VoicePIN z tytułem informatycznej innowacji roku!

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Pomysł krakowskiej spółki VoicePIN.com został uznany przez internautów za najbardziej obiecujący wynalazek informatyczny w plebiscycie miesięcznika „Focus”. Firma opracowała system biometrii głosowej, dzięki któremu loginy i hasła przestaną być potrzebne.

Jak wynika z badań, 60 proc. internautów nie jest w stanie zapamiętać wszystkich haseł do kont, które posiadają, a wpisują ich średnio 8 dziennie. VoicePIN to innowacyjny system uwierzytelniania użytkownika na podstawie jego głosu. Skraca czas logowania i eliminuje konieczność zapamiętywania długich PIN-ów i numerów identyfikacyjnych. Aby się zalogować, wystarczy wypowiedzieć na głos daną frazę lub słowo.

– Głos, tak jak odcisk palca, to indywidualna cecha każdego z nas i na jego podstawie możemy jednoznacznie, bez żadnych wątpliwości zweryfikować tożsamość – mówi dr inż. Jakub Gałka, R&D manager w spółce VoicePIN.com.

Głos zamiast hasła i PIN-u

System może być wykorzystywany dla potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji. Stosować go mogą banki, firmy ubezpieczeniowe, instytucje publiczne i biura obsługi klienta działające w różnych branżach. VoicePIN jest rozwiązaniem tańszym niż inne biometryczne sposoby identyfikacji – skanowanie odcisku palca czy siatkówki oka. Nie wymaga inwestycji w sprzęt, a jego instalacja i integracja z wieloma kanałami interakcji z użytkownikiem jest prosta i szybka. Produkt jest już na polskim rynku. Korzystać można z niego zarówno przez telefon, jak i internet. Od ponad roku działa w aplikacji mobilnej jednego z banków, a w Ministerstwie Finansów ma służyć wsparciu weryfikacji podatników.

System VoicePIN stworzył zespół doświadczonych programistów, specjalistów branży IT oraz dział badań i rozwoju krakowskiej spółki, złożony m.in. z naukowców wywodzących się z Akademii Górniczo-Hutniczej. W plebiscycie „Soczewki Focusa” internauci uznali go za najbardziej obiecujący polski wynalazek w kategorii innowacje informatyczne.

Wyrównana walka o najciekawsze innowacje

Do plebiscytu redakcja miesięcznika „Focus” nominowała innowacje w fazie projektowej, pomysły będące już w trakcie testów, ale też i gotowe produkty. Pracowali nad nimi naukowcy z polskich uczelni, instytucji naukowych, ale także specjaliści z prywatnych firm i informatycy.

– Walka była w tym roku dość wyrównana. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach mieli wyraźną przewagę nad resztą, ale nie tak dużą, jak podczas poprzedniej edycji „Soczewek“. Dla nas jest to dobry sygnał. Oznacza on, że wszystkie nasze nominacje były ciekawe. Zwyciężyły projekty, które albo już są na rynku, tak jak VoicePIN, albo niedługo się na nim znajdą – komentuje Jan Stradowski, szef działu nauki miesięcznika „Focus”.

Gala wręczenia nagród laureatom plebiscytu „Soczewki Focusa 2015” odbyła się 6 kwietnia br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.