Trzy inwestycje na sumę 2,7 mln złotych. Podsumowanie roku Alfabeat

Dodane:

Bartosz Lipnicki Bartosz Lipnicki

Udostępnij:

W minionym roku dokonaliśmy trzech inwestycji, zapewniając spółkom 2 700 000 zł finansowania. Tak Bartosz Lipnicki, Partner Zarządzający Alfabeat, mógłby w jednym zdaniu podsumować miniony rok. Co jeszcze udało się osiągnąć temu akceleratorowi i funduszowi kapitałowemu?

Czytasz właśnie kolejny tekst podsumowujący mijający rok. Poprosiliśmy w nim członków zespołów polskich startupów, by opowiedzieli, co udało im się osiągnąć w 2017 roku. Jeśli chcesz przeczytać inne artykuły na ten temat, zajrzyj tutaj. 

Alfabeat to akcelerator i fundusz kapitałowy dla projektów technologicznych, które wymagają prac badawczo-rozwojowych. Szukamy innowacyjnych technologii o potencjale międzynarodowym, potwierdzonym zapotrzebowaniu rynkowym i silnych zespołów, gotowych do wygrywania. Nasze pierwsze inwestycje w projekty Daily, DEBN i Fibratech spełniały te warunki. Wspierają powstanie nowych segmentów rynku lub opracowują rewolucyjne w swoich branżach technologie.

W minionym roku zgłosiły się do nas 352 startupy, 24 z nich poddaliśmy wstępnej analizie. Dokonaliśmy trzech inwestycji, zapewniając spółkom w sumie 2 700 000 zł finansowania. Od zgłaszających się do nas zespołów oczekujemy, by ich projekty były odpowiedzią na potrzeby rynku i miały globalny potencjał. Szukamy projektów, które albo wymagają udoskonalenia i komercjalizacji prototypu, albo dążą do zwiększenia efektywności procesów biznesowych poprzez wykorzystanie zaawansowanych samouczących się algorytmów. W trakcie analizy weryfikujemy oczywiście plan prac badawczo-rozwojowych.

Na podstawie naszych kilkuletnich doświadczeń w pracy ze startupami, a także ostatniego roku współpracy ze spółkami portfelowymi, zauważyliśmy, że sprofesjonalizował się nasz ekosystem startupowy. Startup to już nie młody przedsiębiorca i pierwszy projekt zawodowy, ale coraz częściej silny zespół ludzi z wieloletnim doświadczeniem i kontaktami branżowymi. W Polsce powstają akceleratory branżowe, firmy konsultingowe, fundusze kapitałowe i centra badawczo-rozwojowe, które wspierają takich ludzi.

Jak wyglądają perspektywy rozwoju rynku inwestycyjnego w Polsce? W Polsce bardzo silne jest wsparcie środków publicznych dla prywatnych inwestycji kapitałowych w projekty technologiczne. W rezultacie powstało kilkadziesiąt nowych funduszy kapitałowych. To szansa na uzyskanie wsparcia i pozyskanie kapitału dla startupów, ale też szansa inwestycyjna dla prywatnych inwestorów. Mam nadzieję, że taki rozwój rynku inwestycyjnego w Polsce przełoży się na zwiększenie nie tylko liczby, ale również jakości projektów.

Autor tekstu: Bartosz Lipnicki, Partner Zarządzający Alfabeat.