Uber uruchamia w Krakowie pilotażową usługę Uber Green z samochodami elektrycznymi

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Uber uruchamia w Krakowie pilotażową usługę Uber Green z samochodami elektrycznymi

Udostępnij:

Wprowadzona usługa Uber Green oferuje mieszkańcom stolicy Małopolski dostęp do w pełni elektrycznych i zero-emisyjnych samochodów za pomocą jednego kliknięcia. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce dołączy do grona zaledwie kilku miast w Europie, w których Uber umożliwia korzystanie z przyjaznej środowisku formy mobilności.

Uber chce zachęcić mieszkańców Krakowa do skorzystania z ekologicznych przejazdów w opcji Uber Green. Firma liczy na to, że w stolicy Małopolski skorzysta z nich przynajmniej 10 tysięcy osób w ciągu 3 najbliższych miesięcy.

– Wierzymy, że przyszłość transportu to współdzielenie przejazdów, najlepiej samochodami elektrycznymi. Decydując się na wprowadzenie pilotażowej usługi Uber Green w Krakowie, mieliśmy jeden cel – udostępnienie możliwości przejazdu pojazdami elektrycznymi większej liczbie osób. Mamy świadomość, że nie możemy działać w tym obszarze sami, dlatego zależy nam na współpracy z władzami miast, organizacjami pozarządowymi, a także producentami samochodów, tak by wspólnie działać na rzecz rozwoju bezemisyjnego transportu w polskich miastach – mówi Ash Kebriti, general manager w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Kraków został wybrany jako miasto pilotażowe dla usługi Uber Green ze względu na wyzwanie związane z jakością powietrza, z jakim boryka się stolica Małopolski. Walka ze smogiem oraz zanieczyszczeniem powietrza odbywa się tu na różnych frontach. Wprowadzenie usługi Uber Green to przykład demokratyzacji dostępu do „zielonych” rozwiązań za pomocą technologii.

– Walka ze smogiem jest jednym z priorytetów Rządu RP. W związku z tym z zadowoleniem przyjmujemy każdą prywatną inicjatywę, która wpisuje się w ten trend. Jestem przekonany, iż Uber Green może przyczynić się przede wszystkim do popularyzacji elektromobilności wśród konsumentów, a co za tym idzie zwiększenia obecności tego typu samochodów na rynku – mówi Piotr woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Usługi takie jak Uber Green mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w miastach, w których są dostępne. Przykładowo: w Porto, w Portugalii tylko po 3 miesiącach programu pilotażowego Uber Green, dzięki elektrycznym pojazdom udało się zaoszczędzić aż 23 tony CO2, które potencjalnie trafiłyby do atmosfery. Z kolei w przypadku Bukaresztu po roku zaoszczędzono aż 64 tony dwutlenku węgla.

W trakcie konferencji promującej Uber Green odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli rządu i władz lokalnych, jak i ekspertów ds. środowiska. Jego głównym tematem była próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób społeczeństwo i sektor prywatny mogą wspólnie pracować nad rozwojem rozwiązań w zakresie mobilności elektrycznej w Polsce.

– W związku z tym, że elektromobilność odgrywa ważną rolę w naszej wspólnej walce z zanieczyszczeniem powietrza, Uber Green, który właśnie debiutuje w Krakowie, jest ważnym krokiem we właściwym kierunku. Mimo że trend związany ze stosowaniem pojazdów elektrycznych szybko się w Polsce rozwija, to wciąż stoimy przed wieloma wyzwaniami. Wierzymy jednak, że Uber Green będzie doskonałym ambasadorem elektromobilności, przybliżając ją każdemu, kto odwiedzi Kraków. Mamy też nadzieję, że usługa zawita niebawem do innych miastach – komentuje Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.