Venture Inc w ciągu najbliższych 18 miesięcy wesprze 6 nowych spółek

venture inc w ciagu najblizszych 18 miesiecy wesprze 6 nowych spolek
Udostępnij:
Fundusz venture capital – Venture Inc zapowiedział, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy zainwestuje w 6 nowych spółek. Każda z nich dostanie około 3 mln złotych.

Prezes funduszu Jakub Sitarz w rozmowie z serwisem isbtech.pl powiedział, że jego zespół obecnie analizuje nawet 100 startupów tygodniowo. W tym roku Venture Inc wsparł już Exit Plan, Sundose, Grandehub oraz poszerzył posiadany pakiet w Timecamp.

– Inwestycje, których dokonaliśmy mają dużą perspektywę na sukces, dlatego teraz poszukujemy kolejnych startupów do współpracy. Obecnie przyglądamy się wielu projektom do inwestycji, dysponujemy kwotą kilkunastu milionów złotych, którą chcemy zainwestować w spółki z potencjałem. Przyglądamy się nawet 100 startupom tygodniowo. Naszym celem jest inwestycja ok. 3 mln zł w pojedynczy projekt. Naszym celem, jak każdego funduszu VC, jest wysoki zwrot z inwestycji – powiedział w rozmowie z isbtech.pl Sitarz.

Kogo szuka Venture Inc?

Sitarz powiedział, że fundusz koncentruje się na firmach tworzących oprogramowanie i sprzedających usługi w modelu subskrypcyjnym, z potencjałem na globalną obecność. Argumentując, że to właśnie te obszary po wybuchu pandemii nabrały jeszcze większego znaczenia i wartości.

– Na ten moment nie przewidujemy potrzeby pozyskania nowego kapitału. W tym roku wyszliśmy z kilku inwestycji w całości bądź częściowo, a także otrzymaliśmy dywidendę ze spółki portfelowej Time Camp. Pieniądze z wyjść inwestycyjnych i dywidend są wystarczające do realizacji naszych planów. Nie wykluczamy dalszej sprzedaży mniejszych pakietów akcji spółek portfelowych, jeśli będzie możliwość uzyskania korzystnej ceny – dodał Sitarz.

Venture Inc na wzroście

W zeszłym miesiącu Venture Inc informowało o swoich wynikach finansowych w pierwszym półroczu 2020 roku. Przychód z działalności podstawowej wyniósł 5,28 mln złotych, co oznacza 248 proc. wzrost r/r. Zysk netto to 5,29 mln złotych vs. 1,15 mln złotych straty w pierwszej połowie 2019 roku. 

– W pierwszej połowie roku dokonaliśmy kilku strategicznych zmian w portfelu inwestycyjnym, które pozwoliły przenieść punkt ciężkości na najbardziej produktywne spółki. Fundusz skupia się na firmach tworzących produkty, których fundamentem funkcjonowania jest oprogramowanie i wykazujących wysoki potencjał wzrostu – mówił wtedy Jakub Sitarz, prezes zarządu Venture INC.

Fundusz zrealizował też pierwsze duże wyjście z inwestycji Inno-Gene, gdzie uzyskał ponad 100 proc. zwrotu cash on cash. Tym samym do spółki wpłynęło ponad 3,5 mln złotych. Dodatkowo, w lipcu, Venture INC sprzedał część posiadanego pakietu w projekcie Infermedica, co dało kolejny 1 mln złotych wpływów, a spółka TimeCamp wypłaciła dywidendę w kwocie ponad 250 tys. złotych.