Blisko 2-letnia walka z pandemią odsłoniła liczne słabości nawet najlepiej dofinansowanych systemów ochrony zdrowia. Pokazała m.in., że potrafią one dostać zadyszki, przygniecione nadmiarem biurokracji. Dotyczy to zwłaszcza diagnostyki, która w największym stopniu obciążona jest obowiązkiem tworzenia stricte określonej dokumentacji.
Ten problem postanowił rozwiązać Upmedic. Polski startup stworzył inteligentny kreator opisów diagnostycznych, pozwalający tworzyć opisy badań o 70% szybciej niż przy użyciu dotychczas stosowanych metod. W efekcie czas pracy diagnostów w mniejszym stopniu konsumowany jest przez biurokrację, a większym poświęcany na leczenie pacjentów.
Pierwsze wdrożenia, pierwsze rynki
Upmedic udostępnia swoje rozwiązanie placówkom medycznym w modelu subskrypcyjnym, a rozlicza się w formie miesięcznej lub rocznej opłaty za użytkownika. Z oprogramowania spółki można korzystać w chmurze lub w sieci lokalnej (on-premises) albo jako rozwiązanie typu white label zintegrowane z systemami RIS/HIS w placówce.
W pierwszej kolejności Upmedic myśli o rozwoju w Polsce, gdzie ma już pierwszych klientów działających w modelu B2C oraz B2B, a wśród nich Centra Medyczne Medyceusz. W perspektywie najbliższych lat chce swoje rozwiązanie wdrożyć na rynkach Europy i Ameryki Łacińskiej oraz udostępnić system innym specjalizacjom lekarskim. Pozyskane od LT Capital 1,1 mln zł mają wesprzeć realizację tych planów.
Rynek wielkich wartości
Szacuje się, że globalny rynek radiologii ma dziś wartość sięgającą 90 mld PLN, a Polska ma w nim ok. 7-proc. udział. Z kolei rynek informacji medycznej ma urosnąć do 10,7 mld USD do 2024 r. Upmedic to rozwiązanie, które z jednej strony skutecznie może zagospodarować ten potencjał, a z drugiej – przyczynić się do jego dynamicznego wzrostu. Pomóc w tym mają świeżo pozyskane środki od funduszu LT Capital.
– Upmedic to startup napędzany innowacjami ze świetnym teamem, który go tworzy. Wykorzystuje AI/ML w celu wspierania diagnostów podczas ich codziennej pracy. Biorąc pod uwagę problemy, z jakimi borykają się placówki medyczne, zwłaszcza w czasie pandemii, widzimy w tym rozwiązaniu olbrzymie możliwości usprawnienia funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, z korzyścią dla lekarzy i ich pacjentów. Wizja ta oraz ambitne plany rozwoju zadecydowały, że zainwestowaliśmy w tę firmę – komentuje Konrad Gawłowski, dyrektor inwestycyjny w LT Capital, funduszu, który inwestuje w rozmaitych branżach. Na przykład we wrześniu tego roku LT Capital zainwestował 1 mln zł w Frontu z Litwy – rozwiązanie do zarządzania usługami terenowymi w modelu SaaS.