48 godzin i połowa celu
W ciągu niespełna czterdziestu ośmiu godzin od startu z kampanią crowdfundingową na Kickstarterze polsko-szwedzki projekt Skriware zebrał 288 821 koron szwedzkich (ok. 133 tys. zł), czyli połowę wymaganej kwoty. Powyższy wynik robi wrażenie, niemniej o pełnym sukcesie zespołu stojącego za przedsięwzięciem będzie można powiedzieć dopiero za czterdzieści dziewięć dni, kiedy akcja dobiegnie końca, a internauci przekażą na rzecz twórców projektu przynajmniej 440 tysięcy koron szwedzkich (ok. 202 tys. zł).
Na zdjÄ™ciu: Stefan Stankiewicz, dyrektor technologiczny w Skriware | fot. materiaÅ‚y prasoweÂ
Wtedy, jak zapowiada Stefan Stankiewicz, dyrektor technologiczny w spółce, drukarki 3D przeznaczone do użytku domowego, trafiÄ… w rÄ™ce użytkowników w drugiej poÅ‚owie 2016 roku. – RozpoczÄ™cie sprzedaży bÄ™dzie zależaÅ‚o w głównej mierze od skali kampanii na Kickstarterze i tego w jakim czasie uda nam siÄ™ zrealizować wynikajÄ…ce z niej zobowiÄ…zania – mówi.
999 dolarów za drukarkę 3D
Stankiewicz dodaje, że dopóki zbiórka pieniÄ™dzy na popularnej platformie crowdfundingowej nie zakoÅ„czy siÄ™ sukcesem, dopóty nie chce oceniać ilu nabywców sprzÄ™tu bÄ™dzie regularnie co miesiÄ…c pozyskiwać polsko-szwedzka spółka. Wiadomo z kolei po jakiej cenie Skriware bÄ™dzie oferować drukarki 3D. Póki co zespół mówi o kwocie mniej wiÄ™cej 999 dolarów. – Produkty Skriware sÄ… konkurencyjne cenowo w swojej kategorii drukarek, a także Å‚atwe w użyciu i wykonane z wysokiej jakoÅ›ci materiałów – mówi.
Drukarka 3D marki Skriware | fot. materiaÅ‚y prasoweÂ
Dyrektor technologiczny spółki wyjaśnia na czym polega łatwość w obsłudze maszyn. Ich użytkownicy nie muszą umieć modelować w programach 3D, żeby móc drukować projekty za pośrednictwem Skriware. A to dlatego, że zespół stojący za przedsięwzięciem oprócz sprzętu udostępnia internautom platformę Skrimarket, z której będą mogli pobierać gotowe do druku szablony.
Gotowe szablony do pobrania
– Platforma ta poÅ‚Ä…czy autorów, gotowych do druku modeli, z użytkownikami drukarki. Część modeli bÄ™dzie bezpÅ‚atna, a za bardziej skomplikowane autor bÄ™dzie mógÅ‚ pobierać opÅ‚atÄ™ – mówi Stankiewicz. Twórcy polsko-szwedzkiego startupu bÄ™dÄ… naliczać prowizjÄ™ za poÅ›rednictwo, a dziÄ™ki temu rozwiÄ…zaniu, oferować urzÄ…dzenia za niższÄ… cenÄ™.
To właśnie na rozwój powyższej platformy i na rozpoczęcie masowej produkcji drukarek przedsiębiorcy zbierają fundusze za pośrednictwem Kickstartera. Stankiewicz wyjaśnia, że decyzja o wyborze wcześniej wspomnianego serwisu crowdfundingowego padła właśnie na amerykańską platformę, ponieważ to ona umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców, którzy chętnie wspierają technologiczne przedsięwzięcia. I faktycznie, dotychczas 147 internautów przekazało na rzecz startupowców łącznie pond 288 tysięcy koron szwedzkich.