NoclegGuru, węgierska platforma łącząca gospodarzy z turystami, wystartowała w Polsce w lipcu, kiedy sezon urlopowy zaczął się na dobre. Dzięki temu twórcy serwisu poznali nasze preferencje wypoczynkowe i szykują się do kolejnego lata. Tylko czy baza z blisko trzema tysiącami kwater to nie za mało?

31 proc. rynku Online Travel Agencies w garści „węgierskiego AirBnb”

Można powiedzieć, że Zoltan Varga doświadczenia startupowe ma już za sobą. Świadczą o tym chociażby przedsięwzięcia i wyniki finansowe spółek, w które węgierski przedsiębiorca jest zaangażowany. Zarządza znanymi firmami m.in. HSBC Credit Zrt i Wizz-Air. A spółki, które do niego należą w ubiegłym roku wypracowały przychód na poziomie 22 miliardów euro. Mimo tego przedsiębiorca nie stracił „świeżości” i w 2007 roku wystartował z Szallas.hu, portalem internetowym pośredniczący, podobnie jak AirBnb czy Booking.com, w wynajmie nieruchomości.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Po czterech latach działalności twórcy przedsięwzięcia udało się pozyskać inwestora. W rozwój projektu zaangażował się duży, węgierski dom mediowy - Sanoma Media Budapest Zrt. Dzięki wsparciu kapitałowemu, Szallas.hu w krótkim czasie objął 31 procent udziałów na rodzimym rynku serwisów turystycznych działających w segmencie Online Travel Agencies. Grupa serwisów turystycznych obecnie oferuje 130 tysięcy gotowych do wynajmu lokali w 175 krajach - od lipca również w Polsce.

 NoclegGuru mam mieć szerszą ofertę niż AirBnb

Nad Wisłą projekt jest znany jako NoclegGuru, a zarządza nim Krzysztof Głąbiński w roli country managera. Mimo oczywistego podobieństwa serwisu chociażby do AirBnb, Głąbiński przekonuje, że NocelgGuru zawiera szerszą gamę oferowanych lokali, takich których nie spotkamy m.in. we wcześniej wymienionym amerykańskim portalu i serwisie Booking.com. Przedsiębiorca tłumaczy, że za pośrednictwem węgierskiej platformy znajdziemy zarówno prywatne kwatery, jak również hotele i punkty agroturystyczne. - Dzięki temu klient poszukujący noclegu, nie musi zmieniać portali, aby porównać hotel z apartamentem czy kwaterę z gospodarstwem agroturystycznym - dodaje.

Poza tym NoclegGuru ma być przyjazny nie tylko dla użytkowników, ale również dla właścicieli nieruchomości. Dlatego też, jak mówi Głąbiński, gospodarze współpracujący z węgierską spółką, mogą liczyć na partnerskie stosunki i przejrzyste warunki. - Staramy się, żeby współpraca była tak łatwa jak dla właściciela najmniejszej kwatery, ale tak dobra jak dla najbardziej wymagającej sieci hotelowej - wyjaśnia.

60 tysięcy internautów co miesiąc odwiedza NoclegGuru

Ale zanim NoclegGuru osiągnie na polskim rynku podobne wyniki jak Szallas.hu na Węgrzech, będzie trzeba poczekać około trzech lat. Country manager wyjaśnia, że chodzi o zoptymalizowanie modelu biznesowego. W przypadku twórców platformy łączącej gospodarzy z turystami muszą oni bowiem uważać, aby nie wpaść pułapkę: brak obiektów równa się brak sprzedaży i przychodu. Jak zatem ustrzec się przed brakiem wpływów? Odpowiedź jest oczywista: zdobywając wystarczającą liczbę kwater do wynajmu. A te z kolei Głąbiński chce zdobyć prowadząc intensywne działania marketingowe w sieci.

A jest nad czym pracować, bo w polskiej bazie obiektów NoclegGuru możemy znaleźć jak na razie nieco ponad dwa tysiące kwater. Głąbiński jednak jest dobrej myśli, bo projekt ruszył niespełna kwartał temu, a strona internetowa węgierskiego startupu przyciąga co miesiąc około 60 tysięcy odwiedzających. Poza tym, biznesmen stojący za przedsięwzięciem ma już za sobą pierwszy sezon w Polsce, a wraz z nim doświadczenia i wiedzę o preferencjach urlopowych rodaków. - Dzięki temu wiemy, jak rozsądnie pozyskiwać kolejne obiekty do współpracy, aby przyszły wysoki sezon był sukcesem dla nas wszystkich - wyjaśnia Głąbiński. Pozostaje więc mieć nadzieje, że „dla nas wszystkich” oznacza sukces zarówno dla twórców portalu, ale również dla gospodarzy i osób poszukujących kwater.

Komentarze (0)