Tyle w Europie zarabiają founderzy startupów. Polacy w ogonie

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

wynagrodzenie foundera startupu

Udostępnij:

Serwis internetowy Sifted przyjrzał się rocznym wynagrodzeniom founderów z Europy. Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej – szczególnie w Polsce.

Wysokość pensji foundera

W trakcie badania Sifted i Figures przeanalizowały roczne wysokości wynagrodzeń, jakie w 2023 roku wypłaciło sobie blisko 400 założycieli startupów z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Co od razu da się zauważyć, im późniejszy etap finansowania startupu (dojrzalsze projekty), tym wysokości wynagrodzeń founderów są wyższe.

Mediana wynagrodzeń a runda finansowania

  • Pre seed i seed – 88 000 euro rocznie,
  • Runda Seria A – 110 000 euro rocznie,
  • Runda Seria B – 120 000 euro rocznie.

Kobiety zarabiają mniej

Sifted zwrócił uwagę na jeszcze jedną kwestię.

A mianowicie wysokości wynagrodzeń w przebadanych startupach różniły się również w zależności od tego, czy za sterami spółki stała kobieta, czy stał mężczyzna. I tak, gdy startupowi przewodziła kobieta, to jej wynagrodzenie było niższe aż o 25%.

Jednocześnie autorzy badania podali, że z blisko 400 projektów objętych analizą zaledwie 22 projekty to były startupy założone przez kobiety, co z kolei pokazuje, że środowisko technologiczne i startupowe wciąż cierpi na deficyt kobiet.

Wynagrodzenia w regionach

Do tego Sifted zauważył, że najwyższe pensje zgarniają założyciele startupów z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Pierwsi zarabiają rocznie średnio 110 000 euro, a drudzy niewiele mniej, bo 109 000. A jak jest z founderami z innych krajów, np. z Polski?

Głos w tej sprawie zabrał na LinkedIn Szymon Janiak, założyciel funduszu Czysta VC, który powołując się na dane Creandum i Slush, stwierdził, że founderzy z krajów bałtyckich zarabiają rocznie ok. 50 000 euro. Niestety Polacy zarabiają poniżej średniej.

– W Polsce najczęściej spotykam się z wynagrodzeniem rzędu 35 tys. euro rocznie, a jesteśmy największym rynkiem pod względem liczby inwestycji w CEE. Dysproporcje płacowe startupów w Europie niestety są wciąż mocno widoczne. Jeśli chcemy walczyć o najlepsze talenty, musimy nad tym popracować – napisał Szymon Janiak.

Przeczytaj również 👉 Chcesz sukcesu? Nie licz na VC. Skup się na pracy – Szymon Janiak (Czysta3.vc)