Udane wyjście Satus Venture z Bloober Team. Fundusz na spółce zyskał 11 mln złotych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Inwestycje w startupy są obarczone wieloma ryzykami głównie związanymi z zespołem, dewelopmentem produktu, konkurencyjnością, wejściem w rynek. W segmencie gier na te ryzyka ryzyka nakłada się ryzyko niesystematyczne związane z upodobaniem graczy, uwarunkowaniami kanałów dystrybucji.

Ocena prawdopodobieństwa sukcesu gry w fazie koncepcyjnej wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem. Można je ograniczać poprzez klasyczne metody stosowane w funduszach seed capital, ale poziom redukcji ryzyka nie jest zadowalający. Pozostaje więc dywersyfikacja. Możemy zainwestować w dewelopera, realizującego szeroki pakiet gier lub budując portfel w oparciu o producentów gier – inwestując w niezależne teamy deweloperskie. Drugi sposób pozwala osiągnąć większy poziom dywersyfikacji i skalowalności, ale jest znacznie trudniejszy do zrealizowania i wymaga większych nakładów.

Na rynku niepublicznym króluje więc pierwszy sposób. Inwestycje w zespoły deweloperskie, realizujące szereg gier przynoszą spore dochody. Od inwestora wymaga to jednak sporo cierpliwości ponieważ deweloperzy gier osiągają sukces zazwyczaj po kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu nieudanych próbach. Zasadne jest więc inwestowanie w dojrzały team lub przygotowanie się na szereg nieudanych produkcji. Inwestycje w start-upy produkujące gry nie cieszą się więc bardzo dużym zainteresowaniem funduszy venture capital. Z kolei bez inwestycji we wczesnej fazie rozwoju trudno wyobrazić sobie rozwój tego rynku.

 Rozwiązaniem mógłby być akcelerator/fundusz seed capital specjalizujący się w inkubowaniu gier. I przekształcającego teamy deweloperskie w portfel spółek z branży gier. Fundusz koncentrowałby się na eliminacji słabszych produkcji w jak najwcześniejszej fazie rozwoju. Taki fundusz powinien łączyć kompetencje doświadczonego zespołu z segmentu gier oraz zarządzającego funduszem venture capital. Planuję powołanie takiego Funduszu – mówi Partner Zarządzający Satus Venture Krzysztof Bełech. 

Być może właśnie Zespół BlooberTeam mógłby być zarządzającym branżowym przyszłego akceleratora gier. Inwestycja w BlooberTeam z punktu widzenia Funduszu była rentowna, ale długoterminowa. Fundusz zainwestował w Spółkę w fazie start-up w grudniu 2008 roku kwotę 2 mln zł. Znaczną część akcji Fundusz sprzedał już przed debiutem Spółki na NewConnect w 2011 roku. Następnie wychodziliśmy ze Spółki poprzez transakcje pakietowe. Łączne wpływy ze sprzedaży akcji wyniosły 13 mln zł. Osiągnięta stopa zwrotu to 555%, stosując kryterium IRR 51%.