W 2020 r. zdecydowanie będziemy kontynuować naszą działalność wokół 5G i IoT. Podsumowanie roku Hubraum

Dodane:

Jerzy Grzesiak Jerzy Grzesiak

W 2020 r. zdecydowanie będziemy kontynuować naszą działalność wokół 5G i IoT. Podsumowanie roku Hubraum

Udostępnij:

Internet rzeczy, serwery na krawędzi sieci, niskie opóźnienia, przemysł 4.0 i 5G – czy buzzwordy da się przełożyć na wyniki biznesowe? Podsumowanie roku Hubraum.

Czytasz właśnie cykl artykułów pt. „Podsumowania roku”, w którym polskie akceleratory oraz fundusze opowiadają, jak minął im 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Znacząca część działalności Hubraum kręci się wokół małych, białych pudełek. Zwykle to płaskie prostopadłościany, które wiszą przy suficie starej fabryki na krakowskim Zabłociu. Co jakiś czas do układanki dochodzą nowe klocki. Jest trochę zamieszania, sterczące kable, dużo mierników z migającymi lampkami. Później kilka fotek, ale mało efektownych – no bo jak zrobić selfie z 5G?

Hubraum jest inkubatorem technologicznym Deutsche Telekom (w Polsce do Grupy DT należy T-Mobile Polska). Powołany w 2012 roku, swoje drugie biuro – po tym w Berlinie, otworzył właśnie w Krakowie, gdzie wówczas rodziła się dolina beaconowa. Dziś obie lokalizacje, wzbogacone o dodatkową placówkę w Tel-Avivie, tworzą jeden zespół  odpowiedzialny za transfer innowacji pomiędzy ekosystemem startupowym a telekomunikacyjnym gigantem.

Wiele się przez te sześć lat zmieniło, nie tylko z tymi beaconami w Krakowie – komentuje Jakub Probola, dyrektor polskiego Hubraumu. Zaczynaliśmy – jeszcze zanim to było modne – z tradycyjną akceleracją dla startupów na wczesnym etapie rozwoju. Miksowaliśmy mentoring technologiczny z wiedzą biznesową, sprzedażową i warsztatami prezentacji swojego pomysłu dla inwestorów. Odeszliśmy jednak od takiej oferty – biznesowych programów akceleracji jest na rynku wystarczająco. Hubraum skupia się przede wszystkim na technologii i rozwoju produktu. Jako pierwsi dajemy możliwość testowania najnowszych rozwiązań łączności i przetwarzania danych – tutaj na miejscu i w Berlinie.

To właśnie te białe pudełka – małe anteny, które emitują sygnały w najnowszych technologiach. Jedne to NB-IoT– specjalnie dla rozwiązań Internetu rzeczy. Pozwalają znacząco wydłużyć działanie na baterii, czy połączyć się nawet z głębokiej piwnicy. Od tego roku działa też 5G – specjalnie uruchomione na potrzeby międzynarodowego hackatonu MobiledgeX.

Programy akceleracji technologicznej

Główna działalność Hubraum przebiega w ramach programów. Każdy z nich ma konkretny, związany z technologią zakres tematyczny. Wynika on oczywiście z potrzeb korporacji, ale także z pojawiania się nowych technologii, które mają potencjał do zamieszania na rynku. W 2019 roku prowadziliśmy dwa duże programy akceleracyjne – Hubraum Consumer IoT eSIM Program oraz Hubraum 5G Prototyping.

W grudniu odbyło się podsumowanie programu Consumer IoT eSIM. Program został uruchomiony w celu przyspieszenia przyjęcia technologii eSIM na rynku consumer IoT. Od kwietnia, przez 8 miesięcy nasi eksperci, partnerzy technologiczni (np. dostawcy modemów) współpracowali ze startupami nad rozwojem ich produktów i przygotowaniem do komercjalizacji. Spośród 85 potencjalnych kandydatów 7 zostało wybranych do współpracy z Hubraum. Jednym z najciekawszych produktów, który właśnie trafił do sprzedaży w Niemczech i Chorwacji jest Greyp. To inteligentny elektryczny rower górski, który dzięki implementacji eSim otwiera przed użytkownikiem dodatkowe możliwości, takie jak automatyczne nagrywanie wideo, czy śledzenie kondycji fizycznej. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które również trafiło niedawno do sprzedaży w T-Mobile w Niemczech i Austrii jest Xplora, czyli zegarko-telefon dla dzieci. Trzy inne produkty – Neebo (wearable dla noworodków), Minut (inteligentny alarm domowy), Connectlab (tracker zamaskowany w lampce rowerowej) przygotowujemy do szybkiego wdrożenia rynkowego.

Drugi z programów, 5G Prototyping był inicjatywą poszukującą pionierów zainteresowanych rozwojem produktów opartych na infrastrukturze 5G i Edge Computing. Dla startupów była to doskonała okazja, aby wskoczyć na szybką ścieżkę innowacji w obszarze sieci 5G. Jak w każdym programie uczestniczące firmy otrzymują nie tylko dostęp do testowej infrastruktury ale też wsparcie technologiczne. W rezultacie najlepsze rozwiązania będą wdrożone na rynek przy wsparciu Deutsche Telekom kiedy 5G będą już dostępne komercyjnie. Do programu zgłosiło się 360 startupów z 40 krajów. Ostatecznie wybraliśmy 18 z nich. Od kwietnia do lipca opracowywaliśmy działające prototypy. Część z nich dotyczyła technologii AR/VR, pojawiły się rozwiązania z zakresu robotyki i przemysłu, gamingu. Całość zakończyła się w finałem w Berlinie w lipcu na 5G Summit, który zorganizowaliśmy.

Gdzie antropolożka i inżynier łączą siły

Wsparcie biznesowe, chociażby w „przecieraniu ścieżek” w korporacji to oczywiście podstawa. Jednak wyróżnikiem Hubraum jest zespół ekspertów z różnych dziedzin, które uzupełniają się przy rozwoju produktu. Inżynierowie specjalizujący się w telekomunikacji, programowaniu i hardwarze pomagają w implementacji nowoczesnych technologii do rozwiązań startupu. Dodatkowo zespoły wspiera Deep Dive Team, specjalizujący się w badaniach jakościowych i pracy z trendami, narzędzi znanych z etnografii czy antropologii. Rozkłada konkretne tematy na atomy za pomocą nieszablonowych technik, dostarczając insightów do podjęcia decyzji biznesowych. Wykorzystujemy do tego podejście skoncentrowane na użytkowniku i jego potrzebach, stawiając go w samym centrum procesu.

Wsparcie indywidualne

Multidyscyplinarny zespół Deep Dive oraz nasi inżynierowie generują największą wartość w indywidualnych projektach ze startupami, gdzie mamy najwięcej czasu na opracowywanie konkretnych rozwiązań. Staramy się zawsze wychodzić od potrzeb klienta, często innej dużej korporacji. Zaczynamy od warsztatów trendowych, które pomagają określić horyzont strategicznych potrzeb innowacji takiej dużej firmy. Następnie wybieramy te najważniejsze i planujemy już konkretne projekty. Do ich realizacji najczęściej zapraszamy właśnie startupy.

W ten sposób udało nam się np. wspólnie ze startupem z Izraela podjąć współpracę z międzynarodowym koncernem medialnym. Zrealizowaliśmy test telewizji nowej generacji, łącząc rozwiązanie startupu oraz serwery na krawędzi sieci T-Mobile (które zapewniły maksymalne skrócenie opóźnień). Kontynuujemy prace nad produktem, który umożliwi spersonalizowanie programów reality-show i wydarzeń sportowych, poprzez wybór różnych ujęć kamery, dodatkowych komentarzy, czy reakcji z mediów społecznościowych.

Dużym sukcesem Hubraum w kooperacji z T-Mobile Polska, Deutsche Telekom i PlayGiga był test rozwiązania przeznaczonego do streamingu gier. W testach wzięło jednocześnie 70 użytkowników. Rezultaty okazały się bardzo obiecujące, udało się osiągnąć stabilną platformę do grania w chmurze. Jest to pierwszy tego typu test w Polsce, wyprzedzający nawet platformę Google Stadia. Udowodniliśmy m.in., że choć pełnię możliwości Cloud Gaming rozwinie w sieciach 5G, stabilna i zadowalająca gra możliwa jest już teraz, dzięki odpowiednio skonfigurowanej  technologii 4G sprzęgniętej z Edge Computing.

Projektem, który rozpoczeliśmy w 2019 roku, ale będziemy realizować głównie w kolejnych, jest uczestnictwo w konsorcjum tworzącym Hub Innowacji Cyfrowych. Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii będziemy realizować m.in. z Krakowskim Parkiem Technologicznym, Astor czy AGH. Konsorcjum będzie pomagać polskim firmom w transformacji na standardy przemysłu 4.0. Hubraum i T-Mobile dostarczą np. łączność w prywatnej sieci kampusowej (która może zastąpić zawodne Wi-Fi, a nawet kable w fabrykach). Będziemy również poszukiwać rozwiązań startupów, które tworzą produkty dla przemysłu.

Inwestycje

Hubraum to także fundusz Corporate Venture Capital (CVC). W tym roku zainwestowaliśmy w startup z Korei Południowej – ImmersiveCast, tworzący rozwiązania optymalizujące w obszarze VR. Liczymy, że ta inwestycja jest dopiero zapowiedzią naszej ekspansji poza Europę. Zainwestowaliśmy także w startup z Niemiec z obszarów IoT security oraz blockchain, choć jeszcze nie możemy ujawniać szczegółów. Rok kończymy więc rok z dwoma inwestycjami na koncie. Obecnie jesteśmy bardzo selektywni, dlatego że lata praktyki pokazały nam, że tylko tak możemy budować trwałą wymianę wartości pomiędzy wspieranym startupem a grupą Deutsche Telekom – komentuje Konrad Sowa, Investment Manager w Hubraum. Szukamy przede wszystkim startupów istotnych ze strategicznego punku widzenia, którym jesteśmy w stanie zaoferować wsparcie w rozwoju biznesu lub technologii. Szukamy firm już z produktem, najlepiej z pierwszymi klientami, które przygotujemy do udźwignięcia współpracy z tak dużym partnerem, jak nasza firma. W kolejnym roku planujemy zwiększyć ilość inwestycji, tak by zwiększyć również szanse na sukces w budowaniu wspomnianej współpracy. Startupy, w które zainwestowaliśmy odnoszą sukcesy i po współpracy z Hubraum zbierają kolejne rundy finansowania. Największymi zebranymi rundami finansowania mogą się pochwalić Teraki, który zebrał 11 milionów dolarów (od takich inwestorów jak Innogy Ventures, Paladin Capital Group i Horizons Ventures ) oraz HypeLabs, który łącznie zebrał 3 miliony dolarów od m.in Innogy Innovation Hub, Novabase Capital.

Co z tą społecznością?

Widzimy ważną rolę hubraum we wsparciu tworzenia społeczności startupowej, szczególnie teraz, kiedy tego wsparcia potrzeba więcej. Organizujemy wiele wydarzeń oraz w miarę możliwości udostępniamy nasze biura każdej ciekawej inicjatywie oscylującej wokół technologii.

Za jedną z najciekawszych możemy z pewnością uznać Edge Experience Hackathon zorganizowany w Krakowie wspólnie z MobiledgeX, na którego potrzeby uruchomiliśmy wewnętrzną sieć 5G. 12 zespołów tworzyło produkty z obszaru xR (wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości). Zespół Kogifi zapewnił sobie główną nagrodę dzięki aplikacji szkoleniowej AR z analizą wideo w czasie rzeczywistym. Team XO stworzył ARową wersję gry w kółko i krzyżyk. Natomiast zespół Augmented People zaprezentował aplikację, która nakładała spersonalizowane reklamy na banery na obiektach sportowych.

Największym wydarzeniem, które miało miejsce w naszym berlińskim biurze, był 5G Ecosystem Summit. 995 uczestników, 35 deep dive sessions, 250 dużych pizz i 50 mówców. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały startupy wraz ze swoimi prototypami biorące udział w programie 5G.

W Krakowie cyklicznie spotykamy się na wydarzeniach ARKR, dla osób zainteresowanych AR i VR. Gościmy Devmeetings, czyli warsztaty programowania, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wspieramy i gościmy również inicjatywę Geek Girls Carrots – stowarzyszenie, które wspiera rozwój kobiet w nowoczesnych technologiach.

Plany na przyszłość

W 2020 r. zdecydowanie będziemy kontynuować naszą działalność wokół 5G i IoT. Dodatkowo mocno wkraczamy w obszar nowoczesnych rozwiązań przemysłowych. Będziemy realizować projekty w tym zakresie zarówno w ramach współpracy w Hubie Innowacji Cyfrowych lokalnie w Południowej Polsce, jak i w Niemczech i krajach CEE.

To, co chcielibyśmy poprawić względem minionego roku, to nasza obecność zewnętrzna w Polsce. Już w 2019 wróciliśmy z własnymi wydarzeniami otwartymi w Krakowie. Obiecujemy, że będzie nas więcej, żeby wspierać nowe i istniejące firmy technologiczne w kraju. Postaramy się też wymyślić jak ciekawie zrobić to selfie z 5G.