Visa w swoim inkubatorze zajmie się inteligentnym systemem płatności w miastach

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Bezgotówkowe miasta to coraz bardziej realna wizja. Inkubator Innowacji Visa podjął się próby wypracowania rozwiązań sprzyjających rozwojowi gospodarki cyfrowej w Polsce. Przetestuje je w Łodzi.

fot. unplash.com

Do udziału w projekcie Visa zaprosiła banki, agentów rozliczeniowych i inni partnerów firmy. Interdyscyplinarny zespół ekspertów zajmie się projektem, którego celem jest uniwersalnego systemu płatności w miastach. 

Wiedzę o możliwościach aglomeracji miejskich i potrzebach mieszkańców dostarczy natomiast miasto Łódź, które dołączyło do projektu. W odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie prace skupią się na dwóch obszarach. Pierwszym z nich będzie stworzenie systemu zintegrowanych płatności w transporcie publicznym, drugim natomiast inteligentne rozwiązania parkingowe.

Ułatwienie płatności w miastach

– Dążymy do tego, by opracowane przez nas rozwiązania wykraczały poza system wygodnych, w pełni funkcjonalnych płatności. System płatności jest bazą, na podstawie której możemy rozwijać dalsze udogodnienia, jak np. automatyczne wyszukiwanie wolnych miejsc parkingowych lub dopasowywanie przez system optymalnego rodzaju biletu do danej trasy i środka komunikacji, np. autobusu lub tramwaju – mówi Jakub Kiwior, dyrektor generalny Visa w Polsce i na Węgrzech.

– Udział w projekcie ekspertów z MPK-Łódź gwarantuje, że projektowane rozwiązanie będzie uwzględniało wszystkie potrzeby operatora łódzkiego transportu lokalnego. – komentuje Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź. Dodaje też, że przedsiębiorstwo wniesie do projektu doświadczenie i wiedzę ekspercką, a na koniec umożliwi weryfikację testowanych hipotez i założeń projektowych oraz pilotaż wypracowanych rozwiązań.

Projektowanie rozwiązań dla ludzi

Dogłębne poznanie i zrozumienie potrzeb użytkowników już na etapie tworzenia koncepcji będzie możliwe dzięki wykorzystaniu metody design thinking. Była ona z powodzeniem testowana w pierwszych obszarach tematycznych Inkubatora Innowacji Visa. 

Przykładem wykorzystania tej metody są badania jakościowe na dużej grupie konsumentów podczas prac nad e-paragonem. Ich wyniki umożliwiły wytyczenie  nowego kierunku. Tym razem design thinking pomoże sprawdzić oczekiwania mieszkańców co do działania zintegrowanego systemu płatności w transporcie publicznym.

Pracując nad lokalnymi rozwiązaniami uczestnicy Inkubatora Innowacji Visa będą przyglądać się też rozwiązaniom stosowanym w innych krajach.

Przedstawiciele Inkubatora Innowacji zapowiadają, że model płatności bezgotówkowych w miastach, wypracowany przez Inkubator Innowacji, zostanie powszechnie udostępniony, tak by mógł posłużyć wszystkim zainteresowanym podmiotom.