Uruchomiliśmy wewnętrzny startup EdTechowy. Podsumowanie roku Startup Academy

Dodane:

Michał Misztal Michał Misztal

Uruchomiliśmy wewnętrzny startup EdTechowy. Podsumowanie roku Startup Academy

Udostępnij:

To był trudny, ale udany rok. W końcu przeprowadziliśmy 20 000 osób przez wydarzenia, szkolenia i mentoring, a do tego uruchomiliśmy własny startup – o czym w dalszej części artykułu.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Jaki był rok 2021? Parafrazując klasyka – robiliśmy startupy, bo bardzo je lubimy

Jeżeli jest coś, z czego cieszę się w minionym roku najbardziej, to przede wszystkim fakt uruchomienia wewnętrznego startupu EdTechowego. Obecnie budujemy platformę, którą zamierzamy wykorzystać między innymi do automatyzacji obsługi programów akceleracyjnych i zwiększenia dostępu do mentoringów dla pasjonatów biznesu. Projekt ten realizujemy wspólnie z doświadczonym software housem Escola. Paradoksem naszej branży jest to, że chociaż często opowiadamy o innowacjach, często bazujemy na narzędziach, które nie są dedykowane edukacji i rozwojowi startupowemu. Wierzymy, że uda nam się to zmienić.

Żeby poznać dobre praktyki i globalne trendy, spragnieni kontaktów i żywej relacji z człowiekiem, rzuciliśmy się w wir jesiennych konferencji. Udało nam się odwiedzić lizboński WebSummit, madrycki South Summit, czy rodzime EKG, Infoshare czy Internet Beta. Efektem tego było nawiązanie nowych partnerstw z zagranicznymi akceleratorami i instytucjami – niech zobaczą, że Polak potrafi.

Startup Academy w liczbach

To czego nauczyliśmy się na konferencjach staramy się przekazywać zarówno klientom korporacyjnym oraz tym z sektora publicznego, ale także indywidualnym startupom.
Tu pora na liczby, a z nich jesteśmy również szczególnie dumni. Zrealizowaliśmy wydarzenia, szkolenia, mentoring dla ponad 20 000 osób tylko w 2021 roku. Przeprowadziliśmy ponad 4 000 godzin doradztwa w projektach akceleracyjnych i inkubacyjnych, w których udało się nam pozyskać w tym roku ponad 1000 zgłoszeń!

Jak to możliwe? W tym roku jeszcze mocniej postawiliśmy na budowę społeczności wokół startupów. Uruchomiliśmy w tym celu dwa nowe formaty podcastów – Startup News, gdzie w ciągu 2-3 minut opowiadamy o tym, co w startupowej trawie piszczy.

Tylko startupowe mięso, podane bez zbędnych ceregieli z linkami i odnośnikami do różnych działań skierowanych w stronę przedsiębiorców. Od dawna marzyliśmy o tym, żeby wciągnąć rozmówców w dyskusję na temat emocji, które towarzyszą im w ich biznesowej drodze. Stąd drugi format – „Robimy w Startupy”. Rozmawiamy o tym, jak się czuli ponosząc porażkę, jak fetują sukcesy oraz jak radzą sobie z sinusoidą euforii i przygnębienia, którą znają chyba wszyscy ludzie biznesu. To wszystko było możliwe dzięki temu, że udało nam się stworzyć studio nagrań, które mieści się w BeIn Office, gdzie na co dzień siedzibę ma Startup Academy.

W tym roku zrealizowaliśmy ponad 40 różnych projektów rozwojowych! Było to możliwe tylko dzięki temu, że nasz zespół urósł do około 20 osób! To pociągnęło za sobą kolejne zmiany. Po wielu latach rozwijania Startup Academy do zarządu weszła Karolina Piotrowska, której zadania wiążą się z pozyskiwaniem i realizacją wszystkich naszych projektów, oraz Kinga Misztal, która dba o formalną i finansową stronę naszego biznesu. Z taką strukturą z pewnością jesteśmy lepiej przygotowani do jeszcze większych wyzwań!

Wspólny konkurs

Jeżeli miałbym jednak wybrać jeden projekt, który jest mi szczególnie bliski, bez wahania wskazałbym Huawei Startup Challenge #2, który realizujemy z naszym partnerem – Huawei Polska. W ramach konkursu otrzymaliśmy ponad 220 zgłoszeń startupów, które stawiają czoła palącym problemom ekologicznym współczesnej Polski i świata.

Przeczytaj również 10 startupów zmierzy się ze sobą w finale konkursu Huawei Startup Challenge 2

Naszym kolejnym dzieckiem, które na świat przyszło w 2021 roku jest biuro rachunkowe, które założyliśmy wraz z Olą Nowak-Grombką. Wiele firm, którym pomogliśmy wystartować potrzebowało profesjonalnej opieki księgowej, która na biznes patrzy nie tylko przez pryzmat deklaracji podatkowych, ale całościowo.

Dlatego też oprócz podstawowego zakresu działań rozliczamy także dotacje unijne, żeby startupy mogły skupić się na innowacji a nie na formalnościach. Obecnie mamy już 15 klientów a od nowego roku dołączy do nich jeszcze kilka firm.

To był trudny, ale udany rok

2021 był z pewnością pełen sukcesów. Stoją jednak za nimi ludzie, którzy bardzo ciężko na to wszystko pracowali. Mieliśmy trudne chwile, problemy z realizacją projektów z uwagi na covidowe niepewności, stresujące kontrole projektów publicznych, niejeden wieczór czy weekend spędziliśmy w pracy. Były chwile nerwów, zwątpienia, frustracji czy nawet złości. Korzystając z tej wybornej okazji chciałbym Wam – drogi zespole Startup Academy za to wszystko z serca podziękować.

Autor: Michał Misztal, CEO Startup Academy