Ubrani w plastik albo w wodorosty

Dodane:

Jędrzej Dzierżyński Jędrzej Dzierżyński

Ubrani w plastik albo w wodorosty

Udostępnij:

Zajrzyj do swojej szafy, spójrz na metki swoich ubrań. Nagle uświadomisz sobie, że większość odzieży jest zrobiona z poliestru, czyli plastiku. Oprócz złego oddziaływania na środowisko materiał ten powoduje, że nasze ciało nie oddycha. Latem możemy się w nim ugotować. Firma AlgiKnit Inc. ma pewien pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Od kiedy ekologiczna świadomość rośnie, ludzie poszukują informacji jak mogą zmienić swoje nawyki. Na początku są to pojedyncze działania, jak zrezygnowanie z kupowania plastikowych butelek i opakowań, inni zmieniają swoją dietę. Później zmieniamy jak najwięcej się da.

Ci, którzy zmienili swoją dietę na wegetariańską czy wegańską, rezygnują później również z innych produktów, które są pochodzenia zwierzęcego, jak np. skóra. Tu pojawia się problem, choćby przy zakupie butów. Jedyną wtedy alternatywą w popularnych sieciówkach pozostają produkty z poliestru. Nijak się to jednak ma do ekologicznego podejścia. A nasz organizm mówi nam, że mu to nie odpowiada – grzejąc się, pocąc. 

Algi

W poszukiwaniu alternatyw, można napotkać produkty stworzone z roślin. Intrygujące są włókna z alg. Startup AlgiKnit, aby stworzyć alternatywę dla tradycyjnych tkanin, wykonuje włókna z połączenia alg i biopolimerów roślinnych, w tym głównie wodorostów, jednego z najszybszej rozwijających się organizmów na ziemi. Wodorosty te absorbują dwutlenek węgla w tempie do pięciu razy szybszym niż rośliny lądowe, poprawiając też siedliska morskie. Dzięki zastosowaniu nietoksycznego procesu obróbki włókien na mokro, firma przekształca zrównoważone biopolimery w mocną, hipoalergiczną i kompostowalną przędzę. Kiedy produkty są zużyte, mogą być poddawane recyklingowi biologicznemu i odzyskiwane dla produktów nowej generacji.

– Naszym celem jest stworzenie mody synonimem zrównoważonego rozwoju.  Przędza zapobiega szkodliwym wpływom konwencjonalnych włókien, w wyniku czego powstaje materiał o wyjątkowej trwałości, który nie przyczynia się do zanieczyszczenia mikrowłókien lub mikroplastów – mówi Aaron Nesser, współzałożyciel i dyrektor generalny AlgiKnit. 

Firma AlgiKnit Inc. została założona w 2017 r. Jej misją jest przekształcenia branży mody, wykorzystanie nauki i wzornictwa do stworzenia nowych, zrównoważonych materiałów, które pasują do gospodarki o obiegu zamkniętym. Pozostaje zaczekać na produkty odzieżowe z alg. Firma pokazała do tej pory prototyp obuwia, które wykorzystuje ich technologię.