Twardy reset i do roboty: European Startup Network powołuje nowy zarząd i planuje większą aktywność

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Twardy reset i do roboty: European Startup Network powołuje nowy zarząd i planuje większą aktywność

Udostępnij:

Czy połączenie wysiłków krajowych organizacji wspierających startupy mogłoby wesprzeć europejski ekosystem? Z tym wyzwaniem chce się zmierzyć European Startup Network. Ta do tej pory mało znana organizacja parasolowa powołała nowy zarząd i planuje zwiększyć skuteczność swoich działań.

W środę 8 maja ESN z siedzibą w Brukseli European Startup Network oficjalnie ogłosiła powołanie nowego zarządu. Na jego czele stanął prezes – David Hanf, przedsiębiorca, inwestor i współzałożyciel Niemieckiego Stowarzyszenia Startupów. Hanfa wspierać będzie dyrektor generalny – Clark Parsons, dyrektor zarządzający think tanku Internet Economy Foundation.

10 priorytetów na najbliższy czas

Przedstawiciele ESN zaprezentowali również 10 politycznych priorytetów politycznych, którymi chcą zająć się w nadchodzących latach. Priorytety te obejmują m.in.:

  • ułatwienie startupom prowadzenia działalności w wielu krajach poprzez eliminowanie przeszkód prawnych,
  • wprowadzenie ogólnoeuropejskich wiz technologicznych,
  • zainicjowanie równoważnych programów opcji na akcje w całej Europie
  • przyciągnięcie większej ilości pieniędzy z funduszy emerytalnych i ubezpieczeniowych do inwestowania w VC.

– Powyższe działania muszą wychodzić od dołu, ale można je wzmocnić poprzez ESN – powiedziała w rozmowie z serwisem Sifted Maya Noël, dyrektor generalna francuskiej grupy lobbingowej startupów i członek ESN France Digitale.

Oprócz pomocy startupom w pozyskiwaniu źródeł finansowania i łatwiejszym zatrudnianiu utalentowanych pracowników, ESN ma również nadzieję zachęcić do stworzenia nowego rodzaju gwarancji kredytowych. Ma to zaangażować większą liczbę banków w udzielanie pożyczek startupom. Na liście zadań do zrealizowania znajduje się również standaryzacja własności intelektualnej i transferu technologii. To z kolei ma ułatwić naukowcom spinout i komercjalizację ich technologii, a także powołanie specjalnego komisarza ds. startupów i scaleupów w UE.

Regulacje? Mniej i wolniej

Europejska organizacja planuje również, aby UE wstrzymała się z wprowadzaniem jakichkolwiek nowych regulacji. Dlaczego? Po to, by dać startupom szansę na zapoznanie się i przyswojenie szeregu nowych przepisów, w tym ustawy o rynkach cyfrowych i ustawy o sztucznej inteligencji, które zostały wprowadzone i zaproponowane odpowiednio w ubiegłym roku.

– Gdybym miała teraz przed sobą założyciela firmy, powiedziałabym mu: „Słuchaj, jesteś członkiem France Digitale; wiedz, że jesteśmy również częścią europejskiej sieci. W dniu, w którym będziesz musiał otworzyć biuro lub rozpocząć sprzedaż w Danii, Niemczech, Chorwacji, Hiszpanii, możemy pomóc ci nawiązać kontakt z odpowiednimi osobami, aby rozpocząć tam działalność” – tak wyjaśnia zasadę działalności ESN Agata Hidalgo, kierownik ds. publicznych we France Digitale.

Zdjęcie: David Hanf, prezes ESN.

Czytaj także: