Obchodzący właśnie pierwszą rocznicę działalności fin-tech Kredytmarket.com, prowadzony przez Polską Platformę Kredytową SA, zasilił finansowo grupę niemal 200 mikroprzedsiębiorstw, z branży e-commerce, lekarzy, pielęgniarki, specjalistów wolnych zawodów. – Nasze wejście na rynek było wielkim testem – mówi Aleksander Widera, pomysłodawca i prezes Kredytmarketu.
– Nie mieliśmy pewności, czy przedsiębiorcy będą zainteresowani pozyskiwaniem finansowania online. W powszechnej opinii produkty kredytowe to coś niezwykle skomplikowanego i nie wiedzieliśmy, czy przedsiębiorcy przełożą prostotę naszego procesu nad relacje z pośrednikami i doradcami kredytowymi.
Złożenie wniosku w Kredytmarket.com jest proste i nie wymaga wypełniania wielu formularzy, ani dostarczania dokumentacji w wersji papierowej. Całość procesu wnioskowania mieści się w 3 minutach. Klient loguje się do swojego firmowego konta bankowego, a dane z wyciągu bankowego służą do oceny zdolności kredytowej. – Oczywiście, nie otrzymujemy danych do logowania od klienta i nie mamy dostępu do rachunku, który by nam umożliwiał np. ponowne zalogowanie lub wykonanie jakiejkolwiek transakcji – wyjaśnia Aleksander Widera. – Dla przedsiębiorców była to nowość, ale szybko ją zaakceptowali, o czym świadczy wysoka konwersja.
Również kapituła konkursu e-Commerce Polska Awards doceniła osiągnięcia Kredytmarketu przyznając mu nagrodę Innowacja Roku. – Cieszymy się, że nasza firma członkowska tak dobrze odczytała oczekiwania mikroprzedsiębiorców – mówi Patrycja Sass – Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej. – Kapitał na rozwój, innowacje, budowanie przewagi konkurencyjnej jest potrzebny firmom jak tlen.
W ostatnim czasie oferta Kredytmarketu została poszerzona o kredyty na kwotę 100 tys. złotych. Mogą o nie wnioskować klienci, którzy wcześniej w terminie spłacili swoje zobowiązania wobec Kredytmarketu i mają odpowiednią zdolność kredytową. Zatem klienci wracają. W ujęciu wartościowym retencja przekracza 100 proc. – powtórne pożyczki są na wyższe kwoty.
Polski rynek udzielania kredytów obrotowych dla jednoosobowych działalności gospodarczych to ok. 15 mld zł rocznie. Dlatego Kredytmarket liczy na nowych inwestorów, którzy portfel wierzytelności od small biznesu uznają za atrakcyjną alternatywę lokowania środków. – Na portfelu spłaconych pożyczek stopa zwrotu przekracza 10 proc., co w połączeniu z kosztami ryzyka pozwala oczekiwać zwrotów na poziomie 6 proc. – deklaruje Aleksander Widera.
Wyjaśnia też, że Kredytmarket chce być jak brytyjski Funding Circle, który po 7 latach działalności stał się jednym z trzech największych kredytodawców brytyjskiego small biznesu. – Życzę Kredytmarketowi takich sukcesów, jakich doświadczył Funding Circle – mówi Rafał Plutecki z Google Campus. – W naszym programie Campus Residency to jedna z najciekawszych firm.