Dane te odzwierciedlają szerszy globalny trend zmniejszonego finansowania VC w ciągu ostatnich dwóch lat, zwłaszcza dla firm spoza branży sztucznej inteligencji.
Po spadkach czeka nas odbicie?
Łączna kwota pozyskana na badanych rynkach wyniosła 9,1 miliardów dolarów w 2024 r., co oznacza spadek o 41% rok do roku. Ponadto odnotowano 20% spadek aktywności transakcyjnej rok do roku, a liczba transakcji spadła do 1 527. Jednak wkrótce mogą pojawić się oznaki ożywienia, ponieważ stopy procentowe spadają na całym świecie, przynosząc ze sobą niższą inflację, podczas gdy inwestycje na wczesnym etapie wykazały się odpornością.
Trendy te zostały przedstawione w raporcie „2024 Venture Investment Report” opracowanym przez grupę badawczą MAGNiTT z siedzibą na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Raport obejmuje zagregowane wschodzące rynki venture (EVM), analizując inwestycje VC na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, Turcji i Pakistanie. W regionie MENA (Middle East, North Africa) startupy zebrały 1,9 miliardów dolarów w 2024 r., co oznacza spadek o 29% rocznie. Jednak w porównaniu z tym obserwowanym w Azji Południowo-Wschodniej (45%) i Afryce (44%), był to relatywnie niewielki spadek.
Ponadto poziomy finansowania w 2024 r. były nadal wyższe niż poziomy z 2020 r., przed latami boomu 2021 i 2022, co oznacza, że region nadal rozwija się w przestrzeni venture. Liczba transakcji wzrosła o 7% rok do roku (571), a liczba inwestorów wzrosła o 18% (do 475).
Zmniejsza się liczba inwestycji w startupy na późnym etapie
47% wszystkich inwestycji mieściło się w przedziale 1-5 miliona dolarów, co sygnalizuje przesunięcie w kierunku inwestycji na wczesnym etapie. Na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej odnotowano jednak znaczny spadek liczby transakcji na późnym etapie.
Na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, Turcji i Pakistanie fintech nadal wykazuje się silną pozycją, zgarniając 3,9 miliarda dolarów finansowania w 2024 roku, co odzwierciedla fakt, że fintech dobrze sobie radzi na rynkach wschodzących, gdzie bardziej rozwinięte usługi finansowe są rzadkością. W raporcie zauważono, że stanowi to okazję do fuzji i przejęć w różnych regionach geograficznych w regionie.
Autorzy raportu odnotowują ciekawe zróżnicowanie: międzynarodowi inwestorzy koncentrowali się bardziej na transakcjach na późnym etapie, takich jak runda Insider o wartości 500 mln USD i Tyme o wartości 250 mln USD w serii D. Tego rodzaju inwestorzy stanowili 53% z 475 inwestorów, którzy wsparli startupy w regionie. Tymczasem lokalni inwestorzy mieli tendencję do trzymania się wczesnego etapu.
Wszystko to w kontekście globalnego spadku liczby wyjść o 32% rok do roku do zaledwie 94 w 2024 r., a kapitał na późnym etapie staje się coraz trudniejszy do zdobycia. To dlatego, że rynki publiczne pozostają zamknięte.
Są kraje odporne na negatywny trend
– Przewidujemy, że obniżki stóp procentowych zaczną zwiększać dostępność kapitału w ciągu najbliższych 6-9 miesięcy, torując drogę do silniejszego środowiska finansowania w 2025 r.”. Powiedział, że ogólnie rzecz biorąc, rok 2024 był „prawdopodobnie najniższym punktem krzywej” pod względem spowolnienia finansowania – tak ubiegłoroczną sytuację w MENA skomentował Philip Bahoshy, dyrektor generalny MAGNiTT. Bahoshy dodał, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Katarze odnotowano „zwiększoną aktywność transakcyjną rok do roku”, pomimo spowolnienia w całkowitym zaangażowaniu kapitału. Całkowita liczba inwestorów również znacznie wzrosła w regionie MENA, co pokazuje, że inwestorzy, zwłaszcza międzynarodowi, mogą mieć coraz większe zaufanie do startupów w regionie.