Umocniliśmy swoją pozycję na rynku usług automatyzacji procesów w oparciu o technologię RFID – Haxon S.A. posumowuje 2018 rok

umocnilismy swoja pozycje na rynku uslug automatyzacji procesow w oparciu o technologie rfid haxon sa posumowuje 2018 rok
Udostępnij:
Rok 2018 to okres znaczących zmian w Spółce Haxon S.A. Firma ugruntowała swoją pozycję w branży usług medycznych, weszła do branży hotelarskiej oraz dokonała zmian własnościowych. Cele na kolejny rok to zwiększanie obecności w branży szpitalnej oraz HoReCa.

Spółka Haxon S.A. (poprzednio Haxon ID Bank S.A.) została powołana do życia w 2015 roku jako pomysłodawca platformy umożliwiającej automatyzację procesów rozliczania usług pralniczych oraz procesów obiegu pościeli i odzieży w branży szpitalnej przy wykorzystaniu automatycznej identyfikacji tekstyliów działającej w oparciu o technologię RFID.

Spółka Haxon S.A.

Firma zajmuje się wdrażaniem systemów RFID, które umożliwiają identyfikację obiektów, wykorzystując fale radiowe. Przy użyciu czytników i chipów RFID oraz opracowanego przez firmę oprogramowania klienci mogą szybko otrzymać dokładną informację o posiadanych zasobach – możliwa jest identyfikacja nawet 600 obiektów w ciągu kilku sekund.

Dzięki zastosowaniu technologii RFID klienci mogą precyzyjnie określić liczbę oraz rodzaj posiadanych przez siebie rzeczy, a dodatkowo mogą również określić ich lokalizację w danym momencie, np. czy znajdują się one w magazynie, czy może na oddziale lub w pralni. Proste w obsłudze i intuicyjne oprogramowanie obsługiwane za pomocą smartphone’a pozwala znacznie przyspieszyć pracę poprzez eliminację liczenia ręcznego, zaś poprzez automatyczne przekazywanie danych do chmury można w łatwy i szybki sposób odtworzyć je w dowolnie wybranym momencie.

– Dzięki wdrożonym rozwiązaniom nasi klienci wiedzą dokładnie, ile rzeczy zostało wysłanych do pralni, ile wróciło, a ile znajduje się u klienta na różnych magazynach. Wszystkie informacje, które kiedyś były na kilkuset dokumentach, dzisiaj są w jednej aplikacji, a uzyskanie konkretnej informacji, ile rzeczy przyjechało do jednostki lub z niej wyjechało w danym dniu, nie było prostsze – mówi Mateusz Wolny, dyrektor sprzedaży Haxon.

Rok 2018

W roku 2018 Spółka ugruntowała swoją pozycję w branży usług medycznych. Na koniec poprzedniego roku Spółka świadczyła usługi dla kilkudziesięciu szpitali oraz obsługujących je wiodących pralni, stając się tym samym liderem w branży szpitalnej. Należy przy tym podkreślić, że w większości szpitali w Polsce brak jest jakichkolwiek rozwiązań automatyzujących procesy rozliczania usług pralniczych i wspierających kontrolę stanów i zużycia tekstyliów. Jednak coraz częściej można zauważyć wzrost świadomości wykorzystania technologii RFID i optymalizacji, które się z tym wiążą (np. kontrola cykli prania odzieży barierowej).

Poprzedni rok zaowocował również wprowadzeniem rozwiązań RFID Haxon na rynek HoReCa. Spółka rozpoczęła intensywną kampanię sprzedażową skierowaną do tej branży, co przełożyło się na sprzedaż systemów do pierwszych hoteli. Zarządzający obiektami hotelowymi doceniają skrócenie procesu rozliczania usług pralniczych, jak również pełną kontrolę nad majątkiem ruchomym.

Haxon S.A. w zeszłym roku wprowadził również do swojej oferty rozwiązania RFID wspierające procesy zarządzania odzieżą roboczą w dużych zakładach przemysłowych oraz systemy wspierające kontrolę zapasów handlowych w procesie magazynowym i zarządzanie środkami trwałymi w dużych przedsiębiorstwach.

Pod koniec 2018 roku w Spółce nastąpiły też znaczące zmiany własnościowe. Zespół pracowników, odpowiedzialnych za rozwój Spółki od początku jej istnienia, ze wsparciem prywatnych inwestorów, złożył ofertę na wykup akcji Spółki od głównych akcjonariuszy. W ramach transakcji ze Spółki wyszedł fundusz inwestycyjny WinQbator Sp. z o.o. Jednocześnie w jej strukturze pozostał WinVentures, zachowując kilkunasto-procentowy pakiet akcji.

W 2019 roku Spółka planuje dalsze zwiększanie obecności w branży szpitalnej oraz HoReCa, jak również szeroko zakrojone działania marketingowe w zakresie rozwiązań RFID wspierających zarządzanie ruchem zapasów oraz kontrolę środków trwałych.

Przeczytaj również o podsumowaniach roku BioceltixIndoorway i Bioavlee.