VersaBox pozyskuje 11 mln złotych. Polskie roboty podbiją Europę

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

VersaBox pozyskuje 11 mln złotych. Polskie roboty podbiją Europę

Udostępnij:

VersaBox oferuje roboty i cyfrowe rozwiązania dla logistyki. W polską spółkę właśnie zainwestowały fundusze venture capital Fidiasz EVC, SpeedUp Energy Innovation, Movens VC oraz RST Ventures for Earth, które łącznie przekazały firmie 11 mln złotych. VersaBox rusza z ekspansją. 

Zdobyty kapitał VersaBox planuje przeznaczyć na europejską ekspansję. Firma w komunikacie poinformowała, że chce stać się jedną z wiodących firm z segmentu Industry 4.0 i właśnie rozpoczęła budowę sieci partnerskiej w Europie. Inwestorzy mają firmie pomóc swoją wiedzą i doświadczeniem. 

– Tak doświadczone grono inwestycyjne to dowód na to, że potencjał i osiągnięcia VersaBox doceniane są nie tylko w przemyśle. Szczególnie ważne jest to, że oprócz kapitału na rozwój, poszerzamy grono partnerów z realnym doświadczeniem w skalowaniu biznesu na rynkach międzynarodowych – powiedział Jacek Królik, CEO VersaBox. 

VersaBox istnieje od 2017 roku i zajmuje się logistyką wewnętrzną, czyli przewożeniem towarów i produktów wewnątrz firm, w obszarze hali produkcyjnych lub magazynowych. Firma zbudowała własny system pełnej autonomiczności robotów mobilnych, pozwalających szybko i efektywnie przewozić produkty do i z magazynu oraz pomiędzy gniazdami produkcyjnymi.

– Obserwowaliśmy rozwój VersaBox przez ostatnie lata. Teraz włączamy się aktywnie w spółkę, widząc jej gotowość i apetyt do zagranicznej ekspansji. Nasze doświadczenie, jak i innych inwestorów w skalowaniu międzynarodowym, w połączeniu z tak dużą pulą finansowania, jaką otrzymuje VersaBox w ramach tej rundy inwestycyjnej, dają fundament pod realizację tego planu – uważa Michał Olszewski, współtwórca i partner w Movens VC. 

– To przykład spółki od samego początku pokazującej potencjał do szybkiego skalowania. Szczególnie widać to teraz, gdy rewolucja pod znakiem Industry 4.0 staje się już faktem, a korzyści płynące z procesu robotyzacji są kluczowe dla dalszego rozwoju większości gałęzi przemysłu – dodaje Krzysztof Domarecki, twórca Fidiasz EVC, pierwszego inwestora VC w warszawskiej spółce.

Według analiz Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) już w tej chwili Europa jest regionem o największej gęstości robotów, ze średnią wartością 114 jednostek na 10 tys. pracowników w przemyśle wytwórczym. IFR prognozuje dalszy, dynamiczny rozwój tego rynku. W latach 2020-2022 w fabrykach na całym świecie ma zostać zainstalowanych prawie 2 mln nowych jednostek robotów przemysłowych.