Brazylia szykuje się do Igrzysk Olimpijskich, które organizuje w 2016 roku. W związku z tym nałoży podatek na gości, którzy zarezerwują nieruchomości za pośrednictwem AirBnb. Nie wiadomo na razie jaka będzie jego wysokość.

Podatek o wynajmu nieruchomości w Brazylii

W 2016 roku Rio de Janeiro będzie gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich. Szacuje się, że w tym czasie Brazylię odwiedzi 380 tysięcy turystów z całego świata, a organizacja imprezy pochłonie nieco ponad 12 miliardów euro. Tamtejsze władze robią wszystko, aby: ograniczyć koszty do minimum i zarobić na wydarzeniu jak najwięcej. W związku z tym nałożą podatek na gości, którzy zakwaterują się w lokalach wynajmowanych w ramach AirBnb.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Jak podaje serwis Reuters, włodarze Rio de Janeiro podjęli już rozmowy z twórcami platformy i wygląda na to, że ci podejmą z nimi współpracę. Nie wiadomo na razie jakiej wysokości podatku mogą spodziewać się podróżni szukający noclegu za pośrednictwem AirBnb. Druga rzeczy, czy dodatkowa opłata obejmie jedynie miasto, w którym rozegrają się Igrzyska Olimpijskie? To również nie zostało jeszcze ustalone.

Władze nie dadzą po kieszeni

Można z kolei przypuszczać, że podatek od wynajmu ogarnie zasięgiem także okolice Rio de Janeiro. Tak stało się chociażby w Hiszpanii. Niezadowolone z dużej liczby przyjezdnych władze Barcelony postanowiły opodatkować turystów zatrzymujących się w nieruchomościach zarezerwowanych za pośrednictwem amerykańskiego serwisu. I tak, do ceny noclegu w samej Barcelonie należy doliczyć 0,65 euro za noc, a w jej okolicy 0,45.

Włodarze z Brazylii zapowiedzi jedynie, że wysokość wkrótce wprowadzonego podatku nie powinna dać turystom „po kieszeni” i zaszkodzić AirBnb w prowadzeniu biznesu. Z drugiej strony, dodatkowa opłata ma nieco wyciszyć negatywne nastroje panujące wśród hotelarzy, którzy czują się poszkodowani za względu na działalność prowadzoną w Rio de Janeiro przez amerykańską spółkę.

Komentarze (0)