W jakim kierunku zmierza budownictwo? Startupy wyznaczają drogę

Dodane:

Jacek Stężowski Jacek Stężowski

W jakim kierunku zmierza budownictwo? Startupy wyznaczają drogę

Udostępnij:

Budownictwo jest branżą, która wbrew pozorom bardzo dużo czerpie z aktualnych trendów, przekonań a nawet zmian kulturowych. Doskonale to widać w ostatnich latach, kiedy to startupy rewolucjonizują ten obszar. Nowoczesne technologie budowlane idealnie odwzorowują czasy, w których żyjemy.

Domy sprzyjające środowisku

Pierwszym trendem, który odcisnął piętno na budownictwie jest ekologia. Jest to zagadnienie, które do naszego życia z konieczności. 2020 rok to najwyższy czas, aby zacząć myśleć o planecie, na której żyjemy. Tak też czynią poniższe startupy.

Małe domy plusenergetyczne

Solace to polski startup, który rozpoczął już rewolucję na polskim rynku mieszkaniowym. Oferuje on małe domy, wznoszone bez pozwolenia na budowę. Budynki stanowią świetną alternatywę dla niewielkich mieszkań w bloku.

Powierzchnia domu Solace to 35m2. Dzięki antresoli, użytkownik otrzymuje dodatkowe 10m2 powierzchni użytkowej. Modułowa budowa obiektu sprawia, że może on być wzniesiony w zaledwie trzy dni.

Źródło: http://solace.house/

Najważniejszą cechą budynków Solace jest ich charakterystyka energetyczna. Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii mogą występować w dwóch wariantach: pasywnym i „plusenergetycznym”. Dodatkowo, domy Solace mogą w 80% zostać poddane recyklingowi.

Prąd ze słońca w nowoczesnym domu

Kolejny polski startup – SunRoof – dodał praktyczności instalacjom fotowoltaicznym. Przedsiębiorstwo oferuje dachy solarne. Jest to połączenie fotowoltaiki i poszycia dachowego. Dzięki temu, cała powierzchnia pokrycia jest wykorzystywana do produkcji prądu.

Źródło: https://sunroof.se/

W tak łatwy sposób, można stać się posiadaczem najbardziej ekologicznego dachu na świecie. Do tego należy dodać walory estetyczne, przez które nasz dom nabierze modernistycznego charakteru. Potwierdzeniem wysokiej jakości produktu jest dożywotnia gwarancja udzielana przez producenta.

Podobnym tropem poszła inna polska firma – Electrotile. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się dachówki fotowoltaiczne. Zintegrowanie ogniw fotowoltaicznych z dachówką pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Montując pokrycie dachu, jednocześnie tworzymy własną elektrownie słoneczną.

Źródło: https://electrotile.com/

W 2018 roku, blachodachówka fotowoltaiczna Electrotile została wybrana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego Produktem Roku 2018 oraz otrzymała wyróżnienie Dobry Wzór 2018 (w sferze nowych technologii).

Budując, oczyszczamy planetę

Amerykański startup ByFusion obrał sobie za cel walkę z zanieczyszczeniem mórz i oceanów. Z wyłowionych zanieczyszczeń powstaje materiał budowlany o nazwie ByBlock. Bloki stworzone przez startup są wykorzystywane w budownictwie przemysłowym.

Źródło: https://www.byfusion.com/

W procesie opracowanym przez ByFusion może uczestniczyć dowolny rodzaj plastiku. Materiał nie musi być czyszczony, sortowany czy też wstępnie obrabiany. Powstające bloczki mogą mieć dowolny kształt. Produkt ByFusion (jego produkcja i eksploatacja) emituje o 41% mniej gazów cieplarnianych niż bloczki betonowe.

Podobna idea przyświeca włoskiemu startupowi RiceHouse. Firma zarządzana przez Tizianę Monterisi tworzy ekologiczne materiały budowlane używając do tego odpadów z produkcji ryżu.

Komfortowe dbanie o środowisko

Francuski Solaire Box oferuje ekologiczne, drewniane domy. Materiałem bazowym dla budynków jest jodła olbrzymia pochodząca z ekologicznie zarządzanych lasów Morvan. Dodatkowo, domy są wyposażone w instalacje fotowoltaiczne wbudowane w dach (sieciowe lub wyspowe).

Domy projektowane przez Solaire Box posiadają wiele przeszkleń i wykuszy. Wnętrze jest planowane w taki sposób, aby zapewnić jak najwięcej otwartej przestrzeni. Atrakcyjnym dodatkiem jest drewniany taras.

Źródło: https://www.solairebox.fr

Domy zbudowane z naturalnych materiałów są idealnym miejscem do życia dla wszystkich entuzjastów natury i harmonijnego stylu.

Automatyzacja i funkcjonalność

W XXI wieku wszystko czego używamy musi być maksymalnie funkcjonalne. Dotyczy to również domów. Jeśli chodzi o samą eksploatację, to doskonałym przykładem jest rosnąca popularność inteligentnych domów. Oprócz tego, startupy wzięły na warsztat również proces wznoszenia budynków.

Domy z materiału wulkanicznego

W obszarze nowoczesnego wznoszenia budynków, wyróżnia się polski Startup – System 3E. Jest to technologia budowy domu w oparciu o gotowe komponenty wykonane z perlitu, materiału wulkanicznego w bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych.

Źródło: https://www.system3e.com/

Domy 3E nie muszą być dodatkowo ocieplane a czas ich budowy to zaledwie 3 miesiące. Rozwiązanie to łączy w sobie ekologię oraz oszczędność. Gotowe elementy produkowane przez system 3E nie posiadają chemicznych dodatków.

Kilka miesięcy temu, w technologię zainwestował Grzegorz Krychowiak. Startup ma na koncie liczne realizacje (m.in. osiedle Leśna Awangarda w Lipkowie).

Budynek prosto z drukarki

ICON jest amerykańskim startupem, który wprowadził w życie to co jeszcze niedawno wydawało się abstrakcją. Mowa tu o domach drukowanych za pomocą drukarki 3D.

Produkt powstaje przy udziale technologii opatentowanych przez zespół ICON. Pierwsza z nich to drukarka Vulcan. Została ona zaprojektowana specjalnie do szybszego, tańszego i bardziej swobodnego tworzenia jednopiętrowych budynków. Jest mobilna i ma regulowaną szerokość. Vulcan oferuje intuicyjne sterowanie za pomocą tabletu.

Drugą elementem całego procesu jest Lavacrete. Jest to mieszanka na bazie cementu. Dokładna specyfika i proces produkcji tego materiału są pilnie strzeżoną tajemnicą. Budulec ten charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałością na ściskanie.

W 2018 roku ICON jako pierwsza firma w Ameryce uzyskała pozwolenie na budowę i zbudowała drukowany w 3D dom. Budynek powstał w Austin, w Teksasie.

Źródło: https://www.iconbuild.com/

Śladem amerykanów poszli polscy inżynierowie. Zespół startupu REbuild stworzył drukarkę 3DCP oraz mieszankę betonową wg własnej receptury. Zwieńczeniem działań startupu jest pierwszy w Polsce, wydrukowany budynek. Ma on powierzchnię 7m2 a do jego wydruku zużyto około 6 ton betonu.

Źródło: https://www.rebuild3dcp.com/

Drewniane LEGO

Drewno jest materiałem, który coraz częściej jest rozpatrywany jako przyszłość budownictwa. Potwierdzeniem tego jest innowacja opracowana przez startup Catharhome. Są to drewniane cegły o zdecydowanie uproszczonym montażu.

Źródło: https://www.brikawood-ecologie.fr/

Francuski produkt nie potrzebuje śrub, gwoździ ani kleju. Są to nieco większe klocki lego. Materiał powstaje z jodły olbrzymiej i posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne. Przy użyciu technologii Catharhome, powstają nawet domy pasywne.

Bądź mobilny

Brytyjski Ten Fold doskonale wpasował się w czasy, kiedy migracja społeczeństwa jest intensywna. Produktem startupu są rozkładane, mobilne domy. W ofercie firmy znajdują się między innymi budynki transportowane przez ciężarówki.

Automatyzacja produktu pozwala na „samrozłożenie” się domu w dowolnym miejscu. Budynki posiadają dużo przeszkleń i mogą być wyposażone w tarasy.

W ofercie startupu znajdziemy również takie rozwiązania jak rozkładane trybuny stadionowe, mosty a nawet markety czy też hotele.

Kompaktowość

Rozwój budownictwa w kierunku rozwiązań kompaktowych jest efektem przeludnienia niektórych regionów naszej planety i sceptycznych prognoz dotyczących populacji Ziemi w najbliższych dekadach. W tym przypadku startupy również stanęły na wysokości zadania.

Mikromieszkania

OPod Tube Housing ma być lekiem na przeludnienie miast. Projekt proponowany przez studio architektoniczne James Law Cybertecture (Hongkong) to mieszkania wykonane w kapsułach przypominających rury.

Źródło: http://www.jameslawcybertecture.com/

OPod Tube Housing Project mają mierzyć 5 metrów długości oraz 2,5 metra średnicy (niespełna 10 m2 powierzchni użytkowej). Dużą zaletą takich mieszkań jest łatwość transportu. Do tego należy dołożyć stosunkowo niewielki koszt budowy, który wynosi około 15 000 dolarów.

Na podobny pomysł wpadł zespół Ecocapsule. Ich projektem są niewielkie kapsuły, które gwarantują niezależność i funkcjonalność. Ecocapsule to inteligentna, samowystarczalna jednostka wyposażona w mikroinstalację fotowoltaiczną oraz turbinę wiatrową.

Źródło: https://www.ecocapsule.sk/

Ecocapsule może spełniać funkcję domku letniskowego, mobilnego biura czy też pokoju hotelowego.

Utopijne projekty

Wśród koncepcji futurystycznych budynków, są również takie, które pozostały tylko w sferze planów. Jedną z nich jest Earthscraper zaprojektowane dla Mexico City przez BNKR Arquitectura. Jest to 300-metrowa podziemna piramida, która miała być odpowiedzią na problemy mieszkaniowe, z którymi boryka się miasto. Na drodze do realizacji projektu stoi wiele przeszkód, zarówno technicznych jak i finansowych.

Tak samo, projektem, który na tę chwilę pozostaje tylko w wyobraźni belgijskiego architekta Vincenta Callebauta jest Aequorea, czyli podwodne miasto. Kompleks ma być samowystarczalny i niezanieczyszczający środowiska.

Z pewnością, w ciągu kilku następnych dekad, projekty podobne do Earthscraper i Aequorea wejdą w życie i zapewnią dodatkową przestrzeń mieszkalną wielu społecznościom. W tym momencie jednak warto się skupić na zrównoważonym rozwoju i automatyzacji budownictwa, co proponują powyższe startupy.