Na zdjęciu: Przemysław Gacek, założyciel Grupy Pracuj | fot. mat. pras.
Pozyskany kapitał to kamień milowy w historii firmy, która zgromadziła łącznie ponad 100 mln dolarów we wszystkich dotychczasowych rundach finansowania. Mimo wojny w Ukrainie Preply systematycznie rozwija globalną sieć usług e-learningowych dostępnych w 30 krajach świata, łączącą największą na świecie społeczność osób uczących się języków obcych na żywo. Do zespołu firmy należy już ponad 400 pracowników z 58 różnych narodowości.
Najnowsza runda finansowania została poprowadzona przez Owl Ventures z Doliny Krzemowej, największego inwestora w obszarze technologii edukacyjnych na świecie. Wśród dotychczasowych inwestorów, którzy uczestniczyli również w rundzie C znalazł się także Przemysław Gacek, założyciel i Prezes Grupy Pracuj. Obok niego w tym gronie są także Diligent Capital, Hoxton Ventures, Educapital, Evli Growth Partners, Swisscom Ventures i Orbit Capital.
Wzrost i rozwój globalnej sieci Preply
Preply łączy setki tysięcy uczestników kursów z ponad 32 tysiącami nauczycieli ponad 50 języków. W ciągu ostatniego roku Preply potroiło rozmiar swojego biznesu w zakresie nauki języków obcych, a do grona jego partnerów dołączyli m.in. Tiktok, Uber i McKinsey.
Po stronie konsumentów, liczba osób korzystających z aplikacji Preply wzrosła 4-krotnie w ciągu ostatnich dwóch lat, a w wielu regionach geograficznych liczba użytkowników wzrosła prawie dwukrotnie w stosunku do poprzedniego roku. Platforma planuje podbić rosnący rynek nauki języków online, który według analiz firmy HolonIQ ma osiągnąć wartość 47 miliardów dolarów do 2025 roku.
Trendy edukacji języków w Polsce na Preply
Polska jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków Preply w Europie. Jak podaje firma, 70% polskich uczestników kursów uczy się języka angielskiego, dużą popularnością cieszą się także hiszpański, polski, niemiecki i francuski. Szczególną uwagę zwraca nauka języka polskiego. Jego duża popularność wynika z korzystania z poświęconych mu kursów m.in. przez relokujących się do Polski pracowników zagranicznych i studentów z zagranicy mieszkających w kraju.
Trzy główne powody korzystania z platformy wymieniane przez kursantów z Polski to poprawa perspektyw zawodowych (38%), poprawa umiejętności konwersacji (30%) oraz przygotowanie do zmiany miejsca zamieszkania (11%).
Wsparcie dla Ukrainy
Chociaż główne biura Preply znajdują się poza Ukrainą, m.in. w pozostałych krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych, założyciele pochodzą z Kijowa. W ciągu ostatnich kilku miesięcy globalny zespół firmy uruchomił szereg znaczących inicjatyw wspierających Ukrainę. Wśród nich znalazła się kampania „Wiadomości dla Ukrainy”, polegającą na tłumaczeniu ponad 8000 globalnych komunikatów wspierających ten kraj na język ukraiński. Inną inicjatywą jest bezpłatny program pomocy językowej dla 1000 Ukraińców przekraczających granice i zmagających się z językami krajów, w których się znaleźli.