Twisto wychodzi na rynek w Rumunii

Dodane: 24.12.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Czeski fintech Twisto zaczął przygotowywać się do wejścia na rynek w Rumunii. Obecnie firma zaczęła szukać specjalistów od zarządzania marką, którzy są zorientowani i posiadają kontakty na rynku rumuńskim.

Lukas Janousek, CMO Twisto wystawił na LinkedInie ogłoszenie o pracę na dwa stanowiska: Performance & CRM Marketing Manager  oraz PR & Brand Executive. Ważne jest to, aby potencjalni kandydaci mieli doświadczenie w branży fintechu oraz mieli kontakty medialne w Rumunii.

Rumunia będzie trzecim rynkiem dla czeskiego fintechu. Jak do tej pory Twisto działa w Czechach i Polsce. Nie podano jeszcze informacji kiedy firma oficjalnie pojawi się na rumuńskim rynku, jednak widać, że jej przedstawiciele mocno wzięli się za przygotowania do ekspansji.

Ekspansja Twisto

Plany o wyjściu na rynek rumuński nikogo nie powinny dziwić. W maju tego roku informowaliśmy o tym, że Twisto zdobyło 60 mln złotych inwestycji, którą planuje przeznaczyć na ekspansję w Europie Środkowej oraz Wschodniej. Przedstawiciele firmy postawili sobie wtedy cel, jakim jest stanie się wiodącą aplikacją do codziennych płatności w tym regionie w ciągu najbliższych pięciu lat. Jak widać firma powoli realizuje swój plan.

– Runda inwestycyjna z 2017 r., w której wzięły udział ING Ventures, UNIQA Ventures i ING Bank Śląski, pozwoliła Twisto rozpocząć działalność w Polsce, gdzie zaoferowaliśmy najwygodniejsze na rynku płatności w formule „kup teraz, zapłać później” w sklepach internetowych. W tym roku uruchomimy na polskim rynku sztandarowe rozwiązanie Twisto – aplikację do codziennych płatności, powiązaną z kartą wielowalutową MasterCard i Apple Pay. Dzięki nowym funduszom umocnimy naszą wiodącą pozycję w Europie Środkowej i Wschodniej i  wprowadzimy kilka unikalnych innowacji produktowych –  powiedział wtedy Michał Smida, założyciel i CEO Twisto.

W inwestycji z 2019 roku głównie brały udział międzynarodowe fundusze Finch Capital i Velocity Capital. Poza tym w dofinansowaniu wzięli udział również (po raz kolejny) ING Ventures, UNIQA Ventures i ING Bank Śląski. Natomiast jednym z głównych inwestorów w Twisto pozostał ENERN, fundusz venture i private equity, który w Polsce inwestował wcześniej w Booksy i Finiata.

– W Europie Zachodniej nie spotkaliśmy firmy z tak postępowym podejściem do płatności i kredytów, choć to właśnie ten region bywa uważany za lidera innowacji finansowych. Wierzymy, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencji zespołu Twisto, będziemy mogli szybko skalować biznes i pomóc Twisto umocnić pozycję wiodącego fintechu w regionie CEE – powiedział wtedy Allard Luchsinger, dyrektor Private Equity w Velocity Capital.

Twisto bardzo prężnie się rozwija, dlatego warto obserwować ten fintech. Plany firmy są bardzo ambitne, dlatego spodziewamy się kolejnych ciekawych informacji o Twisto. Zobaczymy, jaki będzie kolejny kierunek ekspansji po Rumunii.