Uwaga: Do rozdania mamy 3 egzemplarze książki. Pytanie konkursowe pojawi się już w najbliższy piątek w naszym newsletterze. Bądźcie czujni!
Rewolucja cyfrowa i postęp technologiczny radykalnie wpłynęły na to, jak pracujemy, nawiązujemy relacje czy spędzamy wolny czas. Wraz z globalnymi zmianami oraz zachodzącymi przemianami społecznymi i pokoleniowymi modyfikacji uległ także portret skutecznego lidera. Czas twardych, wszystkowiedzących wodzów minął bezpowrotnie. Dziś wartość menedżerów określa ich stosunek do ludzi – stwarzanie warunków do maksymalnego wykorzystania zdolności i możliwości każdego pracownika z osobna i wszystkich razem. Ale jak być skutecznym liderem w dzisiejszym świecie? Coraz większe wymagania i coraz mniej czasu – to codzienność współczesnych menedżerów! Co więcej wiele z dotychczasowych narzędzi kierowania przestaje sprawdzać się w praktyce, bo nowe wyzwania wymagają nowych rozwiązań.
Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest książka „Leadership Toolbox”. To zestaw łatwych do zastosowania modeli zachowań pozwalających skutecznie reagować w sytuacjach związanych z kierowaniem ludźmi. Publikacja zawiera techniki, z których może korzystać zarówno brygadzista pracujący na linii produkcyjnej, menedżer kierujący zespołem handlowców, dyrektor ministerialnego departamentu, jak i menedżer wyższego szczebla w międzynarodowej korporacji. Modele zachowań mogą być adaptowane do określonych sytuacji, bez względu na profil czy wielkość firmy.
Jak w swojej książce pisze Robert St. Bokacki: Wszystkie narzędzia zostały opracowane na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia w pracy z menedżerami wielu organizacji, z różnych sektorów rynku, w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji i na Ukrainie. Aby ułatwić czytelnikom zastosowanie tych narzędzi w konkretnych sytuacjach kierowniczych, znaczną część prezentowanych modeli opatrzyliśmy praktycznymi studiami przypadków wyprowadzonymi z rzeczywistych sytuacji przywódczych.
Nikt nie rodzi się przywódcą, ale staje się nim. Każdy z nas ma więc szansę stać się wspaniałym liderem – pod warunkiem, że będzie nad sobą ciężko pracował. Znalezienie się w gronie 20% najlepszych w danej dziedzinie specjalistów wymaga 1500 godzin ćwiczeń. Tyle samo czasu potrzeba na osiągnięcie mistrzostwa w grze w szachy, na instrumentach muzycznych, bądź… na stanie się przywódcą. „Bez względu na to, jaki jesteś dobry, zawsze możesz być jeszcze lepszy”. Niech ten cytat z Petera F. Druckera stanie się mottem tej książki.
Na naszych oczach zmienia się charakter i rola liderów, pojawia się nowe przywództwo. I jak we wszystkim, ci, którzy jako pierwsi zastosują je w swoich organizacjach, wygrają. W tym wyścigu nie będzie srebrnych medali. A my? Czy jesteśmy gotowi zrezygnować z przynależnej nam władzy i podzielić się nią z naszymi ludźmi? Czy potrafimy właściwie dobrać sobie współpracowników – o różnych kompetencjach, umiejętnościach i doświadczeniach? Czy umiemy zmodyfikować swój obecny styl zarządzania w kierunku wspierania, a nie wyręczania zespołu? Po przeczytaniu tej książki wielu czytelników z pełnym przekonaniem odpowie: „Tak!”. I co ważniejsze, będzie wiedziało, jak to zrobić!
O autorze:
Robert St. Bokacki – trener, konsultant, coach i mówca motywacyjny. Współtwórca i wiceprezes Kontekst HR International Group. Pracuje dla renomowanych firm i instytucji publicznych w Polsce i za granicą. Uczy przywództwa, kierowania ludźmi, motywowania i sprzedaży. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji i książek z zakresu przywództwa oraz pomysłodawcą koncepcji Leadership Tool Box.