukujecie?

Magdalena Kosmowska: Wspieramy i finansujemy projekty badawczo-rozwojowe oraz innowacyjne firmy, które mają potencjał zdobyć globalny rynek. Interesują nas firmy, przedsiębiorcy, naukowcy i innowatorzy, którzy działają w dynamicznie rozwijających się branżach. Nie zamykamy się tylko na starupy, do nas może się zgłosić również naukowiec, pomysłodawca jeszcze bez ukształtowanej własnej struktury podmiotowej.

Katarzyna Papież-Pawełczak: Planujemy także nabory dedykowane, nad którymi obecnie pracujemy we współpracy z dużymi firmami.

Dużo mówicie o impactowym charakterze Waszego przedsięwzięcia? Skąd tak duży nacisk na tę kwestię?

Magdalena Kosmowska: Żyjemy w dynamicznej rzeczywistości i każdego dnia nasz świat staje się inny. Sztuka polega na tym, aby nadawać dziejącym się zmianom właściwy kierunek, zgodny z potrzebami ludzi i natury. Sam charakter wynika z naszej natury, chcemy inwestować i wspierać pomysły, które pomogą nam w życiu, ulepszą je i jednocześnie dadzą pożytek zarówno dostawcom, jak i odbiorcom.

Dlaczego warto zgłosić się do Invento Accelerator?

Magdalena Kosmowska: Tworzymy akcelerator, bo wierzymy w moc współpracy.  W akceleratorze Invento wartościowe pomysły zmieniają się w prężnie rozwijające się projekty i firmy. To tu odkrywamy potencjał ludzi i biznesu, rozwijamy ich kompetencje technologiczne i biznesowe, dzięki temu wspólnie podbijamy nowe rynki i zwiększamy sprzedaż. Wciąż powiększamy swoje portfolio Partnerów. Pragniemy połączyć ze sobą ludzi, tak aby finalny efekt współpracy zakończył się sukcesem. Jesteśmy bardzo otwarci na potrzeby naszych pomysłodawców i staramy się pomóc im na wielu obszarach. Oprócz jak już wspomniałam wsparcia finansowego, zapewniamy między innymi opiekę mentorską, możliwość skorzystania z zaplecza laboratoryjnego Uniwersytetów, konsultacji i porad naukowców, możliwość uzyskania wsparcia programu AWS Amazon. Ale, jak wspominałam, nasz wachlarz wsparcia wciąż się poszerza, bo chcemy reagować na różne potrzeby czy problemy, jakie mogą się pojawiać.

Nabór zamykacie 30 czerwca, ale zostało jeszcze trochę czasu, by przesłać aplikację. Otrzymaliście do tej pory już wiele zgłoszeń. Czy na ich podstawie możecie dać kilka rad, jak dobrze wypełnić formularz?

Katarzyna Papież-Pawełczak: Zależy nam na jak najbliższym zaprezentowaniu swojego pomysłu/projektu. Wskazaniu samej idei oraz już wyżej wymienionego „impactu”.  Formularz jest prosty i został tak skonstruowany, aby aplikujące osoby, podmioty pokierować przez jego kolejne etapy. Jeśli ktoś ma poczucie, po jego złożeniu nie wykazał wszystkiego, prosimy się nie martwić. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń  będziemy indywidualnie kontaktować się z aplikantami i prosić o dalsze materiały czy umawiać się na spotkania, celem bliższego poznania pomysłów, ale przede wszystkim zespołów.

Okazuje się, że Wasz akcelerator jest dość unikalną inicjatywą na Śląsku. Jak oceniacie w ogóle śląski ekosystem startupowy czy mocno różni się od tego np. w Warszawie, czy w Poznaniu?

Magdalena Kosmowska: Śląsk stara się przyciągać kolejne rzesze utalentowanych, zdeterminowanych oraz skutecznych innowatorów, gotowych tworzyć rozwiązania na miarę przełomów technologicznych. Chcielibyśmy, aby ekosystem na  Śląsku były systemowym, przemyślanym fundamentem pod budowę dużych firm technologicznych, na stałe zakorzenionych w miastach naszego regionu. Śląski ekosystem startupowy to przede wszystkim łączenie i wspieranie inicjatyw lokalnych uczelni, środowisk przedsiębiorców oraz dużego biznesu. Dlatego to od lat jesteśmy  partnerami oraz gospodarzami takich imprez jak Impact Fintech czy European Start-up Days.

Jaki są Wasze dalsze plany?

Magdalena Kosmowska: Na pewno będziemy przygotowywać kolejne nabory w innych również branżach. Jesteśmy również w trakcie rozmów z dużymi partnerami, z którymi chcielibyśmy rozpocząć dedykowane nabory. Nawiązujemy również współpracę z międzynarodowymi Akceleratorami, aby móc wspólnie pomóc startupom zaprezentować oraz wprowadzić ich pomysły czy produkty zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Katarzyna Papież-Pawełczak: Pragniemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszym Akceleratorze, naszej inicjatywie i znalazło w sobie odwagę i chęć zgłoszenia się do programu. Tworzymy to, aby pomóc rozwijać innowacyjne pomysł, nawet jeśli ktoś nie jest pewien koncepcji, brakuje mu specjalistów do zespołu, szczególnie program Incubate jest dla niego. Razem jesteśmy w stanie rozwinąć zespół, ulepszyć a może i przetransformować pomysł, aby zakończył się pełnym sukcesem.

Katarzyna Papież-Pawełczak pełni funkcję Partnera – Prezesa Zarządu SPIN-US sp. z o.o. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w inwestycjach venture capital oraz w zarządzaniu projektami R&D. Jest ekspertem z zakresu komercjalizacji wyników badań naukowych, finansowania innowacji oraz transferu technologii, a także koordynacji współpracy gospodarczej przedsiębiorstw technologicznych oraz zarządzania projektami badawczymi i wdrożeniowymi.

Magdalena Kosmowska jest Project Managerem w Invento Capital. Z wykształcenia prawnik, od wielu lat związana z rynkiem finansowym, zarówno w obszarze operacyjnym, jak i zarządczym. Przez ostatnie 10 lat była dyrektorem biura spółek z branży finansowej, gdzie zarządzała organizacją i pracą podległych im podmiotów. Jednym z ostatnich zrealizowanych projektów jest spółka z branży beauty.