W 2021 r. ogłosiliśmy 7 inwestycji. Podsumowanie roku Tar Heel Capital Pathfinder

Dodane:

Sylwia Duszyńska Sylwia Duszyńska

Tar Heel Capital Pathfinder

Udostępnij:

RemoteMyApp, tokenizacja, ESG, wzrost – to według zespołu Tar Heel Capital Pathfinder słowa najlepiej podsumowujące 2021 rok. Dla funduszu był to czas mocnego przyspieszenia w obszarze nowych projektów, rozwoju dotychczasowych spółek z portfolio i wyjść z inwestycji.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Wydarzeniem roku dla Tar Heel Capital Pathfinder (THCP) była sprzedaż RemoteMyApp do Intel Corporation.

– Był to pierwszy zakup Intela w tej części świata, a także pierwszy duży exit polskiej spółki technologicznej do branżowego giganta. – mówi Michał Wrzołek, Senior Investment Director. – W tym kontekście było to bardzo istotne wydarzenie nie tylko z perspektywy naszego portfela, ale też całego rynku startupowego w Polsce.

Exit z RemoteMyApp był dla funduszu drugim istotnym wyjściem z inwestycji w ubiegłym roku. Wcześniej THCP sprzedał pakiet udziałów w spółce Unikrn, stojącej za wiodącą amerykańską platformą z zakładami esportowymi. Kupił ją bukmacherski gigant Entain.

Fundusz nieustannie inwestuje też w nowe projekty. W 2021 roku ogłosił 7 inwestycji, w tym w projekty takie jak Booste, NaturalAntibody, Centrum Medycyny Konopnej i Portside. Booste, startup oferujący revenue-based financing biznesom z sektora e-commerce, niedługo po zebraniu rundy seed sięgnął po kolejne środki i pozyskał 54 mln zł finansowania w rundzie A. Kolejna ze spółek funduszu, GRID Esports, zebrała 10 mln USD od międzynarodowych inwestorów i wysunęła się na pozycję lidera rynku pozyskiwania i przetwarzania danych esportowych.

Łącznie w ostatnim roku projekty THCP zebrały ponad 160 mln zł środków na rozwój. Aż dwie spółki z portfela funduszu – Woodpecker.co i Gamivo – zadebiutowały na NewConnect.

Mocne portfolio, mocny zespół

Razem z portfolio urósł też zespół THCP: w ostatnich miesiącach dołączyły do niego trzy nowe osoby, w tym Jan Brandes, niezależny ekspert z zakresu corporate finance i bankowości inwestycyjnej z międzynarodowym doświadczeniem w rozwoju i pozyskiwaniu inwestorów dla spółek technologicznych.

– Jan wspiera nasze spółki portfelowe między innymi w zakresie opracowywania strategii rozwoju, pozyskiwania nowych środków, a także budowania i umiejętnego korzystania z networku biznesowego. Ma unikalne doświadczenie, które pozwala nam zaoferować founderom jeszcze bardziej wartościowe wsparcie. – mówi Arkadiusz Seńko.

2021: co przykuło uwagę na rynku

Patrząc wstecz, członkowie zespołu THCP widzą rok 2021 jako rok dynamicznych wzrostów oraz początek ważnych zmian w krajobrazie inwestycyjnym.

– Po pełnym niepewności roku 2020, ostatni rok pokazał, że mimo wielu przeszkód i utrudnień pandemia może mieć też pozytywne przełożenie na startupową rzeczywistość. Pandemia COVID-19 wymusiła duży skok rozwojowy, a ubiegły rok pokazał potencjał innowacyjnych firm i głód inwestorów, którzy intensywnie działali na rynku w Polsce i na świecie. – mówi Anna Łapińska, analityk inwestycyjny w zespole THCP.

Według Michała Wrzołka słowem najlepiej podsumowującym rok 2021 jest „tokenizacja”.

– Wystartowało wiele nowych projektów związanych z NFT, a te, które powstały wcześniej zebrały nowe, często naprawdę imponujące rundy (jak choćby Sorare, Forte). Co ważne, nie chodzi tylko o rynek cyfrowej sztuki: tokeny znajdują zastosowanie w kolejnych obszarach, np. ticketingu czy nieruchomościach. Także w THCP rozpoczęliśmy prace nad kilkoma projektami związanymi z tokenizacją. Z niecierpliwością czekamy, aż będziemy mogli powiedzieć o nich więcej.

W parze z trendem tokenizacji szedł też rozwój rynku kryptowalut. Według Kamila Moczulskiego, dyrektora inwestycyjnego w THCP, jednym z najważniejszych wydarzeń na rynkach globalnych było IPO spółki Coinbase – amerykańskiej firmy, która obsługuje platformę wymiany kryptowalut.

– Ten udany debiut pokazał rosnący apetyt rynku na projekty z obszaru krypto. Jest również potwierdzeniem, że aktywa do tej pory nazywane „alternatywnymi” stały się interesującym wyborem dla mainstreamu. Kolejnym ciekawym IPO był debiut spółki Rivian, producenta samochodów elektrycznych. Było to potwierdzenie, że moda na elektromobilność nie mija. – dodaje Kamil Moczulski.

Jan Brandes, na co dzień mieszkaniec Berlina, współpracujący z wieloma niemieckimi i europejskimi spółkami technologicznymi uważa, że wydarzeniem roku na scenie startupowej w Niemczech było finansowanie zebrane w rundzie B przez Gorillas, firmę działającą na rynku ekspresowych dostaw.

– Ta runda nie tylko zapoczątkowała bezprecedensowy wysyp inwestycji w sektor q-commerce, ale też pokazała, że wzrosło zainteresowanie topowych inwestorów rynkiem europejskim. – tłumaczy.

Wystrzelił też raczkujący od kilku lat trend inwestowania w projekty z obszaru ESG. THCP pracuje już nad jednym takim projektem i intensywnie przygląda się kolejnym.

– O konieczności pilnej reakcji i wykorzystania technologii w służbie ratowania środowiska naturalnego mówiło się już na długo przed 2021 rokiem. Jednak dopiero w ostatnim czasie doszło w tym zakresie do przyspieszenia. W efekcie w 2022 roku powinniśmy być świadkami wysypu projektów z obszaru ESG: od rozwiązań dotyczących zbierania i ujednolicania danych dotyczących czynników środowiskowych, po technologie umożliwiające kompensację emisji CO2. – mówi Arkadiusz Seńko. – Pole do popisu jest gigantyczne i planujemy wykorzystać ten moment.