VIGO Ventures to podmiot stworzony przez VIGO System – spółkę technologiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Warsaw Equity Group – prywatną firmę inwestycyjną. VIGO Ventures specjalizuje się w inwestycjach w projekty fotoniczne i deeptech’owe.
Nowa spółka, która znalazła się w portfelu VIGO Ventures to KSM Vision. Dzięki siedmiocyfrowej kwocie inwestycji łączna kwota pozyskanych przez spółkę środków na rozwój technologii i komercjalizację produktów to prawie 9 mln złotych. Środki z inwestycji zostaną przeznaczone na obsługę nowych klientów w Polsce i za granicą oraz dalszy rozwój technologii i portfolio systemów.
Starannie wybrany portfel inwestycji
– Nasza specjalizacja inwestycyjna jest dość wąska, ale dzięki temu potrafimy wyselekcjonować spółki z największym potencjałem. Taką firmą jest KSM Vision. Ich doświadczenie, kompleksowe rozwiązania, sukcesy, a przede wszystkim bardzo perspektywiczna nisza rynkowa, w której działają, i rosnąca sprzedaż są na to najlepszym dowodem. Cieszymy się, że zespół o tak unikalnych kompetencjach zaufał nam i zdecydował się na wspólną ścieżką rozwoju z VIGO Ventures – mówi Wojciech Smoliński, Partner Zarządzający Vigo Ventures.
KSM Vision specjalizuje się w systemach kontroli jakości na liniach produkcyjnych w wielu branżach. Firma wykorzystuje w swoich rozwiązaniach układy optyczne, zaawansowaną automatykę, elektronikę i oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji oraz sieciach neuronowych.
– Systemy tworzone przez KSM VISION pokazują, jak istotną rolę w procesie produkcyjnym mogą stanowić technologie fotoniczne. Optoelektroniczna kontrola linii produkcyjnych stwarza szerokie możliwości analizy w zakresie jakości danych produktów oraz prawidłowości w całym procesie tworzenia produktu. Detektory podczerwieni VIGO System od lat są częścią takich innowacyjnych systemów na całym świecie. Inwestycja w KSM VISION uzupełnia łańcuch wartości tworzony przez VIGO System. Liczymy, że w przyszłości, współpraca pozwoli na budowę hiperspektralnych systemów wizyjnych tworzonych w Polsce – komentuje Adam Piotrowski, Prezes VIGO System.
Z uczelni do biznesu
KSM Vision powstała w 2012 roku. Firmę założyła grupa studentów i doktorantów Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki Politechniki Warszawskiej. Od początku celem był transfer do przemysłu rozwiązań opracowanych na uczelni.
Spółka projektuje i wdraża systemy widzenia maszynowego, które zapewniają lepsze warunki oświetlenia i tym samym umożliwiają dokładniejszą kontrolę. Wykorzystuje przy tym autorskie urządzenia oraz algorytmy sztucznej inteligencji, które są stale udoskonalane i uczą się na podstawie przeprowadzonych już wdrożeń. Połączenie kompetencji software’owych i hardware’owych sprawia, że systemy kontroli jakości tworzone przez KSM Vision są prostsze (redukcja liczby kamer, poprawa wydajności i dokładności klasyfikacji) i w efekcie tańsze. Natomiast własne algorytmy i rozwiązanie platformowe pozwalają łatwiej dostosować produkt do wymagań kolejnych branż.
– Do momentu, w którym jesteśmy pozwoliła nam dojść bliska współpraca z klientami i skupianie się na realnych potrzebach branż. Zespół KSM Vision przez te wszystkie lata rozwijał i wdrażał autorskie systemy łączące kompetencje fotoniczne, inżynierskie oraz analizy danych. Zgłębialiśmy wiedzę i prowadziliśmy badania z zakresu optycznych metod pomiarowych, systemów widzenia maszynowego oraz kontroli przemysłowej – mówi Marcin Malesa, Członek Zarządu z KSM Vision.
Rynek wart miliardy. Od leków po branżę meblarską
Kontrola jakości jest nieodzownym elementem procesu produkcyjnego w przemyśle 4.0. Obecnie spółka ma klientów z licznych branż: farmaceutycznej, energetycznej, spożywczej, budowlanej, meblarskiej.
Według raportu Global Surface Vision and Inspection Market, rynek widzenia powierzchni i inspekcji rośnie w średniorocznym tempie niemal 11 proc. (CAGR 2019-2025). Według przewidywań w ciągu najbliższych czterech lat osiągnie on wartość 19,5 mld dolarów.
Co istotne, w przemyśle coraz więcej firm stawia na automatyzację. Jednym z jej celów jest większa powtarzalność i ograniczenie liczby błędów w trakcie produkcji oraz zmniejszenie zależności od inspekcji wizualnej dokonywanej przez ludzi. Rozwiązania proponowane przez KSM Vision wpisują się w ten trend, co również świadczy o dużym potencjale wzrostowym spółki.