Unia Europejska NIE ZAKAŻE kopania kryptowalut metodą proof-of-work

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Unia Europejska NIE ZAKAŻE kopania kryptowalut metodą proof-of-work

Udostępnij:

Komisja ECON zagłosowała przeciwko wprowadzeniu poprawki do ustawy MiCA. Kopanie kryptowalut metodą proof-of-work będzie nadal możliwe. Zakazanie miningu tą metodą mogłoby poważnie wpłynąć na przyszłość Bitcoina czy Ethereum.

Komisja ECON przeciwko zakazowi proof-of-work

Jeszcze w 2020 r. mówiło się, że Parlament Europejski będzie chciał wprowadzać regulacje dotyczące kryptowalut. Ostatecznie głosowanie nad ustawą MiCA, czyli Markets in Crypto-Assets było odciągane w czasie – aż do teraz.

O wynikach głosowania poinformował na Twitterze Patrick Hansen – head of strategy & business development w Unstoppable Finance i jedna z bardziej rozpoznawalnych postaci ze świata kryptowalut w Europie. Według słów Hansena większość posłów Parlamentu Europejskiego zagłosowała przeciwko zakazowi kopania kryptowalut metodą proof-of-work. Stosunek głosów wyniósł 32 do 24.

Zakaz proof-of-work byłby o tyle problematyczny, że Bitcoin, jak i Ethereum, a także wiele innych kryptowalut – jest oparta właśnie na tej metodzie.

Czy proof-of-work zostanie zakazany w przyszłości?

Świat kryptowalut jest obecnie podzielony. Część ekspertów uważa, że zagłosowanie przeciwko tej poprawce wykluczy kwestię kopania kryptowalut w ustawie MiCA, a sam temat już nie powróci. Inni wskazują, że mimo wszystko parlamentarzyści, którzy głosowali za poprawką – wciąż mogą ją przeforsować.

W jaki sposób? Za pomocą zawetowania przyspieszonej procedury MiCA i przenieść dyskusję na posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego. Aby było to możliwe – przeciwnicy proof-of-work potrzebują 1/10 głosów Parlamentu Europejskiego, które już uzyskali.

To co prawda niekoniecznie oznaczałoby zmianę wyniku głosowania, ale mogłoby opóźnić wejście ustawy MiCA o kilka miesięcy. Sama ustawa będzie negocjowana w ramach tzw. trilogów pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem a Radą. Wejście ustawy MiCA w życie nie oznacza jednak, że firmy będą musiały błyskawicznie się dostosować.

Spółki kryptowalutowe będą mieć półroczny okres przejściowy na dostosowanie się do wymogów ustawy Unii Europejskiej.

Czym jest proof-of-work?

Proof-of-work jest algorytmem, który służy potwierdzaniu transakcji w blockchainie kryptowalut. Kopanie metodą PoW polega na rywalizacji pomiędzy poszczególnymi górnikami. Ich tzw. koparki w tej metodzie zajmują się rozwiązywaniem skomplikowanych obliczeń. Górnik, który za pomocą proof-of-work wydobędzie blok szybciej – wygrywa i otrzymuje nagrodę w postaci konkretnej kryptowaluty.

PoW służy też ochronie przed atakami hakerskimi czy oszustwem. Kryptowaluty wydobywane tą metodą są sprawdzane i weryfikowane. Proof-of-work opiera się o tzw. pracę z wiedzą zerową, czyli udowadnianiem jednej stronie, że ma się konkretną informację, bez ujawniania jej zawartości.

Z metody proof-of-work korzystają najpopularniejsze kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum czy Dash. PoW jest jednak krytykowana ze względu na olbrzymią moc obliczeniową potrzebną do kopania kryptowalut. Alternatywną metodą potwierdzania transakcji na blockchainie jest proof-of-stake, które zużywa mniej energii i przez to postrzegane jest jako bardziej ekologiczne rozwiązanie. Transakcje mają przebiegać też znacznie szybciej.