Co dobrego spotkało Wasz startup w 2023 r.?
Głęboko wierzę, że za sukcesem firmy stoją ludzie, którzy ją tworzą. Dlatego pierwszym punktem na mojej liście sukcesów jest rozbudowa naszego zespołu, który powiększył się o kolejnych specjalistów i obecnie liczy ponad 70 osób. Ich wiedza, doświadczenie, ale i podzielanie wizji przyszłości, w której gospodarka cyrkularna staje się faktem, sprawiły, że jesteśmy w stanie zdecydowanie szybciej realizować nasze plany rozwojowe. Nie byłoby to oczywiście możliwe także bez wystarczającego finansowania, który stanowi punkt drugi na mojej liście. W 2023 roku Spółka zamknęła rundę inwestycyjną kwotą 70 mln zł. Była to jedna z największych inwestycji w sektor Clean Tech w Europie w 2023 roku. Kapitał pozyskany w pierwszym etapie rundy (lead investor – HiTech ASI, którym zarządza VINCI – spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego oraz follow-on od dotychczasowego akcjonariusza Warsaw Equity Group) pozwoli rozbudować zakład w Szczecinie (prace nad rozbudową właśnie trwają).
Natomiast środki pozyskane w drugim etapie od kolejnych inwestorów – Pruszyński Sp z o. o., oraz Mariusza Machcińskiego przeznaczone zostaną na dalszą ekspansję – kupno działek pod kolejne zakłady oraz intensyfikację działań badawczo-rozwojowych. Ostatnim, lecz nie mniej ważnym punktem jest osiągnięcie silnej pozycji w branży w skali międzynarodowej. Nasz team brał aktywny udział w najważniejszych wydarzeniach branżowych, a także należy do ASTM – czyli międzynarodowego komitetu, który odpowiada za standaryzację norm dla rCB (odzyskanej sadzy). Jako że firm specjalizujących się stricte w naszej dziedzinie jest zaledwie kilka na świecie, a nasza technologia jest unikalna, to traktujemy nasze działania nie tylko jako budowanie silnej marki Contec na arenie międzynarodowej, ale i pozycji Polski jako lidera w recyklingu chemicznym z wykorzystaniem technologii pirolizy.
Z czym mieliście problemy/co się nie udało w 2023 r.?
Dużym wyzwaniem było niewątpliwie zarządzanie zmianą i prężnym rozwojem Spółki. Nasza firma znajduje się w fazie intensywnego wzrostu, prowadząc jednocześnie wiele projektów. Ta sytuacja generowała potrzebę angażowania podwykonawców, dla których głównym priorytetem w teorii było przestrzeganie ściśle określonych terminów. Czasami okazywało się to jednak wąskim gardłem dla efektywnej realizacji naszych kompleksowych planów rozwojowych.
Co zmienilibyście w prawie/przepisach/ żeby lepiej Wam się funkcjonowało w 2024 r.?
Contec zajmuje się przetwarzaniem zużytych opon na produkty, które mogą zostać ponownie wprowadzone do obiegu np. w branży oponiarskiej. Obracamy się zatem w temacie recyklingu i faktycznie widzimy pewne mankamenty krajowych regulacji prawnych w tej dziedzinie. Faktem jest, że producenci są odpowiedzialni za zapewnienie wymaganego wskaźnika recyklingu zużytych opon. Wskaźnik ten jest jednak od wielu lat na stałym, niskim poziomie. Wynosi 15% ogólnej ilości opon wprowadzonych na rynek w roku poprzednim. Zwiększenie tego odsetka miałoby pozytywny wpływ nie tylko na branżę recyklingu, ale również na środowisko. Mniej zużytych opon mogłoby trafiać wtedy jako paliwo np. do cementowni.
Krzysztof Wróblewski – Dołączył do Contec w 2016 roku jako jeden z pierwszych Inżynierów Procesu. Brał udział w projektowaniu aparatów procesowych, budował algorytmy sterowania i prowadził prace rozwojowe nad produktami pirolizy. Wdrażając innowacyjne rozwiązania znacząco wpłynął na ewolucję technologii pirolizy Contec. Po dwóch latach został mianowany Prezesem Zarządu i doprowadził do znacznego zwiększenia dojrzałości zarówno technologii jak i samej organizacji. Dodatkowo, jest odpowiedzialny za budowanie relacji z perspektywicznymi klientami i partnerami, wprowadzając ich w niuanse technologii i produktów Contec.