Ostatnio było o Was nieco ciszej. Co się u Was działo w tym czasie? I nad czym obecnie pracuje AKCES NCBR?
Ostatnie miesiące były dla nas okresem niezwykle intensywnej pracy, której efektem jest ogłoszenie naboru do Horyzontalnego Programu Naukowego czy nawiązanie partnerstw. Zakończenie z sukcesem Pilotażowego Programu Akceleracyjnego, dostarczyło nam cennych wniosków zarówno na temat realnych potrzeb rynku, jak i sposobu organizacji kolejnych programów akceleracyjnych. W wyniku nabytych doświadczeń i przeprowadzonej analizy – zidentyfikowaliśmy kluczowe wyzwania i obszary dla komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. Wyraźna potrzeba wsparcia zespołów badawczych i rozwiązań powstających w uczelniach sprawiła, że jeszcze bardziej chcieliśmy zaangażować się w łączenie świata nauki i biznesu.
Czytaj także: Wystartował nabór do Horyzontalnego Programu Naukowego AKCES NCBR
Minione miesiące to praca nad nową formułą wsparcia młodych innowatorów – taką, która odpowie na potrzeby rynku, ale jednocześnie zapewni optymalne wsparcie polskiej nauce. I właśnie misja wsparcia polskiej nauki w procesie komercjalizacji – stała się podstawą do stworzenia założeń nowego – Horyzontalnego Programu Naukowego Akces NCBR.
Porozmawiajmy o Waszym nowym programie. W jaki sposób za jego pomocą zamierzacie wesprzeć polską naukę?
Nowy program, który właśnie uruchamiamy, ma jeden nadrzędny cel – realne wsparcie dla innowacyjnych przedsięwzięć, które mogą podnieść konkurencyjność polskiej gospodarki. Wiemy, że na uczelniach i w jednostkach badawczo-rozwojowych rodzi się wiele pomysłów z ogromnym potencjałem, ale ich droga do komercjalizacji wciąż bywa trudna – często są to problemy systemowe, zniechęcające naukowców do wchodzenia w świat biznesu. Chcemy to zmienić – chcemy łączyć polską naukę z biznesem. Nasze działania skupiają się więc na trzech kluczowych filarach – rezultatach przeprowadzenia tego Programu.
Po pierwsze, chcemy zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki, wspierając nowe podmioty powstałe na bazie sektora B+R. Naszym celem jest pomoc tym, którzy mają realny potencjał rynkowy, ale nie mają dostatecznej wiedzy biznesowej. Dlatego mocno stawiamy na mentoring.
Po drugie – celujemy w komercjalizację innowacji. Zależy nam na zidentyfikowaniu innowacyjnych rozwiązań o wysokim potencjale wdrożeniowym i zachęceniu naukowców do wyjścia z laboratoriów, tak by ich pomysły mogły zaistnieć w przemyśle i biznesie.
Trzeci aspekt to umiędzynarodowienie projektów. Polska nauka i innowacyjne spółki mają potencjał, by konkurować na rynkach globalnych, ale często brakuje im odpowiedniego wsparcia w ekspansji zagranicznej. W Horyzontalnym Programie Naukowym kładziemy nacisk na pomoc w wejściu na rynki międzynarodowe – nie tylko poprzez finansowanie, ale przede wszystkimi poprzez networking.
Horyzontalny Program Naukowy ma charakter otwarty, ale, tak jak już zaznaczałam, w szczególności skierowany jest on do środowiska naukowego. I właśnie z uwagi na ten fakt dodatkowo premiować w ramach oceny będziemy zgłoszenia z obszaru polskiej nauki. Dodatkowe punkty otrzymają m.in. wnioskodawcy, jakimi są spółki odpryskowe spin-off, spin-out oraz zespoły badawcze dysponujące wynikami badań powstałych w polskich jednostkach naukowych. Chcemy, żeby innowacje powstające na uczelniach i w instytutach badawczych mogły otrzymać najlepsze możliwe wsparcie. W Programie mogą wziąć udział zarówno osoby fizyczne, które prowadzą badania i chcą na ich bazie założyć spółkę, ale także zespoły badawcze, które wspólnie rozwijają nowatorskie rozwiązania i istniejące spółki kapitałowe oraz inne podmioty zajmujące się komercjalizacją wyników prac B+R.
Jesteśmy przekonani, że ten program jest potrzebny i stanowi odpowiedź na potrzeby naukowego sektora. Może stać się brakującym ogniwem, które pomoże naukowcom wejść do świata biznesu. Teraz czekamy na zgłoszenia i liczymy, że już wkrótce zobaczymy kolejne innowacyjne spółki, które będą miały realny wpływ na rozwój polskiej gospodarki.
W czym Wasz program będzie różnił się od pozostałych tego typu rozwiązań?
Nasz program to kompleksowe rozwiązanie, które odpowiada na realne potrzeby rynku startupowego. Nie jest to jedynie grant czy pojedyncza forma wsparcia. Zaproponowane przez nas rozwiązanie to cały system, który daje beneficjentom realne narzędzia do skutecznego rozwijania i komercjalizowania swoich projektów.
Oferujemy unikalne połączenie finansowania i mentoringu, które pozwala nie tylko rozwinąć innowacje, ale też skutecznie wprowadzić ją na rynek. Beneficjenci naszego programu mogą liczyć na:
- mentoring o wartości do 100 000 zł – mentoring to forma współpracy beneficjentów z doświadczonymi ekspertami, którzy mają na koncie sukcesy w skalowaniu firm, komercjalizacji badań i budowaniu strategii rynkowych;
- grant finansowy do 300 000 zł – środki te mogą zostać wykorzystane na rozwój i testowanie innowacji, ale też na przygotowanie pierwszych wdrożeń czy modelu biznesowego;
- 6-miesięczną akcelerację – nad beneficjentami Programu przez okres jego trwania – a wiec przez okres pełnych 6-ciu miesięcy – czuwa przedstawiciel Akces NCBR, który pomaga i koordynuje uczestnictwo beneficjenta w Programie. Jest to osoba aktywnie uczestnicząca w procesie, wspierająca organizację pracy pomiędzy Beneficjentem, Mentorem i Akces. U nas nikt nie zostaje pozostawiony sam sobie – a efekty osiągamy wspólnie – co jest bardzo motywujące również dla nas. Na bieżąco staramy się wspierać i śledzić postępy naszych beneficjentów – co sprawia, że są oni zawsze dobrze „zaopiekowani”.
Naszym celem jest nie tylko dostarczenie środków na rozwój, ale przede wszystkim przygotuje beneficjentów do długofalowego funkcjonowania na rynku.
Dodatkowo, to, co nas wyróżnia, to prosta aplikacja. Dofinansowania kojarzą się z przerostem dokumentacji wymaganej na etapie wnioskowania o wsparcie i koniecznością angażowania do tego podmiotów zewnętrznych. Formularz zgłoszeniowy do programu Akces ma bardzo prostą formę. Nie wymagamy na etapie pomysłu gotowych biznesplanów, analiz ekonomicznych czy strategii ochrony IP. Te elementy powstają w trakcie procesu akceleracji, we współpracy z mentorem.
Nowością są dwa zawiązane przez Was partnerstwa: z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz z Business Centre Club. Kto szczególnie powinien ucieszyć się na Waszą współpracę ?
Wszyscy! Na dobrych porozumieniach korzystają wszyscy – a przede wszystkim beneficjenci naszych programów. To dla nich te partnerstwa mają kluczowe znaczenie. Dzięki współpracy z PAIH będziemy pomagać polskim startupom w wychodzeniu na rynki międzynarodowe – ułatwiamy im dostęp do inwestorów, będziemy wspierać w ekspansji i adaptacji innowacji na zagranicznych rynkach. Z kolei porozumienie z Business Centre Club to dla nas ogromna wartość w zakresie mentoringu i networkingu. BCC otwiera przed startupami możliwość kontaktu z doświadczonymi ekspertami, którzy pomogą im lepiej zrozumieć rynek, znaleźć partnerów wdrożeniowych i skutecznie komercjalizować swoje innowacje. Zarówno w przypadku PAIH, jak i BCC, kluczowe jest dla nas wzmocnienie ekosystemu wsparcia dla startupów.
Współpracując z organizacjami takimi jak PAIH czy BCC, zwiększamy zasięg i skuteczność naszych działań. Możemy szybciej reagować na potrzeby startupów i dostarczać im narzędzia, które rzeczywiście pomagają im osiągnąć sukces – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Szukamy partnerów wdrożeniowych, którzy nie tylko rozumieją potrzeby rynku, ale także są gotowi współtworzyć z nami ekosystem innowacji w Polsce, dynamicznie dostosowując się do zmieniających się warunków.
Mimo że mamy dopiero wiosnę, to już można obstawiać, że jednym ze słów roku 2025 będzie: deeptech. Znakomita większość opracowywanych innowacji w obszarze technologii czy startupów koncentruje się wokół dual use, wojska czy spacetech. Dostrzegacie te trendy? Planujecie włączyć się do gry?
Zdecydowanie tak. Widzimy, jak dynamicznie rozwija się ekosystem deeptechowy, szczególnie w sektorach szeroko rozumianego bezpieczeństwa, obronności czy w branży kosmicznej. Wiemy, że innowacje odgrywają tam kluczową rolę. Dla nas to naturalny kierunek, dlatego już teraz intensywnie pracujemy nad programami dedykowanymi tym obszarom – ale szczegółów jeszcze nie możemy Wam zdradzić.
Wiemy, że startupy oraz firmy pracujące nad technologiami dual-use potrzebują wsparcia, zarówno w zakresie rozwoju, jak i komercjalizacji – i tu widzimy swoją rolę. Już teraz mogę powiedzieć, że przed nami bardzo pracowity rok. Uruchomienie Horyzontalnego Programu Naukowego to dopiero preludium – w kolejnych miesiącach będziemy mogli podzielić się konkretami dotyczącymi nowych inicjatyw. Uchylając jednak rąbka tajemnicy: już teraz mogę zdradzić, że przed nami wyjątkowy raport dotyczący polskiej nauki – analiza, która pokaże realny potencjał naszych technologii i innowacji. A to tylko jedno z wielu działań, które w tym roku przed nami. Pracujemy na pełnych obrotach i nie zwalniamy tempa. Możemy śmiało powiedzieć, że 2025 będzie dla nas rokiem wyzwań, nowych inicjatyw i przede wszystkim działań na rzecz rozwój polskich technologii.
Arleta Malasińska – prezes Zarządu
Prawnik, przedsiębiorca i manager. Od blisko 20 lat jako radca prawny specjalizuje się w doradztwie biznesowym i prawnym dla spółek prawa handlowego. Zdobywała doświadczenie zawodowe w krajowych i międzynarodowych grupach kapitałowych oraz współpracując z organizacjami non-profit. Z powodzeniem zarządzała transakcjami fuzji i przejęć (M&A) wraz z procesami integracji post-akwizycyjnej na rynkach usług finansowych, ubezpieczeniowych oraz kurierskich. Zasiadała w radach nadzorczych a także była zaangażowana w sprawowanie nadzoru właścicielskiego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Aktywnie uczestniczyła w przygotowywaniu i wdrażaniu strategii i innowacyjnych projektów.
O Akces NCBR
Akces NCBR Sp. z o.o. została zawiązana w grudniu 2021 roku przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako narzędzie realizacji zadań ustawowych NCBR w zakresie wspierania i finansowania działań przygotowujących do wdrożenia wyników badań naukowych i prac rozwojowych, wsparcia rozwoju kadry naukowej, pobudzania inwestycji przedsiębiorców w działalność naukową oraz zwiększania udziału polskich podmiotów w realizacji międzynarodowych programów badań naukowych lub prac rozwojowych. Podstawowym celem Akces NCBR jest wsparcie i finansowanie komercjalizacji innowacyjnych projektów będących wynikiem badań naukowych (B+R) oraz prac rozwojowych.
***
Informacje dotyczące naboru do Horyzontalnego Programu Naukowego Akces NCBR – kliknij tutaj.