Uber zapowiedział, że zainwestuje w polski startup HiProMine

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Travis Kalanick, CEO i współzałożyciel Ubera, ogłosił w poniedziałek 8 sierpnia na swoim profilu na Facebooku, że firma zainwestuje w cztery najbardziej obiecujące europejskie start-upy wyłonione w ramach programu UberPITCH. Jednym z nich jest polska spółka HiProMine.

Oprócz niej w Berlinie wyróżniono holenderskie OTLY, francuskie Brigad i brytyjskie Memrica Prompt. – Mówiliśmy, że poszukujemy wielkich idei – i znaleźliśmy je! Niedawno miałem możliwość spotkać się z czterema finalistami w Berlinie. Byłem pod tak dużym wrażeniem ich wizji i determinacji, że postanowiliśmy, jako Uber, zainwestować w każdą z tych firm – czytamy na profilu Kalanicka.

– Niełatwo być przedsiębiorcą – czasem trudno jest zdobyć wsparcie dla najlepszych nawet pomysłów. Dlatego jestem szczęśliwy, że będę mógł pracować z czterema zwycięskimi firmami, by pomóc im rozwinąć swój potencjał i osiągnąć sukces – dodaje Travis Kalanick. 

Inwestycja, która otwiera drzwi za granicą

W konkursie UberPITCH wzięło udział 4000 przedsiębiorców w 37 europejskich miastach. W ciągu 2 tygodni trwania imprezy mogli zamówić za pomocą aplikacji Uber przejazd z inwestorem, w trakcie którego mieli 7 minut na zaprezentowanie mu swojego pomysłu. W polskiej edycji UberPITCH, HiProMine pokonało aż 200 start-upów – najwięcej w całej Europie Środkowo-Wschodniej.  

– Cieszymy się, że nasza firma znalazła się w finałowej czwórce wyłonionej spośród blisko czterech tysięcy europejskich start-upów. To olbrzymie wyróżnienie i wielki sukces całego naszego zespołu. Inwestycja Ubera to dla nas kolejny krok naprzód w rozwoju firmy – mówi Damian Józefiak, Prezes HiProMine S.A. – Inwestycja Ubera to sygnał dla środowiska technologów i pionierów innowacji, że udany start-up to szansa dostępna także tutaj, w kraju, a nie tylko zagranicą – mówi Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland, która wzięła pod skrzydła zespół jeszcze przed założeniem spółki. Na innowacyjność polskich projektów zwraca uwagę Eliza Kruczkowska, Prezes Fundacji Startup Poland.

– Fakt, że do konkursu najwięcej start-upów w całej Europie Środkowo-Wschodniej zgłosiło się z Polski pokazuje, że mamy najliczniejszą grupę innowatorów w regionie. To, że wśród czterech wygranych projektów został wybrany jeden z Polski, potwierdza, że ilość niesie za sobą również jakość. Bo na pewno nie jest łatwo zainteresować swoim biznesem tak rozchwytywanej w świecie start-upów osobę, jaką jest Travis. Jesteśmy dumni z kolejnego dużego sukcesu polskiego start-upu – dodaje. 

Owady przyszłością polskiej gospodarki?

HiProMine zajmuje się prowadzeniem badań nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań w przemysłowej hodowli owadów. Firmę założyli w 2015 roku naukowcy – dr Jakub Urbański, dr hab. prof. nadzw. Damian Józefiak oraz dr hab. Jan Mazurkiewicz. W Polsce HiProMine uzyskał grant NCBiR w ramach POIR 1.1.1. oraz wsparcie funduszu inwestycyjnego Giza Polish Ventures i StartVenture@Poland na etapie pre-inkubacji. Uber jest pierwszym zagranicznym inwestorem projektu z Wielkopolski. Zwrócił on uwagę jury konkursu oraz Travisa Kalanicka m.in. dlatego, że dostarcza realnej wartości lokalnym gospodarkom odpowiadając na poważne problemy jak gospodarka odpadami czy zapotrzebowanie na białko.

– Wierzymy, że unikatowe technologie opracowane przez HiProMine S.A. w perspektywie kilku lat zmienią oblicze polskiego rolnictwa – mówi Damian Józefiak, Prezes HiProMine S.A. – Polska ma szansę stać się liderem rynku produkcji owadów, a same owady jako bogate źródło łatwo przyswajalnego białka i tłuszczu czymś, co zrewolucjonizuje przemysł paszowy i spożywczy. Musimy pamiętać, że nasz kraj jest całkowicie uzależniony od importu białka na cele paszowe. Dzięki technologii HiProMine możemy to zmienić – przy okazji rozwiązując kolejny, niebagatelny problem gospodarki – problem zagospodarowania i utylizacji bioodpadów oraz produktów ubocznych przetwórstwa rolno-spożywczego. Produkcja owadów jest „czysta” i przyjazna dla środowiska. Co więcej, jest całkowicie bezodpadowa – jedynym produktem ubocznym masowej hodowli owadów jest świetny nawóz organiczny – podkreśla Józefiak.

Maciej Sadowski ze StartHub Poland zauważa, że karaczany, muchy i mączniki to wyjątkowy temat na start-up i cieszy się, że jego potencjał zyskał uznanie na arenie międzynarodowej. – Teraz dzięki Uberowi tempo rozwoju technologii jeszcze wzrośnie, przez co HiProMine ma szansę nie tylko na błyskotliwy biznesowy sukces, ale także na rozwiązanie palących problemów cywilizacyjnych: deficytu białka oraz wody potrzebnej w jego produkcji czy zalegania biomasy.  Każdy start-upowiec po cichu marzy o odciśnięciu piętna na rzeczywistości – to świetnie, że HiProMine i Uber wyznaczają azymut ambitnym koleżankom i kolegom z całego regionu.

Decyzja Ubera o finansowym zaangażowaniu się w start-upy to kolejny element wsparcia, jakie otrzymały zwycięskie firmy. Program UberPITCH zapewnił już wyróżnionym projektom mentoring z udziałem wiodących europejskich funduszy venture capital, m.in. EQT Ventures i Atomico, oraz możliwość zaprezentowania swoich pomysłów na arenie międzynarodowej. Wcześniej przedsiębiorcy spotkali się w Berlinie z inwestorami oraz z byłą wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, Neelie Kroes.

O UberPITCH

Ogólnoeuropejska akcja UberPITCH trwała dwa tygodnie, w trakcie których młodzi przedsiębiorcy mogli odbyć przejażdżkę z inwestorem w 37 miastach w 21 krajach Europy. Do programu zgłosiło się blisko 4000 start-upów na całym Starym Kontynencie. Nad Wisłą wśród mentorów i inwestorów biorących udział w akcji byli między innymi Tomek Czudowski z Google, Bartek Gola ze Speedup Group, Ted Persson z EQT Ventures, Piotr Pietrzak ze StartVenture@Poland, Michał Hellman z Burda International Polska oraz Marcin Zaremba z Pizzaportal.pl. Celem jest zapewnienie najlepszym twórcom najlepszych pomysłów wsparcia oraz mentoringu, dzięki którym rozwój ich przedsięwzięcia nabierze tempa. Zwycięskie projekty otrzymały nagrody w postaci mentoringu od funduszu EQT Ventures, MCI CAPITAL, Experior Venture oraz Credo Ventures, warsztatów lean start-up od SpeedUp Group, a także bezpłatnego udziału w Demo Day organizowanym przez Campus Warsaw.