Urteste opracowało prototyp testu diagnostycznego na raka płuca

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Urteste opracowało prototyp testu diagnostycznego na raka płuca

Udostępnij:

Urteste, biotechnologiczna spółka specjalizująca się w tworzeniu innowacyjnej technologii umożliwiającej wykrywanie chorób nowotworowych z próbek moczu w efekcie zakończonych prac badawczo-rozwojowych opracowała prototyp testu diagnostycznego na raka płuca. Ponadto złożony został wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie patentu na wynalazek. Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów spośród wszystkich nowotworów. Rocznie na świecie z powodu raka płuca umiera 1,8 mln osób.

Rozwijana przez Urteste technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Test Urteste przy reakcji z enzymem ulega rozpadowi i powoduje zmianę intensywności barwy moczu, która świadczy o występowaniu nowotworu
u pacjenta. Profil aktywności enzymatycznej jest swoisty dla danego nowotworu.

– Nowotwory płuca powodują na świecie najwięcej zgonów spośród wszystkich nowotworów. Potrzeba diagnostyczna jest zatem ogromna. Z tego względu opracowanie prototypu testu diagnostycznego na raka płuca jest dla nas bardzo istotne. Obecnie dysponujemy już prototypami testów diagnostycznych na raka płuca, wątroby, trzustki i prostaty. Nowotwory te odpowiadają za 35% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie. Sukcesywnie będziemy poszerzać portfolio prototypów testów diagnostycznych o kolejne wskazania. W kolejnych miesiącach będziemy pracowali nad prototypami testów diagnostycznych na nowotwory m.in.: nerki, jelita grubego i dróg żółciowych – mówi Grzegorz Stefański, prezes zarządu i współzałożyciel Urteste.

Według raportu „Global CancerStatistics 2020” w 2020 r. na świecie odnotowano 2,2 mln nowych przypadków chorych na nowotwory płuca oraz 1,8 mln zgonów spowodowanych nowotworami płuca.  Nowotwory płuca odpowiadały za największą liczbę zgonów spośród wszystkich nowotworów (18%).

– Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku otrzymamy raport końcowy z zakończonego eksperymentu medycznego w projekcie testu na raka prostaty. Będzie to pierwsze prowadzone przez niezależne CRO (contract research organization) badanie, które zweryfikuje parametry czułości i swoistości naszych testów – mówi Grzegorz Stefański, prezes zarządu i współzałożyciel Urteste.

Obecnie w pipeline Urteste znajduje się 15 projektów testów onkologicznych, na różnych etapach rozwoju, na różne typy nowotworów, takie jak: rak prostaty, trzustki, nerki, jelita grubego, płuca, dróg żółciowych, wątroby, jajnika, trzonu macicy, żołądka, przełyku, piersi, białaczka, chłoniak, glejak.   Najbardziej zaawansowanymi projektami Spółki są Easy-Test (rak prostaty) oraz Panuri (rak trzustki). Obecnie w ramach tych projektów prowadzone są eksperymenty medyczne, w których uczestniczy łącznie kilkuset ochotników.

 

Przeczytaj również: Urteste S.A. zadebiutowało na rynku NewConnect